Dnes je 20. dubna 2024, Svátek má Marcela, zítra Alexandra

OS 08 - Szombathely Rallye

"Asiho" hattrick ve vyloučení na Szombathely Rallye

12. června 2008 • 07:00

Během minulého víkendu pokračovalo i mistrovství Maďarska. V Szombathely Rally potvrdil úspěch z roku 2005 Csaba Spitzmüller s Lancerem WRC05. Po skončení rally byl za nedovolený servis vyloučen nejrychlejší muž skupiny N György „Asi“ Aschenbrenner. Bylo to mimochodem už třetí vyloučení během čtyřech posledních ročníků šotolinové klasiky.

Loňský vítěz Balázs Benik sice vyhrál RZ 1, pak se ale na jeho Focusu WRC03 objevily potíže s řídící jednotkou a diferenciálem. Od druhé zkoušky tak byl v čele Frigyes Turán, který byl nejrychlejší na třech následujících vložkách. V druhé sekci se ale na modré „velrybě“ vyskytly problémy se zavěšením, které Turána přibrzdily. Zbývající vložky vyhrál Spici, který tak zakončil sobotní část s převahou 23 sekund nad Benikem a 46 nad Turánem.

V neděli byly na programu dvě rozbahněné sekce se třemi vložkami. Turán se nechal slyšet, že chce jet především pro body, přesto dvakrát porazil Spitzmüllera; na jeho konečném třetím místě se ale už nic nezměnilo. S odstupem necelých tří minut na vítěze soutěž dokončil „Asi“, který byl ale nakonec vyloučen. Navázal tak na roky 2005, kdy ztratil celkové prvenství po závěrečné technické prohlídce, a 2007, kdy za podobných okolností přišel o stříbro.

Skupinu N tak nakonec vyhrál Jozsef Balász. Neuskutečnil se plánovaný start Grzegorze Grzyba, jenž měl namísto účasti na domácím Rajdu Polském startovat v Maďarsku v barvách pivovaru Karpackie s Lancerem vypůjčeným z České republiky. S vozem ale těšně před rally havaroval mechanik a ze startu tak sešlo. Polské barvy tak hájil alespoň Maciej Rzeźnik s mitsubishi od Gergélyho Szabó.