Dnes je 27. dubna 2024, Svátek má Jaroslav, zítra Vlastislav

Ohlédnutí za loňským ročníkem Valašské rally

2. dubna 2015 • 09:20

Vítězem třiatřicátého ročníku Valašské rally 2014 se stala během první loňské dubnové soboty česko-slovenská posádka Karel Trněný - Pavol Kušnier na voze Škoda Fabia WRC ze slovenského týmu KL Racing. Na druhém místě dojela se ztrátou 6,5 vteřiny smíšená dvojice Jan Sýkora - Martina Škardová (Škoda Fabia S2000), třetí skončili němečtí šampioni Matthias Kahle - Christian Doerr (Škoda Fabia WRC), kteří ztratili na vítěze 7,5 vteřiny. Populární valaška se jela loni jako úvodní díl rallysprintového šampionátu a mistrovství historiků. Do českého šampionátu se vrátila po roční přestávce.

Karel Trněný - Pavol Kušnier, Škoda Fabia WRC - Valašská Rally 2014

Soutěž měla nabitou startovní listinu, nicméně samotná trať se rodila s obtížemi. Rychlostní test Puntík byl povolen až po opakovaném hlasování v obci Rybí. Po druhé rychlostní zkoušce se dostala do čela česko-slovenská posádka Jaromír Tomaštík, Róbert Baran na voze Subaru Impreza WRC. Začátek vyšel nejlépe pro vsetínského jezdce, který se usadil na čele průběžného pořadí. Druhý byl Kahle, třetí příčku držel Sýkora. Nejrychleji začal překvapivě polský jezdec Lukasz Habaj (Mitsubishi Lancer EVO IX R4), který vyhrál úvodní test v Hukvaldech. Na třetí erzetě byl nejrychlejší Trněný a od vedoucí příčky ho dělilo necelých šest vteřin.

Tomaštík držel vedení až do páté erzety, těsně před diváckou arénou se rozpadla u jeho vozu převodovka a předčasně z rally odstoupil. Do čela se dostal Trněný nejrychlejším časem při prvním průjezdu kolem Bystřičky a vedení udržel až do cíle, i když před druhým průjezdem obávaným úsekem kolem přehrady měl na Sýkoru hubený náskok 1,4 vteřiny. Trněný však tlak ustál a slavil zasloužené vítězství. Rychlého Habaje srazily v závěru problémy technického rázu z pódia a sympatický Polák nakonec obsadil pátou příčku.

Pořadí dvoukolek vyhrál Egon Smékal (Citroën DS3 R3T) před Petrem Zedníkem (Ford Fiesta Kit Car), třetí skončil Ondřej Bisaha (Citroën C2 R2 Max). V hodnocení historických automobilů byl nejrychlejší Jan Kalista (Subaru Legacy RS). Na startu se objevilo celkem 114 posádek, cíl rally spatřilo 74 soutěžících. Z favoritů vedle zmíněného Tomaštíka neviděli šachovnicový cíl Antonín Tlusťák (škoda) po havárii na 2. RZ, po závěrečné erzetě odevzdali jízdní výkaz úřadující rallysprintový mistr Roman Odložilík (ford) a Jiří Tošovský (škoda).

Hlasy nejlepších tří jezdců na cílové rampě:

Karel Trněný (Škoda Fabia WRC): „Nezačali jsme úplně nejlépe, i když čas na úvodní rychlostní zkoušce nás příjemně překvapil. Oba průjezdy na Bystřičce nám parádně sedly, tam se to vlastně celé rozhodlo. Jsme samozřejmě velmi šťastní, že jsme po dlouhé době opět vyhráli.“

Jan Sýkora - Martina Škardová, Škoda Fabia S2000 - Valašská Rally 2014

Jan Sýkora (Škoda Fabia S2000): „Začali jsme rozumně, zvykli jsme si na auto a chytli dobré tempo. Před poslední vložkou to vypadalo, že ještě můžeme zabojovat o výhru. Nakonec se ukázalo, že byla lepší pro vůz specifikace WRC. Kája zabojoval a jel perfektně. V přemíře snahy jsem udělal chyby. Samozřejmě auto, když jede smykem, ztratí rychlost. S druhým místem jsem každopádně maximálně spokojen, zazávodili jsme si parádně.“

Matthias Kahle (DEU, Škoda Fabia WRC): „Byla to krásná rally a hodně rychlá. Jsme velmi šťastní, že jsme na cílové rampě a navíc na bedně.“