www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 6. prosince 2022, Svátek má Mikuláš, zítra Ambrož

Mistrovství­ světa

ME

MČR a RSS

Ostatní­ soutěže

Autosport.cz

Tropheé Andros: Villeneuve opět na scéně

27. prosince 2012 • 08:00

Poslední závod Tropheé Andros v tomto roce byl nejen ve znamení dominance Jean-Philippa Dayrauta s Mini Countrymanem, ale též ve znamení návratu Jacquese Villeneuva na ledové francouzské tratě.

Trophée Andros 2012 - Alpe d Huez

Jacques Villeneuve se závodu ve známém středisku Alpe d'Huez zúčastnil za volantem Citroenu DS3 teamu Speedaventure.com. Počasí ani letos v Alpe d'Huez nezklamalo, trať celého okruhu byla opět dobře připravená (byť druhý den již měla to nejlepší za sebou), všichni jezdci si proto mohli dosyta užít pořádného řízeného klouzání v souboji s tratí, stopkami a soupeři. Stejně jako v minulém závodě se nejely základní finále, ale pouze superfinále.

Jacques Villeneuve se v úvodním tréninku rozjížděl a nutno uznat, že nejel vůbec špatně, jeho sedmý čas nebyl špatný. Dayraut tento trénink ignoroval a jeho hlavní soupeř Riviere se rozjel třetím časem. Druhý měřený trénink byl již vážnější věcí, Dayraut byl nejlepší, druhý čas zajel Panis, který v této sezóně předvádí výtečné výkony a třetí již byl Villeneuve. Velké překvapení a neznámá pro kvalifikaci bylo to, že Riviere byl jen čtrnáctý. Riviere se pak trápil i v prvním kvalifikačním tréninku, zajel devátý čas s propastnou ztrátou téměř deseti vteřin na vítězného Dayrauta. Dayraut svým superčasem odsoudil ostatní do role statistů. Vždyť druhý Panis na Dayrauta ztratil 4,5 vteřiny. Třetí JB. Dubourg na Dayrauta ztratil 6,7 vteřiny. Čtvrtý byl Balas a pátý Villeneuve. Dayrautovi proto ani moc nevadilo, že nedokončil druhou kvalifikaci. Tu vyhrál JB. Dubourg před svým synem A.Dubourgem, třetí byl Villeneuve, čtvrtý Panis a pátý Balas. Riviere si o mnoho nepolepšil, zajel sice osmý čas, ale ten byl paradoxně pomalejší než ten z prvního tréninku. Vítězství v celkovém hodnocení kvalifikace jasně získal Dayraut, druhý byl JB. Dubourg, třetí Panis, čtvrtý A.Dubourg, pátý Villeneuve a Riviere byl desátý.

Trophée Andros 2012 - Alpe d Huez

1. finále Elite Sup 1 – Olivier Panis dokázal na startu předvést lepší reakci než JB. Dubourg na pole position (obdobně předčil Thoral Villeneuva). V první zatáčce byli již oba bok po boku (Panis na vnitřní straně). Dubourg neváhal do Panise trochu strčit, ale moc si nepomohl, protože Panis udržel své auto ve stopě a Dubourga to jemně odhodilo do sněhové bariéry, která je tam velmi blízko, to jej zpomalilo a odsunulo až na páté místo za Riviereho. Dubourg ještě zkonsolidoval své síly a předjel Riviereho, který též v druhém kole chyboval. Dubourg dále útočil na třetího Villeneuva. Thoral je velmi pěkně a dokázal držel vedoucího Panise neustále pod maximálním tlakem. Do cíle se již však pořadí nezměnilo – vyhrál Panis, před Thoralem, Villeneuvem, JB.Duborgem, Rivierem a dalšími.

2. finále Elite Sup 1 – Dayraut neponechal nic náhodě a ujal se vedení před A.Dubourgem a Balasem. Na startu čtvrtý Daziano se za první zatáčkou propadl na šesté místo. Mladý Dubourg jel s Dayrautem zcela vyrovnanou jízdu. Třetí Balas již více ztrácel. Dubourg jel některé zatáčky trochu jiným stylem než Dayraut což vyvolávalo velmi dramatickou podívanou, nutno však podotknout, že Dubourg neudělal ani jednu chybu a nijak s Dayrautem nekolidoval. Dayraut si tedy připsal 20 bodů za své vítězství, po obdivuhodném výkonu byl druhý Andréa Dubourg, třetí Balas, čtvrtý Knapick a pátý Pernaut.

Páteční bodové hodnocení: Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 80 bodů, Olivier Panis (Dacia Lodgy) 75, Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 74, Andréa Dubourg (Renault Clio) 73, Jacques Villeneuve (Citroen DS3) 71, Bertrand Balas (Mini Countryman) 70, Didier Thoral (Ford Fiesta) 69, Lionel Daziano (Toyota Auris) 66, Lionel Daziano (Toyota Auris) 66, Benjamin Riviere (Citroen DS3) 64.

Trophée Andros 2012 - Alpe d Huez

I v prvním sobotním kvalifikačním tréninku byl nejlepší Dayraut. Za ním se srovnala rodinná dvojice Andréa a Jean-Baptiste Dubourgovi, čtvrtý byl Knapick a pátý Daziano. Panis zajel šestý čas, Villeneuve osmý a Riviere opět jen osmnáctý. Komu patřil nejlepší kvalifikační čas druhé kvalifikace? Samozřejmě že opět Dayrautovi. Ale za ním došlo k zásadním změnám, druhý dojel Panis, třetí Riviere, čtvrtý Thoral, pátý JB. Dubourg a šestý Villeneuve. V celkovém hodnocení kvalifikace tedy nemohl vyhrát nikdo jiný než Dayraut, Panis byl druhý (díky zlepšení z druhé kvalifikace), Andréa Dubourg třetí (doplatil na zlepšení Panise a své zhoršení v druhé kvalifikaci), čtvrtý byl Riviere a pátý Jean Baptiste Dubourg.

1. finále Elite Sup 2 – Panis startoval z pole position a neměl nejmenší problém si svou první pozici udržet. Riviere trochu zaváhal čehož využil JB.Duborug, který se ihned v první zatáčce prosmýknul na druhé místo. První kolo přineslo též kolizi Pernauta s Calmonem. Na třetího Riviereho se důrazně tlačil Knapick, ale přitom si moc dobře nehlídal záda, čehož využil k předjetí Villeneuve. Ze získané pozice se ale moc dlouho neradoval, když po své chybě skončil ve sněhové bariéře téměř kolmo k zemi a již se nedokázal vyhrabat zpět na trať. S bezpečným náskokem zvítězil Panis a na stupních vítězů jej doplnili JB. Dubourg a Riviere.

Trophée Andros 2012 - Alpe d Huez

2. finále Elite Sup 2 – úvod finále nepřinesl žádné překvapení, když se Dayraut ihned ujal vedení před A.Dubourgem, Thoralem a Dazianem. Mezi jezdci tohoto kvarteta se ihned počaly tvořit drobné odstupy. Z poklidného dění tohoto finále snad jen vybočily lehké havárie Petita a Barbieriho. Na pořadí se však již nic nezměnilo a Dayraut svým vítězstvím završil svůj excelentní víkend, když prakticky vyhrál všechny bodované jízdy.

Sobotní bodové hodnocení: Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 80 bodů, Olivier Panis (Dacia Lodgy) 77, Andréa Dubourg (Renault Clio) 74, Benjamin Riviere (Citroen DS3) 72, Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 72, Didier Thoral (Ford Fiesta) 70, Hervé Knapick (BMW 1) 68, Lionel Daziano (Toyota Auris) 67, Anne-Sophie Lemonnier (BMW 1) 64, Bérénice Demoustier (Dacia Lodgy) 62, Serge Lubrano (Toyota Auris) 62, Jacques Villeneuve (Citroen DS3) 61.

Průběžné bodové hodnocení po 3. závodě
Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman)469
Olivier Panis (Dacia Lodgy)450
Benjamin Riviere (Citroen DS3)438
Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio)416
Andréa Dubourg (Renault Clio)414
Bertrand Balas (Mini Countryman)393
Didier Thoral (Ford Fiesta)386
Lionel Daziano (Toyota Auris)384
Serge Lubrano (Toyota Auris)377
Hervé Knapick (BMW Série 1)369
Gérald Fontanel (Mini Countryman)363
Olivier Pernaut (Citroen DS3)358

Další závod Tropheé Andros bude pro nás připraven až v novém roce v Isola 2000 - Alpes maritimes ve dnech 11.-12.1.2013.

Mgr. Jaroslav Hanus ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist