www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 1. července 2022, Svátek má Jaroslava, zítra Patricie

Mistrovství­ světa

ME

MČR a RSS

Ostatní­ soutěže

Autosport.cz

Ken Block miří na Pikes Peak – se škodovkou!

1. dubna 2010 • 11:00

Amerického jezdce Kena Blocka není třeba sáhodlouze představovat. Spolu s Travisem Pastranou patří mezi opravdové showmany, díky kterým v Americe začaly rally sledovat masy lidí. Není náhoda, že se zrovna tito dva dlouhá léta vzájemně hecovali pod jednou střechou týmu Subaru USA, který oběma divochům připravoval pro severoamerické mistrovství Imprezy STI kategorie Open, kdo s rally vozem provede delší skok, brutálnější smyk či vyjede co nejstrmější svah na sjezdovce.

Doba ale pokročila a Block se před začátkem letošního roku rozhodl, že je čas jít dál. Dal Subaru vale, Pastranu nechal ve společnosti zatím pouze malého šílence Davida Mirry, a kromě domácího písečku se vydal poznávat soutěže za hranicemi jů-es-ej. Pár závodů MS s Focusem WRC, několik domácích podniků s Fiestou, původně postavenou pro Marcuse Grönholma a výjezd na legendární Pikes Peak. To vše byl ambiciózní plán, leč – uznejte sami – na Blocka poněkud stereotypní.

Jednoho rána to ale přišlo. Módní obuvník, skejťácký konfekčník a rovnokšilťácký guru Block měl zčista jasna vymyšlený nový plán. Hlavní roli v něm má zmíněný Pikes Peak. Obrovská hora, na jejíž vrchol se vine přes dvacet kilometrů dlouhá silnice. Už mnoho desítek let trvá tradice závodu od paty až na vrchol. Block ale chce víc. Chce závodit i dolů. A rozhodně ne po cestě.

Blockova účast na letošním Pikes Peaku bude rozdělena do dvou navazujících částí. Tou první bude klasický výjezd na 4300 metrů vysoký vrchol, na rozdíl od ostatních účastníků ale nebude za cílem brzdit, ale naopak co největší rychlostí přejede hranu vrcholového parkoviště a po odrazu se bude snažit doletět co nejdál. Nutno dodat, že dopadová plocha bude pro tyto účely upravena a nebude se tedy opakovat závěrečná scéna z filmu Thelma a Liusa…

Nejen české fanoušky, ale doslova pro celý motoristický svět je ale šokující a zároveň potěšitelnou zprávou to, že jen po pár měsících strávených u Fordu se Kenny rozhodl přejít ke Škodě, která v těchto dnech zahajuje expanzi do Spojených Států. Tam totiž stále funguje tzv. šrotovné a po zkušenostech z Německa, které bylo v nedávné době díky podobnému programu tahounem škodováckých výrobních linek, se česká automobilka rozhodla se svými malými vozy zkusit štěstí i za oceánem. A právě závodní Fabia bude Blockovým novým nářadím, se kterým na Pikes Peak vystoupá i z něj odletí. Nová tvář reklamní kampaně Škody za Atlantikem si vůz již otestovala a to přímo na legendární asfalto-šotolinové trati. „Fabia je pro mne něco zcela nového,“ řekl po prvních jízdách Block. „Nicméně spoustu věcí má společných s fiestou, s níž jsem nedávno několikrát startoval, vozy jsou podobné rozměrově a i motor má velice podobnou charakteristiku, přechod do Škody by tak neměl dělat větší problémy.“ Kdo umí číst mezi řádky, tak správně odhalí, že se stávající Fabií S2000 má Blockův vůz s výjimkou většího zadního křídla společný pouze vnější vzhled – pod kapotou totiž bije prototyp přeplňovaného motoru 1.6 pro mistrovství světa…

Opuštění fiesty Blockem bylo pro Ford zdrcující. Pro marketing značky s modrým oválem ve znaku byl totiž Kenny naprosto stěžejní a zejména na americkém trhu bude mít jeho zřeknutí se značky fatální důsledky. Situaci se pokoušeli přímo ještě během prvních testů Škody na místě chystaného závodu zachránit dokonce vrcholní představitelé sportovních aktivit Fordu; jenže ani Jamie Ellison, šéf severoamerické divize Ford Motosport, ani Malcolm Wilson, šéf M-Sportu, který přiletěl až z Anglie, s Blockem nepohnuli. Po marných jednáních pouze smutně nasedli do vozu s prominentní spzkou J-AN 1000 a odjeli pryč od paty Pikes Peaku, zatímco Blockova škodovka dál vířila prach legendární „závodní“ hory.

-apr- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
01.04.2010 20:46
John - moderátor
"Módní obuvník, skejťácký konfekčník a rovnokšilťácký guru" :-D
01.04.2010 19:41
Bojler
Super,hlavně ta SPZ mě pobavila :-D
toplist