www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 4. března 2021, Svátek má Stela, zítra Kazimír

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Tropheé Andros: Alain Prost mistrem! Bohužel?

30. ledna 2012 • 08:45

Poslední závod sezóny rozhodl o nositeli titulu mistra Tropheé Andros pro sezónu 2011/2012. Po závodě v Clermont – Superbesse se jím stal Alain Prost. Alain Prost poprvé dovedl k nejvyšší metě i vůz Dacia. Bez zásadní pomoci vedení závodu by to však nedokázal!

Poslední závod v Clermont – Superbesse (1300 metrů nad mořem) rozhodoval kdo z trojice Prost – Dayraut – Riviere vystoupí na trůn Tropheé Andros. Nejlépe rozdané karty měl Riviere, který měl na startu stejný počet bodů jako Prost, ale věděl, že bude škrtat pravděpodobně nejméně bodů než jeho hlavní konkurenti. V tomto ohledu byl v nejtěžší pozici Dayraut, když již na začátku tohoto závodu ztrácel 5 bodů.

Alain Prost, Dacia Lodgy  - Clermont  Superbesse 2012 (foto Bruno Bade)

Pořadatelé neměli ani tentokrát na růžích ustláno a museli si vypomoci navezeným sněhem i uměle vyrobenými ledovými granulemi. V kvalifikaci se vždy rozdává za vítězství celkem 60 bodů. Boj o poslední větší příděl začal již v prvním kvalifikační jízdě. Zde z trojice bojující o titul začal nejhůře Riviere, když dosáhl jen pátého času. Dayrautovi se vedlo lépe, neboť byl druhý. Nejlépe se přes 4 měřená kola dostal Alain Prost, když Dayrauta porazil téměř o jednu vteřinu.

Riviere i Dayraut měli ještě šanci odsunout Alaina Prosta na zadní pozice v druhé kvalifikační jízdě. Jak se svou šancí naložili? Riviere se i nadále trápil, jinak jeho šestý čas ani označit nelze. Dayraut byl opět druhý, což znamenalo, že už Prosta porazit nemůže. Alain Prost už teoreticky nemusel ani do druhé jízdy vyjet, ale snaha maximalizovat bodový zisk a hrozba v podobě rychlejší tratě, ho k tomu přinutily. Alain Prost se opravdu rozjel a i v druhé jízdě nenašel přemožitele, o vteřinu překonal Dayrauta. Jeden z lepších výsledku zajel i s pátým časem Villeneuve. V celkovém hodnocení nebylo o vítězi ani druhém místě pochyb. Jednoznačně zvítězil Alain Prost před Dayrautem. Třetí byl Stievenart (ostatně i v první i druhé kvalifikační jízdě byl pokaždé třetí). Na čtvrté místo doklouzal Nicolas Prost, na šesté Villeneuve. Riviere byl bohužel pouze sedmý (nejvíce doplatil na zrychlení Panise a Villeneuva v druhé kvalifikaci).

1. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Llorach, Maurin, Demoustier

2. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Joncoux, Laffite, Fontanel

Andros Trophy  - Clermont  Superbesse 2012 (foto Bruno Bade)

1. finále Elite Sup 1 –.horké chvíle na startu zažil Pernaut, když jeho Fiesta odmítala nastartovat, problém se naštěstí podařilo vyřešit roztlačením. Bezchybně z pole position odstartoval Dayraut. Druhý Panis měl problém s Nicolasem Prostem, který prokázal jednoznačně lepší startovní reakci. Přestože N.Prost dělal drobné chyby, byl schopný držet krok s Panisem. Ostatní jezdci vedeni Bernardim již více ztráceli. Dayraut si jel neohroženě pro vítězství. Od druhého kola N.Prost vytvářel velký tlak na Panise a ve čtvrtém kole jej přesným manévrem předjel. Panis chtěl zpět svou pozici a ani ne o půl kola dále lehce narazil do Prosta, oba dostali smyk a z finále odstoupili. Dayraut oslavil své vítězství piruetou za cílem, druhý dojel Dubourg a třetí Bernardi.

2. finále Elite Sup 1 – hlavní finále sezóny přivedlo do první řady Prosta a Stievenarta, týmové kolegy z Dacie. Pro Prosta to bylo ideální, neboť Stievenart mu měl a mohl chránit záda. Tým Dacia však zřejmě nepočítal s nevyzpytatelným Villeneuvem. Ten velmi dobře dostartoval a v první zatáčce pomohl dostat Prosta do sněhové bariéry. Někteří komentátoři budou tvrdit, že jej vystrčil, někteří, že prost zazmatkoval a svou chybou skončil mimo trat. Prost se nebyl schopen z této bariéry dostat. Ve chvíli, kdy celé startovní pole projelo kolem Prosta do druhého kola, vydalo ředitelství závodu rozhodnutí o zastavení jízdy. O tom jestli to bylo více politické rozhodnutí nebo rozhodnutí vyvolané potřebou bezpečnosti se bude diskutovat ještě hodně dlouho. Za pár minut se startovalo znovu. Prost opět z pole position. Villenenuve byl vyloučen, proto jeho třetí startovní místo zůstalo neobsazeno. Ani druhý start nevyšel Stievenartovi optimálně, protože se před něj ihned v první zatáčce dostal Riviere. Viditelně otřesený Prost měl co dělat, aby uhájil své vedení před Rivierem. Prost postupně zrychloval a byl schopen si vytvořit alespoň minimální náskok na čele. Až do cíle se již nic zásadního nestalo, vyhrál Alain Prost před Rivierem a Stievenartem.

Sobotní bodové hodnocení:

Alain Prost (Dacia Lodgy) 80 bodů, Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 77, Evens Stievenart (Dacia Lodgy) 73, Benjamin Riviere (Škoda Fabia) 70, Nicolas Bernardi (Ford Fiesta) 68, Nicolas Prost (Dacia Lodgy) 67, Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 67, Jacques Villeneuve (Škoda Fabia) 65, Andréa Dubourg (Renault Clio) 64, Olivier Pernaut (Ford Fiesta) 63, Paul Belmondo (Škoda Fabia) 63, Bertrand Balas (Mini Countryman) 62, Didier Thoral (Toyota Auris) 60, Franck Lagorce (Škoda Fabia) 58, Serge Lubrano (Toyota Auris) 56, Olivier Panis (Škoda Fabia) 54.

Konečné bodové hodnocení sezóny 2011/2012

(po seškrtání dvou nejhorších denních výsledků)

jezdecbodů
Alain Prost (Dacia Lodgy) 823
Benjamin Riviere (Škoda Fabia) 818
Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 817
Olivier Panis (Škoda Fabia) 784
Evens Stievenart (Dacia Lodgy) 764
Franck Lagorce (Škoda Fabia) 763
Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 760
Pierre Llorach (Renault Clio) 746
Betrand Balas (Mini Countryman) 743
Nicolas Prost (Dacia Lodgy) 725
Olivier Pernaut (Ford Fiesta) 710
Jacques Villeneuve (Škoda Fabia) 692
Didier Thoral (Toyota Auris) 675
Nicolas Bernardi (Ford Fiesta) 675
Andréa Dubourg (Renault Clio) 668
Paul Belmondo (Škoda Fabia) 596
Serge Lubrano (Toyota Auris) 596
Julien Maurin (Ford Fiesta) 590
Gérald Fontanel (Mini Countryman) 537
Christophe Anquetil (Škoda Fabia) 516
Jean-Pierre Pernaut (Ford Fiesta) 486
Lionel Daziano (Renault Clio) 483
Marlene Broggi (Renault Clio) 481
Hervé Knapick (BMW Serie 1) 463
Bérénice Demoustier (Toyota Auris) 447

Alain Prost získal mistrovský titul již v sezónách 2006/2007 a 2007/2008, ale to bylo vždy s Toyotou Auris. V této sezóně to byl již jeho třetí titul (symbolicky po třech sezónách v týmu Dacie, kde startoval nejdříve s modelem Duster a letos premiérově s Lodgy). Alain Prost přerušil sérii tří mistrovských sezón Jean-Philippa Dayrauta. Je otázka nakolik však tento titul může Prosta těšit, protože jej získal jen díky politickému rozhodnutí vedení závodu. Kdyby to inkriminované poslední finále v němž Prost na počátku skončil uvězněn v únikové zóně nezastavilo, mistrovský titul by bral Riviere. Na kdyby se v životě ani ve sportu nehraje. Dacia může marketingově prodat svůj úspěch modelu Lodgy, ale ta čmouha na poháru už tu bude vždy. Titul vicemistra Tropheé Andros jde do rukou největšího a nejpříjemnějšího překvapení této sezóny - Benjamina Riviereho se starým provedením Škody Fabie. Dokázal bojovat se zkušenějšími kolegy, kteří měli lepší zázemí a vybavení, dokázal je pořážet. Jean-Philippe Dayraut přesedlal na novou techniku v podobě Mini Countryman. Ačkoliv se velmi snažil, nedokázal prodloužit svou vítěznou šňůru z předchozích let.

Galerie mistrů Tropheé Andros:

1990 ARPIN, Malcher, Balas
1991 CHOMAT, Tarres, Chauche
1992 SNOBECK, Malcher, Balas
1993 SNOBECK, Chartiot, Tarres
1994 CHAUCHE, Chartiot, Chomat
1995 CHATRIOT, Tarres, Snobeck
1996 MULLER, Tarres, Chauche
1997 MULLER, Helary, Malcher
1998 MULLER, Tarres, Ruffier
1999 MULLER, Tarres, Gache
2000 MULLER, Dayraut, Ruffier
2001 MULLER, Tarres, Dayraut
2002 MULLER, Tarres, Fouquet
2003 TARRES, Lanctuit, Beroujon
2004 MULLER, Prost, Fouquet
2005 MULLER, Dayraut, Prost
2006 MULLER, Prost, Dayraut
2007 PROST, Dayraut, Balas
2008 PROST, Dayraut, Lagorce
2009 DAYRAUT, Prost, Lagorce
2010 DAYRAUT, Prost, Panis
2011 DAYRAUT, Prost, Lagorce
2012 PROST, Riviere, Dayraut

Mgr. Jaroslav Hanus, AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist