Dnes je 26. dubna 2024, Svátek má Oto, zítra Jaroslav

Sébastien Ogier vyhrál Rally Catalunya a získal čtvrtý titul mistra světa v řadě

16. října 2016 • 14:00

Pouhé dva týdny po Korsice pokračuje mistrovství světa v automobilových soutěžích ve Španělsku, kde se i letos pojede Rally Catalunya na šotolinových i asfaltových rychlostních zkouškách v okolí Salou. Předpověď počasí na zítřek slibuje zajímavou podívanou. Průběh soutěže můžete po celý víkend sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

-

Online výsledky - Rally Radio

Diskuse k soutěži - Další informace k Rally Catalunya

Sébastien Ogier - Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC) - Rally Catalunya 2016

Tovární jezdec Volkswagenu Sébastien Ogier vyhrál víkendovou Rally Catalunya. Díky tomuto vítězství se stal dvě soutěže před koncem staronovým mistrem světa v automobilových soutěžích, což se mu podařilo již počtvrté v životě.

Ogierovo vítězství však tentokrát nebylo tak suverénní, jak u něj bývá zvykem. První šotolinová etapa za opravdu nepříznivých povětrnostních podmínek vyšla nejlépe Dani Sordovi, který měl na francouzského multišampiona náskok 17 vteřin. Ani tento náskok však nestačil a Ogier svého španělského soupeře na zbývajících asfaltových rychlostních zkouškách celkem bez problémů porazil.

Jari-Matti Latvala i Andreas Mikkelsen tentokrát bourali, šance na úspěch tak dostali jiní. Tuto šanci nevyužil Kris Meeke, který šel už na druhé rychlostní zkoušce přes střechu, posléze jej zastavil defekt a definitivně zastavila porucha motoru. Při totální nemohoucnosti obou továrních jezdců Fordu a na asfaltu nekonkurenceschopným pneumatikám Dmack tak třetí a čtvrtou příčku obsadili další dva jezdci Hyundaie v pořadí Neuville-Paddon.

Martin Prokop - Jan Tománek (Ford Fiesta RS WRC) - Rally Catalunya 2016Martin Prokop - Jan Tománek (Ford Fiesta RS WRC) - Rally Catalunya 2016

Po dlouhé době se na tratě mistrovství světa vrátil Martin Prokop. Na šotolině se mu příliš nedařilo, s asfaltem přišlo zrychlení. Na předposlední zkoušce soutěže však urazil pravé přední kolo a za cílem musel odstoupit.

Přesto můžeme vidět české barvy v první desítce. Osmé místo vybojoval Jan Kopecký, který si hlavně připsal vítězství v rámci WRC2 po napínavém souboji s týmovým kolegou Pontusem Tidemandem, který však na asfaltu příliš nestíhal. Jediný konkurent továrního týmu a nejžhavější kandidát na titul ve WRC2 dojel v rámci klasifikace této kategorie až pátý, když kvůli poruše turba musel vynechat většinu páteční etapy a v soutěži zůstal jen díky pravidlu rally 2.

UPDATE: Vozidlo třetího jezdce WRC2 Frigyese Turána bylo shledáno na závěrečné technické přejímce neodpovídající homologaci. Turán však překvapivě nebyl vyloučen, ale byla mu udělena penalizace 25 minut. Díky tomu se Sunninen posunul na čtvrtou příčku.