Dnes je 26. dubna 2024, Svátek má Oto, zítra Jaroslav

Yazeed Al Rajhi vítězem Cyprus Rally

21. září 2014 • 19:30

Devátým dílem seriálu FIA ERC je Kyperská rally, která raritně hostí dva regionální šampionáty FIA - mistrovství Evropy a Blízkého Východu. Středomořská soutěž nabídne náročné zkoušky kombinující šotolinu i asfalt. Na startu se objevily také tři české posádky - Jaroslav Orsák, Martin Hudec a Antonín Tlusťák.

Online výsledky - Rally Radio

Diskuse k soutěži - Další informace k Cyprus Rally

------ 2. etapa ------

5. sekce

Yazeed Al Rajhi - Michael Orr, Ford Fiesta S2000 RRC - Cyprus Rally 2014

Finální část Kyperské rally obsahovala identickou trojici rychlostních zkoušek z nedělního dopoledne. Ale na rozdíl od předchozí sekce už z výsledkového hlediska probíhala více méně v klidu. Až na nebohého Craiga Breena, který se i na Kypru celou rally potýkal se stále nedoladěným Peugeotem 208 T16 a jehož trápení vygradovalo šestnáctiminutovou ztrátou v úplně poslední vložce způsobenou poruchou elektroniky. Ir definitivně vyklidil zuby nehty drženou šestou pozici celkového pořadí a propadl se až mimo bodované pozice druhé desítky, aby definitivní rána přišla na přejezdu do cíle, kde se peugeot zastavil na dobro...

Celkovým vítězem Cyprus Rally 2014 se tedy stal Yazeed Al Rajhi navigovaný Michaelem Orrem s vozem Ford Fiesta RRC. Druhé místo je skvělým výsledkem pro Kajetana Kajetanowicze, který na rozdíl od většiny hlavních soupeřů na Kypru letos debutoval. I přesto byl pro Al Rajhiho silným soupeřem a zasloužene vyhrál letošní minititul FIA ERC Gravel Master. Třetí dojel Abdulaziz Al Kuwari následovaný Khalidem Al Qassimim, oba dva ale bodují pouze do klasifikace FIA MERC. Pátý skončil další z debutantů Bruno Magalhaes, který na rozdíl od Breena dovezl svůj peugeot do cíle s podstatně menšími obtížemi - tou asi největší byl porouchaný zadní diferenciál v poslední vložce, který ale nezabránil Portugalci soutěž dokončit.

Za touto nejrychlejší pětkou pak dojeli nejlepší posádky hodnocené v Production Cupu. Tempo udávalo domácí trio Demosthenous - Antoniou - Panteli, až za nimi skončil ukrajinský Vitalij Puškar. A za armádou těchto čtyř mistubishi uzavřel nejlepší desítku Antonín Tlusťák coby nejlepší jezdec české výpravy. Další náš zástupce Martin Hudec dojel po různých peripetiích celkově patnáctý a jako sedmý v Production Cupu. Dvoukolky vyhrál Zoltán Bessenyey.

Na závěrečném zasedání sportovních komisařů byla vítěznému Al Rajhimu udělena penalizace 30 vteřin za zkracování tratě.

Seriál FIA ERC nyní čeká měsíční pauza, po které zamíří na náročné alpské tratě švýcarské Rally du Valais.

4. sekce

Nedělní dopoledne nabídlo tři rychlostní zkoušky a jejich charakter se oproti sobotě trochu změnil. Hned ta úvodní byla jedinou z celé soutěže, která neobsahovala žádné asfaltové pasáže a jela se kompletně na šotolině. To hrálo do karet posádkám, které na vozy obuly vyloženě drsný vzorek s maximálním gripem. Naopak po včerejšku vedoucí Kajetanowicz i nadále používal pneumatiky, které mají lepší vlastnosti na asfaltu a logicky tak ztratil čas i vedení v soutěži. Do čela se vrátil Yazeed Al Rajhi, přestože vložku samotnou vyhrál Khalid Al Qassimi.

Druhá nedělní vložka v pořadí byla nejkratší z celého dne a do celkového pořadí na špici nevnesla žádné změny - výjimkou budiž jen vzájemné prohození pozic Michalise Posediase a Vitalije Puškara, a to v neprospěch ukrajinského jezdce. Zato následující RZ Xerarkaka se postarala o důležitý moment ve vývoji celkové soutěže - Kajetanowicz zajel kvůli problémům s motorem až čtvrtý čas a naopak Al Rajhi deklasoval druhého nejrychlejšího konkurenta Al Kuwariho rozdílem téměř půl minuty. Z těsného souboje mezi Al Rajhim a Kajtem nezbylo nic, původní vteřinkový souboj se aktuálně rozmělnil do více než pětatřicetisekundového rozestupu.

------ 1. etapa ------

2. a 3. sekce

Kajetan Kajetanowicz - Jaroslaw Baran, Ford Fiesta R5 - Cyprus Rally 2014

Kajetan Kajetanowicz je bez diskuze největší hvězdou sobotní části Cyprus Rally. Po docela velké ztrátě z páteční speciálky způsobené porouchaným posilovačem řízením a ještě navíc ráno obdržené desetisekundové penalizaci v průběhu soboty Polák zapnul flatout-mód a z osmi rychlostních zkoušek jich vyhrál i přes jeden defekt celkem pět. Po závěrečné zkoušce dne se posunul do vedení a zaslouženě tak z kyperských vložek vydoloval maximum bonusových bodů.

Jako druhý muž celkového pořadí šel v sobotu nocovat Yazeed Al Rajhi. Ten si po výhře na páteční speciálce v sobotu z rána na chvíli odskočil na druhou příčku, to když se přes něj dostal Khalid Al Qassimi. Jezdec na továrním Citroënu DS3 S2000 se ale ve vedení moc neohřál, už po další RZ jej z prvního místa opět vytlačil Al Rajhi, který je pak držel až do finálního útoku Kajetanowizce v závěru dne. Al Qassimi ztratil hodinami na RZ 4, Craig Breen se potýkal s řadou technických problémů. Paradoxně na rozdíl od Irova továrního Peugeotu 208 T16 proplul stejný, ale privátní vůz Bruna Magalhaese celou etapou prakticky bez problémů. Portugalec je po sobotě na pátém místě. Za šestým Breenem se umístilo kyperské trio nejrychlejších jezdců s produkčními vozy v pořadí Christos Demothenous, Stavros Antoniou a Petros Panteli (všichni mitsubishi). Elitní desítku uzavírá pravidelný účastník FIA ERC Vitalij Puškar s dalším lancerem. Kategorii dvoukolek vede Zoltán Bessenyey s Hondou Civic Type-R R3 a to i přesto, že se na sedmé zkoušce jeho vůz na chvíli ocitl na střeše. Maďarovi se ale podařilo s pomocí jiné posádky dostat auto zpět na kola a mohl tak etapu bez větších problémů dokončit.

Soutěž si také vybrala svou daň na technice některých posádek. Nasser Al Attyiah, který měl potíže s vozem jak v kvalifikaci, tak na úvodní speciálce, odstoupil hned v sobotu ráno ještě před startem RZ 2 s pravděpodobným restartem v rámci nedělní etapy. Na sedmé zkoušce skončil po poruše motoru Robert Consani a do hry po pátečním extempore vůbec nezasáhl náš Jaroslav Orsák, na jehož fabii bylo z páteční speciálky příliš poškozené zavěšení.