Dnes je 28. března 2024, Svátek má Soňa, zítra Taťána

OS 08 - Rally Bílé noci

Novikovův úspěšný debut v S2000

11. června 2008 • 10:55

Jevgenij Novikov si o minulém víkendu poprvé v soutěži vyzkoušel vůz kategorie S2000. Jeho Lancer Evo IX byl tou dobou už na cestě na další díl PCWRC v Turecku, Impreza STI v dílnách britského Prodrivu a Novikov si proto půjčil Peugeot 207 S2000 z italského Power Car Teamu. Kromě nového vozu se v posádce představil i nový spolujezdec Jevgenij Kalačev. Nově sestavené posádka E-ART Rally Teamu v soutěži vyhrála 9 z 12 vložek a ve finále i celou rally. Druhý dojel s více než půlminutovým odstupem Alexandr Želudov.

Jevgenij Vertunov v Impreze STI 2008 byl nejrychlejší na RZ 1 a vedení držel i po dalším testu, pak se ale prosadil domácí Andrej Žigunov, který zná dokonale tratě v okolí Lahdenpohji a byl považován za největšího favorita rally. V pátek tento pilot vyhrál dvě zkoušky a podle očekávání šel přenocovat na vedoucí pozici, druhý byl se čtvrtminutovou ztrátou aktuální mistr Ukrajiny Alexandr Saljuk. Novikov byl po nejlepším čase na RZ 4 osmý se ztrátou 35.7 sekund; více než půl minuty ztratil na druhém testu, kde prorazil kolo.

Sobota už byla plně pod taktovkou mladého Moskvana, vyhrál bez výjimky všechny vložky. Po předposlední RZ 11 se vedoucímu Žigunovovi přiblížil na dostřel třinácti sekund. Ten na závěrečném testu chytil defekt, ztratil spoustu času a vedení tak nedobrovolně přenechal Novikovovi. Jevgenij Vertunov, který se po RZ 7 dostal na druhé místo, vzápětí prorazil pneumatiku, která poté poškodila brzdové vedení. Stříbrná pozice tak připadla Alexandru Želudovovi, jenž poprvé představil Imprezu STI z Tommi Mäkinen Racingu. Oleg Saljuk se propadl z druhého místa na dvanácté. Nejdříve chytil penalizaci z minutu zpoždění, poté penalizaci za předčasný příjezd, „vrcholem“ byl pětiminutový trest za vyměněné kola v zóně časové kontroly.