Dnes je 27. dubna 2024, Svátek má Jaroslav, zítra Vlastislav

Dakar: Na čele kategorií beze změn

8. ledna 2011 • 14:15

Šestá etapa letošní dakarské rally s sebou přinesla smíšené pocity pro české barvy. Jednoznačnou radost znamenalo etapové vítězství Aleše Lopraise, smutek naopak odstoupení našeho průběžně nejlepšího pilota čtyřkolek Martina Plechatého.

Stéphane Peterhansel - Jean-Paul Cotret, BMW X3 CC - Rally Dakar 2011

Začněme ale pěkně popořádku. V kategorii automobilů situaci tentokrát zcela ovládly speciály automobilky Volkswagen. S náskokem devíti vteřin přijel do cíle etapy dosavadní lídr soutěže Carlos Sainz před Katařanem Násirem Al-Atíjou. O necelých deset minut za nimi dokončili páteční speciálku De Viliers a Miller, jejicj vzájemný odstup činil jedinou vteřinu. Tentokrát 'až' pátý dojel Peterhansel, který sice na trati podával vynikající výkon, ale nakonec jej doslova na kolena poslaly čtyři defekty pneumatik v sekci pokryté obávaným pískem feš-feš. Petehansel měl na svém BMW k dispozici pouze tři rezervní kola, takže do cíle dojížděl na pomalém defektu a ztratil přes 12 minut. Šestý dojel dojel Polák Holowczyc na stejném voze, sedmý pak pilot Mini Countryman Chicherit, který si tak trochu spravil náladu po ne zcela vydařeném předchozím dni, kdy náraz do písečné duny vyústil kromě menší časové ztráty také v lehké poranění ruky jeho navigátora Perina.

Po šesté etapě tedy i nadále vede Sainz, na druhou pozici se na úkor Peterhansela (+14:51) opět vrátil Al-Attíja (+2:42). Čtvrtý je De Villiers (+31:09) a pátý 'Holek' Holowczyc, který už ztrácí na první příčku více než hodinu, respektive 1:13:19. České posádky vozů pilotovaných Michaelem Hondou a Peterem Mikulou neměly vůbec jednoduchou situaci, neboť při předchozí etapě musely přenocovat na trati a prakticky neměly žádný čas na regeneraci sil. Přesto šestou etapu podle našich informací dokončily a v průběžných virtuálních výsledcích se během dne pohybovaly okolo osmé desítky klasifikace své kategorie.

O úspěchu českého tatrováckého trojlístku Loprais - Holaň - Kalina už byla řeč. Loprais dokázal v tuhé bitvě pokořit silné Kamazy a do cíle dojel o necelé čtyři minuty před Kabirovem a deset minut před Čaginem. Šestnácté místo si na své konto v etapě připsal Vlastimil Vildman na Liazu, naopak do cíle kvůli havárii bohužel nedorazil Jaromír Martinec, respektive De Azevedova Tatra. V průběžné klasifikaci trucků vede Kabirov o 19:20 min před Čaginem, třetí Loprais už na druhý Kamaz ztrácí jen 2:05 min.

Štefan Svitko, KTM 450 Rally - Rally Dakar 2011

V kategorii motocyklů nakonec opět úřadovaly penalizace. Původně se z etapového prvenství radoval Portugalec Faria na KTM, ten ale nakonec inkasoval ke svému času téměř deset minut navíc kvůli nedodržení povinné patnáctiminutové přestávky při tankování u šestého kontrolního bodu. Neoficiálně tak včera zvítězil jeho krajan Helder Rodriguez na Yamaze před Despresem a Comou (oba KTM). Vynikající výsledek zaznamenali slovenští motorkáři. Štefan Svitko (KTM) dojel čtvrtý a Ivan Jakeš (Yamaha) šestý, oba se ztrátou menší než deset minut na nejrychlejšího Rodriguese.

V motocyklech mají tedy zatím nejlepší vyhlídky na vítězství KTM Marca Comy a Cyrila Desprese (+8:48), třetí je Lopez Contardo na Aprilii. Štefan Svitko figuruje na vynikajícím desátém místě, Ivan Jakeš je čtrnáctý a jediný náš zástupce v této kategorii David Pabiška je pak na 32. místě absolutně.

Tradičně silnou zbraní českých jezdců bývají čtyřkolky, ovšem letošní letošní jihoamerický Dakar barvám české trikolóry příliš nepřeje. Josef Macháček před startem šesté etapy zpětně obdržel penalizaci za čtvrteční etapu, respektive špatný průjezd kontrolním bodem, a o něco si pohoršil. Nicméně včerejšek pro něj nedopadl až tak špatně, když dojel třetí za vítězným Alejandrem Patronellim. Argentinec však opět úřadoval vynikajícím výkonec, když druhému krajanu Maffeimu ujel o 15 minut a třetímu Macháčkovi nadělil 45 minut. Již avizovanou špatnou zprávou pak byl fakt, že odstoupil Martin Plechatý, kterému se na jeho čtyřkolce utrhlo kolo.

V průběžné klasifikace quadů tedy zatím zcela jasně dominují piloti z Argentiny. Patronelli vede před Maffeiem o 16:31 min, třetí Halpern už zaostává téměř o dvě hodiny. Josef Macháček si polepšil o jednu příčku, figuruje tedy na šestém místě, ovšem od stupňů vítězů a průběžně třetího Halperna jej dělí čtyři hodiny.

Po včerejší náročné etapě mají dnes mají soutěžící k dispozici zasloužený den odpočinku, ale už zítra je čeká pravděpodobně nejtěžší, přes 600 km dlouhá, etapa podél pobřeží Pacifického oceánu z Aricy do Antofagasty s výškovým rozdílem 1800 metrů.