Dnes je 19. dubna 2024, Svátek má Rostislav, zítra Marcela

Quentin Gilbert juniorským mistrem světa

7. října 2015 • 08:00

Při návratu do programu mistrovství světa WRC se juniorské posádky na Tour de Corse setkaly s nejlepšími tradicemi této ostrovní rally. I přes značně nepříznivé podmínky na startu rally se podařilo dokončit sedm z devíti naplánovaných rychlostních zkoušek, které se jely z Ajaccia do Bastie, pak do Porto-Vecchio a pak s návratem do Ajaccio.

Quentin Gilbert - Renaud Jamoul (Citroën DS3 R3T) - Tour de Corse 2015

V mírně apokalyptických podmínkách brzy vedl Yohan Rossel kategorii juniorů na 29 kilometrů dlouhé rychlostní zkoušce. Pilot FFSA francouzského rally týmu skončil před Quentinem Gilbertem, Terry Folbem, Pierre - Louis Loubetem, Jordanem Berfou a Jean - Philippe Martinim.

Když byla RZ 2 zrušena potvrdil Rossel svůj dobrý start druhým vítězstvím v rychlostní zkoušce na konci dne a průběžné vedení před Terry Folbem a Quentinem Gilbertem. Nor Ole Christian Veiby roztrhl nejlepší ryze francouzskou šestku na čtvrtém místě následován Federicem Della Casa, Pierrem-Louisem Loubetem, Charlotte Dalmasso, Mohammedem Al Mutawaaou a Jeanem-René Perrym, který prorazil pneumatiku.

Sobotní program byl redukován o RZ 4 kvůli počasí, ale Quentin Gilbert vyhrál RZ 5 zatímco Terry Folb se ujal průběžného vedení. V polovině rally dělilo tři nejlepší Folba, Gilberta a Rossela 12 sekund. Quentin Gilbert, mířící k vítězství a zajištění světového juniorského titulu, se odpoledne ujal vedení a posunul se do čela kategorie před Yohana Rossela, Terry Folba a Ole Christiana Veibyho. Podnik předčasně skončil kvůli záludnosti tratí pro Federica Della Casu a Charlotte Dalmasso.

Dlouhá závěrečná etapa mezi Porto-Vecchio a Ajaccio byla přinesla zvýšení náskoku Quentina Gilberta. Zajel nejrychlejší dva časy dne a upevnil si vedení s náskokem přes minutu až do poslední rychlostní zkoušky, kterou vyhrál Ole Christian Veiby.

Quentin Gilbert vyhrál rally před Terry Folbem, který si ještě připsal body za druhé místo v Power Stage, a Yohanem Rosselem. Ole Christian Veiby skončil na čtvrtém místě před Jeanem - Rene Perrym. Pierre Louis Loubet, Mohammed Al Mutawaa a Jean - Philippe Martini, ti všichni vypadli ještě před cílem, Jordan Berfa poškodil převodovku na závěrečných rychlostních zkouškách.

Po pěti odjetých rally sezony tak má Quentin Gilbert 106 bodů, tedy o 54 více než jeho největší soupeř Ole Christian Veiby. Vzhledem k tomu, že do konce sezony JWRC zbývají poslední dvě rally, je náskok mladého Francouze na čele šampionátu už nedostižitelný. Díky tomu může příští rok startovat ve WRC 2 na voze DS 3 R5.

Zbývající podniky FIA Junior WRC do konce sezony 2015: Rally RACC Katalánsko - Costa Daurada (22. - 25. 10.) a Wales Rally GB (12. - 15. 11.).

Marek Nawarecki (manažer pro Customer Racing a Citroën Rcing): „Náročnost Tour de Corse potvrdila správnost znovu zařazení do programu FIA Junior WRC. Posádky na svých DS 3 R3 Max vesměs získávaly potřebné zkušenosti na asfaltu, což se jim nepochybně hodí v budoucnu. Na konci sezony bude Quentin Gilbert důstojným šampionem. Dokázal, že je schopný vyhrávat na různých druzích povrchů a podmínek, jak ukázal v Monte Carlo,v Portugalsku, Finsku a nyní na Korsice. Jsme rádi, že mu můžeme pomáhat příští rok v mistrovství světa v DS 3 R5.“

Quentin Gilbert: „Jsem šťastný, že jsem vyhrál na Korsice a zajistil si titul už na konci mé domácí rally. Na začátku jsme byli poměrně opatrní, protože podmínky byly opravdu hodně těžké. Na suchých cestách v sobotu odpoledne už jsme byli schopní jet více nadoraz. V neděli už jsme si kontrolovali vedení. Rád bych se o toto vítězství podělil také se spolujezdcem Renaudem Jamoulem a mým týmem. Měli jsme neskutečnou sezonu, už se nemohu dočkat další sezony.“

Terry Folb: „V poslední etapě jsme se snažili udržet si druhé místo. Jsem opravdu velmi šťastný z tohoto vítězství. Musím poděkovat týmu, spolujezdci Franckovi Le Flochovi, který byl perfektní.“

Yohan Rossel: „Jsem rád, že jsem dojel až do cíle této rally. Samozřejmě bych byl raději, kdybych toto kolo FIA Junior WRC vyhrál, ale i místo na podiu je dobrým výsledkem. Jsem rád, že se o ně mohu podělit s FFSA a celým týmem. Poslední den jsme měli problémy s brzdami.“