www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 7. března 2021, Svátek má Tomáš, zítra Gabriela

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Tropheé Andros: opět na scéně...

13. prosince 2013 • 15:00

Mistr minulé sezóny, Jean-Philippe Dayraut s Mini Countryman, odstartoval nejlépe do nové sezóny série Tropheé Andros. V prvním závodě ve Val Thorens byl celkově nejlepší a dokázal, že obavy z Mazda cupu jsou (zatím) zbytečné.

Proč Mazda cup? Francouzský dovozce značky Mazda postavil do letošní sezóny celkem 4 vozy Mazda 3, na kterých se bude střídat 8 jezdců v čele s Olivierem Panisem. Tak silné zastoupení jedné značky v Tropheé Andros nikdo nepamatuje a bude otázkou, do jaké míry bude mít Mazda trpělivost s ostatními soupeři a do jaké míry bude chtít investovat do vývoje svého sportovního náčiní. Po prvním ostrém nasazení se však zdá, že Mazda ještě nestačí na svou konkurenci a bude muset velmi dobře ladit. Ostatní soupeři nastupují většinou již s ověřenou a vylepšenou technikou a zejména modernizované Mini teamu Saintéloc Racing se zdá velmi dobře připravené, stejně tak jako Renaulty od DA Racing.

Trophée Andros 2013 - Val ThorensTrophée Andros 2013 - Val Thorens

Startovní listina Tropheé Andros 2013/2014
01 Saintéloc Racing (Mini Countryman) - Jean Philippe DAYRAUT, Thierry JONCOUX
02 Team Mazda France (Mazda 3) - Benjamin RIVIERE, Laurent BARBIERI
03 Team Mazda France (Mazda 3) - Olivier PANIS, Bérénice DEMOUSTIER
04 DA Racing (Renault Clio III) - Jean Baptiste DUBOURG, Andréa DUBOURG
05 Saintéloc Racing (MINI Countryman) - Bertrand BALAS, Gérald FONTANEL
06 Team Mazda France (Mazda 3) - Didier THORAL, Emmanuel MOINEL
07 DA Racing (Renault Clio III) - Franck LAGORCE, Lionel DAZIANO
08 Saintéloc Racing (Citroen DS3) - Olivier PERNAUT, Margot LAFFITE
09 Knapick Compétition (BMW 1) - Hervé KNAPICK, Anne Sophie LEMONNIER
10 Saintéloc Racing (Ford Fiesta) - Eddy BÉNÉZET, Dominique CHIANALE
11 Sodifuel Racing (Renault Clio III) - Cyril CALMON, Guillaume MAILLARD
12 Team Mazda France (Mazda 3) - Christian BEROUJON, Philippe MARIE
14 Saintéloc Racing (Ford Fiesta) - Sylvain PUSSIER, Jacques WOLF

Tropheé Andros tradičně startuje ve Val Thorens a dle vzoru závěrečných závodů minulé sezóny v programu na jezdce čekaly již jen volné tréninky, kvalifikační rozjížďky a pouze dvě finále (nikoliv 4 jako v minulosti). Ve Val Thorens byl letos dostatek sněhu a proto nebyl problém zajistit kvalitně připravenou trať po celé dva závodní dni.

V prvním volném tréninku zajel nejrychleji Dayraut (s dovážením 60 kg) a to o celou vteřinu rychleji než druhý Balas, za kterým již byli ostatní soupeři vyskládáni v menších odstupech. V měřeném tréninku opět dominoval Dayraut, tentokrát však již jen o menší rozdíl před J.B. Dubourgem a Lagorcem.

Boj o první body se (jako obvykle) odstartoval v kvalifikačních rozjížďkách. Tu první ovládl s velkým náskokem Dayraut, před J.B. Dubourgem a Balasem. Panis byl jen šestý (avšak nejlepší s Mazdou 3) a loňský vicemistr Riviere začal desátým časem. Druhá kvalifikace přinesla na čele zvrat zřejmě jen díky tomu, že Dayraut tuto jízdu po absolvování jednoho měřeného kola ukončil. Do čela se proto dostal J.B. Dubourg, druhý dojel Lagorce a na třetí místo se zlepšil Panis, stejně tak se zlepšil i Riviere (stejně jako Panis jede s Mazdou 3). V celkovém hodnocení kvalifikace vyhrál Dayraut a to díky jednomu vítězství a lepšímu času ve srovnání s J.B. Dubourgem, který byl klasifikován na celkovém druhém místě. Body za třetí místo si připsal Lagorce. Čtvrtý byl Panis, pátý Balas, šestý A. Dubourg a sedmý byl Riviere.

Trophée Andros 2013 - Val ThorensTrophée Andros 2013 - Val Thorens

1. finále Elite Sup 1 – již na startu trochu zaváhal z prvního místa startující J.B. Dubourg, ale Panis se před něj nedokázal do nájezdu do první zatáčky dostat. Za to na výjezdu z této zatáčky již Panis vedl. Duborugovi se i nadále nedařilo a v druhé zatáčce se po smyku prakticky zastavil a tím pozdržel i své pronásledovatele. Na nastalou skrumáž nejvíce doplatil Balas, který pro vylomené pravé přední kolo z jízdy odstoupil. Panis tedy jezdil s náskokem na čele před druhým Dubourgem a takto se dostali až do cíle. Na stupních vítězů jsme proto viděli Panise, J.B. Dubourga a Thorala

2. finále Elite Sup 1 – divák tohoto finále si nemohl být jistý, zda Dayraut pokazil start nebo jej Lagorce „ulil“, v každém případě již po pár metrech závodu byl Lagorce na prvním místě. Riviere ve snaze předehnat A.Dubourga chyboval, ale mnoho neztratil. V prvním kole odstoupil Ganay. Ve třetím kole po několika kontaktech předjel Riviere dosud třetího A.Duboruga. ve čtvrtém kole předjel vedoucího Lagorceho loňský mistr Dayraut. V cíli jsme na špičce měli toto pořadí – Dayraut – Lagorce - Riviere - A. Dubourg.

Sobotní bodové hodnocení: Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 82 bodů, Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 78, Franck Lagorce (Renault Clio) 74, Olivier Panis (Mazda 3) 73, Andréa Dubourg (Renault Clio) 69, Benjamin Riviere (Mazda 3) 69, Hervé Knapick (BMW 1) 67, Didier Thoral (Mazda 3) 65, Olivier Pernaut (Citroen DS3) 64, Bertrand Balas (Mini Countryman) 63.

První nedělní kvalifikační jízdu si opět díky vítězství vychutnal Dayraut, který těsně porazil A. Dubourga, Lagorceho a J.B. Dubourga. Panis (pátý) a Riviere (šestý) již ztráceli více. Druhou kvalifikaci tentokrát Dayraut nevynechal (kvůli časové vyrovnanosti předchozí jízdy a riziku, že bude druhá kvalifikace obecně rychlejší). Odměnou mu bylo vítězství. Panis se prodral k druhému místu. Lagorce byl třetí, Riviere čtvrtý a J.B. Dubourg pátý. Celkově zvítězil Dayraut před A. Dubourgem, Panisem, Lagorcem, J.B. Dubourgem, Rivierem, Balasem, Fontanelem a dalšími

1. finále Elite Sup 1 – start finále se obešel bez změn v pořadí. V druhém kole se v druhé zatáčce znenadání zastavil vedoucí A. Dubourg a posléze odstoupil ze závodu (své auto zanechal v polovině únikové zóny druhé zatáčky, všichni jeho soupeři se mu proto po následující kola museli opatrně vyhýbat). V nastalém zmatku se nejlépe zorientoval Lagorce a převzal vedení a to si udržel s pohodlným náskokem až do cíle. Pořadí v cíli: Lagorce, Riviere, Fontanel, Pernaut.

2. finále Elite Sup 1 – Dayraut tentokrát start nepokazil a udržel se v úvodu finále před dotírajícím Panisem. Panis svou snahu o předjetí Dayrauta již v druhé zatáčce prvního kola přehnal a zastavil se o vnitřní sněhovou bariéru. Toho využil k získání druhého místa Dubourg. Panis následně zahájil velkou stíhací jízdu a postupně stahoval druhého J.B.Dubourga, ale ta nakonec nebyla zakončena předjetím. Pořadí v cíli: Dayraut, J.B.Dubourg, Panis, Thoral, Balas a další.

Trophée Andros 2013 - Val ThorensTrophée Andros 2013 - Val Thorens

Nedělní bodové hodnocení: Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 81 bodů, Franck Lagorce (Renault Clio) 75, Olivier Panis (Mazda 3) 73, Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 73, Benjamin Riviere (Mazda 3) 71, Andréa Dubourg (Renault Clio) 68, Gérald Fontanel (Mini Countryman) 68, Bertrand Balas (Mini Countryman) 67, Olivier Pernaut (Citroen DS3) 65, Hervé Knapick (BMW 1) 64, Didier Thoral (Mazda 3) 64.

Průběžné bodové hodnocení po 1. závoděbody
Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman)163
Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio)151
Franck Lagorce (Renault Clio)149
Olivier Panis (Mazda 3)146
Benjamin Riviere (Mazda 3)140
Andréa Dubourg (Renault Clio)137
Hervé Knapick (BMW 1)131
Bertrand Balas (Mini Countryman)130
Didier Thoral (Mazda 3)129
Olivier Pernaut (Citroen DS3)129
Gérald Fontanel (Mini Countryman)128

Kalendář Tropheé Andros2013/2014
Val Thorens7.-8.12.2013
Andorra13.-14.12.2013
Alpe d'Huez20.-21.12.2013
Isola 2000 (Alpes maritimes)10.-11.1.2014
Saint Dié des Vosges18.1.2014
Lans en vercors24.-25.1.2014
Super Besse1.2.2014

Druhý závod letošní sezóny se uskuteční v Andoře ve dnech 13.-14. prosince 2013.

Mgr. Jaroslav Hanus ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist