Dnes je 23. dubna 2024, Svátek má Vojtěch, zítra Jiří

Tropheé Andros: opět na scéně...

13. prosince 2013 • 15:00

Mistr minulé sezóny, Jean-Philippe Dayraut s Mini Countryman, odstartoval nejlépe do nové sezóny série Tropheé Andros. V prvním závodě ve Val Thorens byl celkově nejlepší a dokázal, že obavy z Mazda cupu jsou (zatím) zbytečné.

Proč Mazda cup? Francouzský dovozce značky Mazda postavil do letošní sezóny celkem 4 vozy Mazda 3, na kterých se bude střídat 8 jezdců v čele s Olivierem Panisem. Tak silné zastoupení jedné značky v Tropheé Andros nikdo nepamatuje a bude otázkou, do jaké míry bude mít Mazda trpělivost s ostatními soupeři a do jaké míry bude chtít investovat do vývoje svého sportovního náčiní. Po prvním ostrém nasazení se však zdá, že Mazda ještě nestačí na svou konkurenci a bude muset velmi dobře ladit. Ostatní soupeři nastupují většinou již s ověřenou a vylepšenou technikou a zejména modernizované Mini teamu Saintéloc Racing se zdá velmi dobře připravené, stejně tak jako Renaulty od DA Racing.

14 Saintéloc Racing (Ford Fiesta) - Sylvain PUSSIER, Jacques WOLF

Tropheé Andros tradičně startuje ve Val Thorens a dle vzoru závěrečných závodů minulé sezóny v programu na jezdce čekaly již jen volné tréninky, kvalifikační rozjížďky a pouze dvě finále (nikoliv 4 jako v minulosti). Ve Val Thorens byl letos dostatek sněhu a proto nebyl problém zajistit kvalitně připravenou trať po celé dva závodní dni.

V prvním volném tréninku zajel nejrychleji Dayraut (s dovážením 60 kg) a to o celou vteřinu rychleji než druhý Balas, za kterým již byli ostatní soupeři vyskládáni v menších odstupech. V měřeném tréninku opět dominoval Dayraut, tentokrát však již jen o menší rozdíl před J.B. Dubourgem a Lagorcem.

Boj o první body se (jako obvykle) odstartoval v kvalifikačních rozjížďkách. Tu první ovládl s velkým náskokem Dayraut, před J.B. Dubourgem a Balasem. Panis byl jen šestý (avšak nejlepší s Mazdou 3) a loňský vicemistr Riviere začal desátým časem. Druhá kvalifikace přinesla na čele zvrat zřejmě jen díky tomu, že Dayraut tuto jízdu po absolvování jednoho měřeného kola ukončil. Do čela se proto dostal J.B. Dubourg, druhý dojel Lagorce a na třetí místo se zlepšil Panis, stejně tak se zlepšil i Riviere (stejně jako Panis jede s Mazdou 3). V celkovém hodnocení kvalifikace vyhrál Dayraut a to díky jednomu vítězství a lepšímu času ve srovnání s J.B. Dubourgem, který byl klasifikován na celkovém druhém místě. Body za třetí místo si připsal Lagorce. Čtvrtý byl Panis, pátý Balas, šestý A. Dubourg a sedmý byl Riviere.

1. finále Elite Sup 1 – již na startu trochu zaváhal z prvního místa startující J.B. Dubourg, ale Panis se před něj nedokázal do nájezdu do první zatáčky dostat. Za to na výjezdu z této zatáčky již Panis vedl. Duborugovi se i nadále nedařilo a v druhé zatáčce se po smyku prakticky zastavil a tím pozdržel i své pronásledovatele. Na nastalou skrumáž nejvíce doplatil Balas, který pro vylomené pravé přední kolo z jízdy odstoupil. Panis tedy jezdil s náskokem na čele před druhým Dubourgem a takto se dostali až do cíle. Na stupních vítězů jsme proto viděli Panise, J.B. Dubourga a Thorala

2. finále Elite Sup 1 – divák tohoto finále si nemohl být jistý, zda Dayraut pokazil start nebo jej Lagorce „ulil“, v každém případě již po pár metrech závodu byl Lagorce na prvním místě. Riviere ve snaze předehnat A.Dubourga chyboval, ale mnoho neztratil. V prvním kole odstoupil Ganay. Ve třetím kole po několika kontaktech předjel Riviere dosud třetího A.Duboruga. ve čtvrtém kole předjel vedoucího Lagorceho loňský mistr Dayraut. V cíli jsme na špičce měli toto pořadí – Dayraut – Lagorce - Riviere - A. Dubourg.

Sobotní bodové hodnocení: Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 82 bodů, Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 78, Franck Lagorce (Renault Clio) 74, Olivier Panis (Mazda 3) 73, Andréa Dubourg (Renault Clio) 69, Benjamin Riviere (Mazda 3) 69, Hervé Knapick (BMW 1) 67, Didier Thoral (Mazda 3) 65, Olivier Pernaut (Citroen DS3) 64, Bertrand Balas (Mini Countryman) 63.

První nedělní kvalifikační jízdu si opět díky vítězství vychutnal Dayraut, který těsně porazil A. Dubourga, Lagorceho a J.B. Dubourga. Panis (pátý) a Riviere (šestý) již ztráceli více. Druhou kvalifikaci tentokrát Dayraut nevynechal (kvůli časové vyrovnanosti předchozí jízdy a riziku, že bude druhá kvalifikace obecně rychlejší). Odměnou mu bylo vítězství. Panis se prodral k druhému místu. Lagorce byl třetí, Riviere čtvrtý a J.B. Dubourg pátý. Celkově zvítězil Dayraut před A. Dubourgem, Panisem, Lagorcem, J.B. Dubourgem, Rivierem, Balasem, Fontanelem a dalšími

1. finále Elite Sup 1 – start finále se obešel bez změn v pořadí. V druhém kole se v druhé zatáčce znenadání zastavil vedoucí A. Dubourg a posléze odstoupil ze závodu (své auto zanechal v polovině únikové zóny druhé zatáčky, všichni jeho soupeři se mu proto po následující kola museli opatrně vyhýbat). V nastalém zmatku se nejlépe zorientoval Lagorce a převzal vedení a to si udržel s pohodlným náskokem až do cíle. Pořadí v cíli: Lagorce, Riviere, Fontanel, Pernaut.

2. finále Elite Sup 1 – Dayraut tentokrát start nepokazil a udržel se v úvodu finále před dotírajícím Panisem. Panis svou snahu o předjetí Dayrauta již v druhé zatáčce prvního kola přehnal a zastavil se o vnitřní sněhovou bariéru. Toho využil k získání druhého místa Dubourg. Panis následně zahájil velkou stíhací jízdu a postupně stahoval druhého J.B.Dubourga, ale ta nakonec nebyla zakončena předjetím. Pořadí v cíli: Dayraut, J.B.Dubourg, Panis, Thoral, Balas a další.

Nedělní bodové hodnocení: Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 81 bodů, Franck Lagorce (Renault Clio) 75, Olivier Panis (Mazda 3) 73, Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 73, Benjamin Riviere (Mazda 3) 71, Andréa Dubourg (Renault Clio) 68, Gérald Fontanel (Mini Countryman) 68, Bertrand Balas (Mini Countryman) 67, Olivier Pernaut (Citroen DS3) 65, Hervé Knapick (BMW 1) 64, Didier Thoral (Mazda 3) 64.