Dnes je 28. března 2024, Svátek má Soňa, zítra Taťána

Tropheé Andros: Prost a Dayraut ve vedení

19. ledna 2012 • 08:10

Ani další závod Tropheé Andros nepřinesl v průběžném bodovém hodnocení žádný zvrat. Před závodem v Lans en Vercors se o vedení průběžného pořadí dělil loňský mistr Jean-Philippe Dayraut s 'profesorem' Alainem Prostem. Po pátém závodě je tomu i nadále stejně, oba hlavní konkurenti mají rovně 738 bodů.

Lans en Vercors (1420 metrů nad mořem) již patří mezi klasické a nejnáročnější závody Tropheé Andros. Důležitost tohoto závodu tkví i v jeho umístění do středu druhé poloviny sezóny, kdy se již obvykle ukazuje, kdo bude mít nejlepší karty při účtování na konci sezóny. Pořadatelům v Lans en Vercors konečně přálo i počasí, které zabezpečilo správné teploty a hlavně dostatek sněhu, který tvoří nezbytnou součást Tropheé Andros.

Jean-Philippe Dayraut, Mini Countryman - Lans en Vercors 2012 (foto Bruno Bade)

Závod Tropheé Andros v Lans en Vercors se i tentokrát odehrával v kombinaci pátečního a sobotního závodního dne. Kvalifikaci úvodního dne ovládl a první nejvyšší přísun bodů si zajistil Dayraut. V první kvalifikační jízdě nenašel přemožitele, dalo by se konstatovat, že ostatní jezdce pasoval do role statistů, když druhý Panis ve čtyřech kvalifikačních kolech ztratil necelé 3 vteřiny. Třetí Alain Prost se nedokázal přiblížit Panisovi (ztráta 0,6 vteřiny) a podobně se dařilo i čtvrtému Villeneuvemu (ztráta 0,8 vteřiny na Prosta).

Druhá kvalifikační jízda byla zajímavá tím, že se většina jezdců konečně dostala do tempa. Na čele byl opět Dayraut a druhý byl i tentokrát Panis. Zásadní ale bylo to, že Panis už ztratil jen 0,2 vteřiny. Konečně se dařilo i Villeneuvemu, na kterého a hlavně jeho výsledky, byl v dosavadní části současné sezóny hodně tristní pohled. Zlepšil se i čtvrtý Riviere. Naopak Alain Prost si pohoršil, když zajel pátý čas a nedokázal tak odrazit zrychlení již zmíněného Villeneuva.

V kvalifikaci tedy zvítězil Dayraut, ale jak to vypadalo za ním? O druhém místě nebylo pochyb, patřilo Panisovi. Třetí místo si zajistil Villeneuve, čtvrté Prost, páté Riviere a za nimi se seřadili Llorach, Lagorce, E.Stievenart, J.B. Dubourg, Pernaut a N. Prost.

1. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Belmondo, Lubrano, Daziano

2. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Anquetil, A.Dubourg, Jouet

1. finále Elite Sup 1 – start přinesl pouze změnu na třetí pozici, tu na Llorachovi získal Lagorce. Ihned od začátku jízdy se začaly zvětšovat rozestupy mezi jednotlivými jezdci. Za zaznamenání stály snad jen dva náznaky soubojů, do kterých byla zapletena Prostova rodina. Na druhého Alaina útočil Lagorce a na konci startovního pole bránil svou šestou pozici syn Nicolas. Bez jakýchkoliv problémů v tomto finále zvítězil Panis.

2. finále Elite Sup 1 – hlavní jízda prvního závodního dne sice nepřinesla žádný zvláštní předjížděcí manévr či havárii, avšak zejména výkon prvních čtyř pilotů nabízel úchvatnou podívanou. Po celé finále vedl své pronásledovatele Jean-Phillipe Dayraut. Na jeho zádech jel jako nalepený v první řadě Villeneuve, následovaný Rivierem a E.Stievenartem. V cíli mnoho neztratili ani pátý J.B. Dubourg a šestý Knapick.

Páteční bodové hodnocení:

Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 80 bodů, Olivier Panis (Škoda Fabia) 77, Jacques Villeneuve (Škoda Fabia) 74, Alain Prost (Dacia Lodgy) 73, Benjamin Riviere (Škoda Fabia) 71, Franck Lagorce (Škoda Fabia) 69, Pierre Llorach (Renault Clio) 69, Evens Stievenart (Dacia Lodgy) 67, Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 65, Olivier Pernaut (Ford Fiesta) 64, Nicolas Prost (Dacia Lodgy) 62, Hervé Knapick (BMW Série 1) 61.

Vstup do kvalifikací druhého dne se povedl nejlépe Evensovi Stievenartovi, který v dosavadní části sezóny moc nevynikal, ačkoliv od něj byly očekávány pouze výtečné výsledky. Druhý byl J.B. Dubourg a třetí nejlepší jezdec předchozího dne – Dayraut. Dobrý výkon předvedl i čtvrtý Panis, pátý A. Prost a šestý Villeneuve. Druhou kvalifikační jízdu, která byla všeobecně rychlejší, ovládl také Evens Stievenart. Významně zrychlila rodina Prostů, otec Alain předstihl druhým časem třetího Nicolase. Za nimi pak skončili Llorach, Panis, Dayraut, Riviere, Villeneuve a další.

V celkovém hodnocení to znamenalo vítězství a 20 bodů pro E.Stievenarta, propad J-P.Dayrauta až na páté místo. Naopak zlepšení zaznamenal Alain Prost, který vystoupal na druhou příčku a to i na úkor celkově třetího J.B. Dubourga. V předchozím závodě v Isola 2000 sebral pár bodů Nicolas Prost svému otci Alainovi. Tentokrát Nicolas Prost předstihl Dayrauta a obral o body největšího soupeře svého otce.

1. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Pernaut, Joncoux, Daziano

2. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Anquetil, Jouet, Fontanel

1. finále Elite Sup 1 – v tomto finále startoval z pole position Alain Prost a v první řadě jej doplnil syn Nicolas. Alain Prost měl velmi luxusní postavení, když mu jeho syn kryl záda. Tuto taktiku oba naplňovali už od startu. Nutno přiznat, že Nicolas Prost mnoho práce neměl, neboť o bojem o třetí místo se plně zaměstnávali Llorach a Villeneuve, to je zpomalovalo a Nicolas Prost si od nich držel bezpečný odstup. Villeneuve neustále útočil, ale kýženého výsledku svého snažení se nedočkal. Po šesti finálových kolech jako první přijel do cíle Alain Prost, před Nicolasem Prostem, Llorachem, Villeneuvem, Bernardim, Balasem a dalšími.

Alain Prost, Dacia Lodgy  - Lans en Vercors 2012 (foto Bruno Bade)

2. finále Elite Sup 1 – na startu bezvadně odjel vedoucí E.Stievenart. Horšího rozjezdu J.B. Dubourga se snažil využít Dayraut. Dubourg se úspěšně ubránil. Ihned vzápětí začal mít Dayraut problémy s čtvrtým Panisem, který na něj byl ještě naštvaný za vyřazení z pátečního finále v závodě v Isola 2000 - Alpes maritimes. Stievenart na čele kroužil s velkým náskokem. Dayrauta trochu brzdil druhý Dubourg a toho využíval Panis ke stupňování tlaku na Dayrauta. V nájezdu do cíle čtvrtého kola to přišlo – Panis se odvážným manévrem propracoval před Dayrauta. Panis byl při chuti a ihned začal s útoky na Dubourga. Dubourg se nezvládnul bránit dlouho a již ve pátém kole padnul. Dubourg se ale nevzdal a v posledním kole vrátil Panisovi předjetí. V cíli jsem proto zaznamenali nejdříve E.Stievenarta a následně pak Dubourga, Panise, Dayrauta, Riviereho, Thorala, Lagorceho a Lubrana.