Dnes je 19. března 2024, Svátek má Josef, zítra Světlana

Rozhovor s Tomášem Kostkou o jeho kariéře v rally - 1. díl

27. prosince 2013 • 12:00

Tomáš Kostka se v posledních dvou letech stal největší kometou českého rallysportu. Po úspěšném roce 2012 a vítězství ve sprintrally přišel rok 2013, který mladému zlínskému jezdci naopak vůbec nepřál. Dnes si můžete přečíst první část povídání o vzestupech a pádech talentovaného pilota během posledních čtyřiadvaceti měsíců.

Tomáši, hodně dlouho jsi jezdil výhradně okruhy, do rally sis odskočil jenom vyjímečně na Barumku, Kopnou či Mikuláše. Tyto starty byly spíše doplňkem k okruhové kariéře. Pomohly ti starty v rally nějak k lepší výkonnosti na okruzích nebo jsi to bral spíš jen jako zpestření?

Tomáš Kostka - Barum Czech Rally Zlín 2012

Vždycky to vzniklo víceméně hlavně kvůli sponzorům. Vždycky jsem měl pár firem ze Zlínska a pro ně byla nejlepší prezentace právě na Barumce, protože okruhy tady kolem nikdo nikdy neřešil. Byla to dobrá příležitost, jak jim poděkovat za podporu. Ale hned napoprvé se mi to zalíbilo a řekl jsem si, že bych chtěl rally zkusit jednou na celý rok. Ale deset roků jsem jezdil hlavně okruhy a až vloni se vše podařilo. Respektive, situace se vyvinula tak, že jsem mohl jet celou sezónu v rally, byť jenom sprinty.

Na konci roku 2011 se rozhodlo, že přestoupíš naplno do automobilových soutěží. Co byl ten zlomový moment, kdy padlo definitivní rozhodnutí, že bude rally upřednostněna před okruhy?

Byl jsem v situaci, kdy jsem se snažil dostat zpátky do DTM a když jsem zjistil, že šance na úspěšné jednání bude hodně malá, tak jsem si řekl, že než zkoušet zase nějakou novou kategorii na okruzích, tak bych mohl přejít do rally. První jednání s partnery nebyla vůbec jednoduchá, protože to pro ně bylo něco trochu jiného, než okruhy. Ale protože se dalo předpokládat, že bychom, i vzhledem ke špičkovému autu, mohli jet ve sprintech o nejvyšší příčky a mohla by to pro ně být dobrá reklama, tak jsme se nakonec dohodli na kompletní sezóně ve sprintech.

Když jsi se rozhodl naplno přestoupit do rally, podle čeho se vybíral program, spolujezdec i soutěžní vůz?

Tomáš Kostka - Jan Krečman (Fiat Grande Punto Abarth S2000) - Barum Rally 2008

Všechno to vlastně vzniklo na Mikuláš Rally Slušovice na konci roku 2011. Tam jsem jel poprvé s Mirkem Houštěm a hned jsme si sedli. Byl jako spolujezdec hodně jistý, i přesto, jak dlouho předtím v autě neseděl. Říkal jsem si, že pokud pojedu nějaké závody v Česku, tak by mohl přispět svými zkušenostmi, protože tady hodně dlouho závodil a většinu tratí zná. Co se auta týká, byl to můj nápad startovat s Citroënem C4 WRC. Tohle auto se mi hodně líbilo, obzvlášť na asfaltu bylo hodně rychlé. Nakonec ale musím uznat, že se to na české uskákané tratě neukázalo jako nejlepší volba. Určitě nelituju, že jsem mohl odjet celou sezónu s ‘cé-čtverkou‘, ale teďka už bych asi volil jinak.

Proč padla volba právě na rallysprinty a ne na velký šampionát?

Velké soutěže jsme taky měli šanci jet, ale rozpočet by byl větší, než vycházel na sprinty. Citroën C4 WRC se nám podařilo zařídit po známosti přes Mirka z Itálie a za takových podmínek, že bychom byli hloupí, kdybychom je nevyužili. Proto jsme šli tímto směrem, tedy omezený počet závodů, ale aspoň se špičkovým autem.

Jaké to bylo bojovat proti konkurenci, která ti na většině závodů nestačila a jediným, kdo tě dokázal porazit, jsi byl defacto ty sám?

Tomáš Kostka - Miroslav Houšť (Citroën C4 WRC) - Rally Vrchovina 2012

Nebo pár sloupů kolem cesty :o) Ne, to si dělám srandu. Před vstupem do sezóny jsem neočekával, že bychom mohli vyhrávat. Ale hned na úvodní Rally Vrchovina bylo jasné, že tam ta převaha asi bude. Takže už jsem neřešil výsledky nebo časy, ale snažil jsem se zlepšovat jízdu, vnímat víc auto a jeho nastavení, abych se na tom i něco naučil a ne se jenom vezl pro vítězství a pro body. To já určitě nikdy dělat nebudu a byť u tohoto auta stačilo jet na půl plynu, tak jsme se s ním snažili jet rychle, což jsme ukázali i na Kopné. Určitě mi to něco dalo a když se vrátím zpátky do okruhů, tak z hlediska citu a nastavení, i když je to jiná disciplína, to nebyl krok špatným směrem.

V průběhu sezóny jsi usedl do atmosférické S2000 na Barum Czech Rally Zlín. Barumku už jsi jel předtím už několikrát. Jak moc ti pomohlo, že jsi byl tentokrát rozjetý z rallysprintů?

Tomáš Kostka - Miroslav Houšť (Škoda Fabia S2000) - Barum Czech Rally Zlín 2012

Myslím si, že mi to pomohlo hodně. Rally jsem se věnoval celý rok naplno, kromě toho jsem jel jenom pár okruhových závodů. Už jsem měl zažitý systém rozpisu a když jsem přesedl z ‘cé-čtvrtky‘ do Fabie, tak se s ní jelo velice dobře. Je sice trochu pomalejší, hlavně kvůli motoru, ale zase to fungovalo špičkově podvozkově, hlavně na těch našich typických uskákaných cestách. Barumku jsme si skutečně užili, neudělali jsme snad žádnou větší chybu nebo probrždění. To, že jsme skončili třetí, bylo dílem hlavně neděle, za normálních okolností bych Mikkelsenovi a dalším jezdcům v souboji o bednu nestačil. Ale vyšlo to a podařil se vynikající výsledek.

Sezóna 2012 pro Tomáše Kostku skončila jednoznačným vítězstvím ve sprintech a na konci roku přišla otázka, kterým směrem se ubírat dál. Jak to nakonec dopadlo, již víme, jaké však byly důvody pro vstup do omezeného programu v mistrovství světa i jak probíhal výběr závodů a techniky, to si podrobněji probereme ve druhém díle, který vyjde v pondělí 30. prosince v 19:00.