www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 26. února 2024, Svátek má Dorota, zítra Alexandr

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Jan Sellholm se vrátil do Zlína

25. srpna 2016 • 12:00

Přestože program Star Rally Historic začíná až ve čtvrtek, už v úterý se ve Zlíně objevili dva z nejočekávanějších účastníků této soutěže - Švédové Jan Sellholm a Hans Gustavsson. V paměti fanoušků jsou zapsáni jako jedni z rychlých severských pilotů, kteří v 80. letech minulého století spoluvytvářeli širší špičku československých mezinárodních soutěží.

Jan Sellholm - Stefan Tibblin (Audi 90 Quattro) - Barum rallye 1990 (foto: Petr Fitz, archiv BCRZ)

Jan Sellholm patřil k pravidelným účastníkům Barum rallye a Rallye Škoda už od roku 1979, kdy se u nás poprvé objevil s Opelem Kadett GT/E. O rok později pak začala Sellholmova show s malými vozy značky Toyota a jeho jméno bývalo téměř každý rok zapsáno v elitní desítce té či oné soutěže. A čím byly podmínky těžší, tím výše Jan Sellholm figuroval. Platilo to zejména o XI. Rallye Škoda (1984), jejíž trať byla po pátečních lijácích plná kaluží a bláta. Za zády dvou suverénů - Itala Cinotta a Švéda Carlssona - pak odstupoval jeden favorit za druhým. Jana Sellholma, který pilotoval malou třináctistovkovu Toyota Starlet, před startem nikdo za favorita nepovažoval. Jenomže on byl nakonec čtvrtý, jen půldruhé minuty za továrním jezdcem škodovky Johnem Hauglandem. A to tehdy nebyl žádný velký odstup.

Další skvělé vystoupení pro československé diváky předvedl Sellholm o dva roky později, tentokráte při XVI. Barum Tríbeč rallye. Počasí bylo tehdy krásné a tím, co dělalo nejdelší barumku historie obtížnou, bylo více než 300 kilometrů rychlostních zkoušek prošpikovaných nádhernými šotolinovými úseky. A to bylo něco pro posádku Sellholm - Andersson! Jejich šesté místo v cíli bylo důkazem, že na nezpevněném povrchu jsou Švédové doma. O čtyři roky později dokázal Jan Sellholm své maximum v cíli barumky ještě o jednu příčku vylepšit. To bylo v roce 1990, kdy do Zlína dorazil podruhé s vozem Audi 90 Quattro. Na sklonku své kariéry pak vyzkoušel i Škodu Favorit 136 L, ale český vůz mu příliš štěstí nepřinesl. Po své životní padesátce se Jan Sellholm (narozen 23. 5. 1949) vrátil na rychlostní zkoušky coby pilot historického vozu. Vsadil na Opel Ascona A, s nímž se takřka po čtvrtstoletí vrací i k nám do Zlína.

Hans Gustavsson - Björn Gustavsson (Toyota Starlet) - Star Rally Historic 2015

Vůz značky Škoda kdysi vyzkoušel také další nezapomenutelný švédský jezdec, který se dnes chystá na svůj start ve Star Rally Historic - Hans Gustavsson. I on si oblíbil malé třináctistovky, s nimiž pravidelně jezdil nejen na barumku, ale i na otrokovickou Rallye Valašská zima.

V roce 1990, kdy tady jel se Suzuki Swift GTi, se do paměti diváků zapsal několikanásobným saltem, které se svým vozem předvedl na rychlostní zkoušce Prštné - Louky. V údolí pod Mladcovou opustil její zledovatělou trať a haldy hlíny, navezené na přilehlý pozemek, jej katapultovaly vysoko do vzduchu. Až nám zatrnulo, když malé suzuki dopadlo na jednu umrzlou kupku střechou dolů. Hans Gustavsson i Göran Larsson se naštěstí chvíli poté objevili živí a zdraví a svůj zdemolovaný vůz ještě dokázali dovézt do kontroly přeskupení v Malenovicích. Hans Gustavsson se před rokem do Zlína vrátil a dokázal, že stále umí. Na své druhé Star Rally Historic bude obhajovat páté místo. Držíme palce!

Mimochodem - Jan Sellholm a Hans Gustavsson se samozřejmě čas od času potkávají i na své domácí půdě. Především tomu tak bývá na legendární Midnatssolsrallyt (Rallye půlnočního slunce), kde má zatím o něco lepší bilanci Hans. A ještě něco - mezi jejich soupeře sem tam patří i další legendární Švédové, jejichž jméno je zapsáno do historie zlínské Barum rallye. Za volantem mohutného Volva 242 se letos do první desítky Midnatssolsrallyt vešel snad nejslavnější „bourač“ v dějinách barumky Harry Joki.

Okno do historie - přehled

Michal Forst
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
25.08.2016 19:18
ajaj
opět nádherný čtení, fakt super!
toplist