Dnes je 28. března 2024, Svátek má Soňa, zítra Taťána

Konkurenceschopní bratři Szejové získali v Krumlově 18 bodů

23. května 2017 • 10:00

MČR v rally má za sebou třetí podnik v Českém Krumově. Soutěž na rychlých, klikatých a uskákaných asfaltových cestičkách jihočeského kraje dokončilo 48 týmů. Mezi nimi vybojovali Jarek a Marcin Szejové sedmé místo v absolutní klasifikaci. Během druhé etapy Poláci ještě zvýšili tempo a v klasifikaci druhého dne závodu skončili na pátém místě, a od čtvrtého je dělilo necelých deset vteřin. Szejové tak odjížděli z Českého Krumlova bohatší o 18 bodů. Devět získali za celkový výsledek, tři a šest jako bonusy za první a druhou etapu.

Jaroslaw Szeja - Marcin Szeja (Ford Fiesta R5) - Rallye Český Krumlov 2017

Začátek závodu nebyl pro bratry z města Ustroň příliš šťastný. Drobně chybovali už v jedné z prvních zatáček úvodní klasické zkoušky, nebyli ani příliš spokojeni s nastavením auta. Karta se začala obracet na nočních „erzetách”, kde Jarek a Marcin zaútočili a absolutně postoupili o dvě místa výše, na osmou příčku.

Štěstěna jim přála i celý druhý den. Od rána se prezentovali konkurenceschopných a stabilním tempem, které jim dovolilo zapojit se do boje s předními českými posádkami na jednotlivých rychlostních zkouškách. Potvrzením dobré formy polského týmu bylo jejich další dílčí pódium na trati RZ11, náročném testu Kohout. Zde bratři Szejové vybojovali třetí nejlepší čas, za sebou nechali mimo jiné i Jana Černého ve Škodě Fabii R5 a Jana Dohnala ve Fordu Focusu WRC.

Před finálovou sekcí se Jarek a Marcin přiblížili na 5 vteřin ke druhému z uvedených závodníků. Na dvou posledních RZ Szejové rozehráli souboj plný emocí o šesté místo právě s dvojicí Dohnal - Ernst. Ke konečnému pokoření dvojice Fordu Focus WRC nakonec chybělo necelých 5,2 vteřiny. V této sezóně reprezentanti GK Forge Metkom Rally Teamu získávali body ve všech třech odjetých závodech mistrovství ČR v rally. Celkem zatím Szejové nasbírali 64 bodů, v klasifikaci prozatím drží páté místo.

Rallye Český Krumlov vyhráli, v tomto roce neporažení, Jan Kopecký a Pavel Dresler. Reprezentanti týmu Škoda Motorsport mají po třech závodech na svém kontě plný počet bodů. Václav Pech a Petr Uhel (Ford Fiesta R5) obsadili druhé místo a na třetím místě dojeli velcí smolaři z Valašské rally Miroslav Jakeš s Marcelou Ehlovou (Ford Fiesta R5), pro které to byly první body. Na cílovou rampu v Českém Krumlově dojelo 48 ze 78 přihlášených posádek. Další boj o mistrovské body čeká na účastníky českého šampionátu za necelé čtyři týdny na tratích XIII. ročníku Agrotec Petronas rally Hustopeče.

Jarek Szeja: „Důvodů ke spokojenosti máme mnoho. Nejdůležitější je tempo, kterým jsme se prezentovali druhý den závodu. Na jednotlivých zkouškách jsme vybojovali několik opravdu dobrých časů. Pokud nás dělily na RZ od několikanásobného mistra ČR Václava Pecha pouze 2 - 3 vteřiny, nebyl to pouze důvod k radosti, ale také dobrá předpověď do budoucna. Jsem také spokojen s prací celého týmu, která přináší postupný vzestup, zvláště, když se v této sezóně nesoustředíme pouze na konkrétní výsledky, ale spíše na systematické zlepšování naší jízdy s novým vozem. Na úsecích v okolí Českého Krumlova byly nejsložitější dlouhé a rychlé zatáčky, často v rychlostech kolem 140 km/hod. Jejich průjezd navíc často stěžovaly velké nánosy prachu a kamení. Přiznám se, že v těchto chvílích jsem u sebe trochu cítit nervozitu, ale na druhou stranu je to součástí této hry. Jsem rád, že při těchto zkouškách zůstala štěstěna na naší straně.“

Marcin Szeja: „Druhý den závodu byl mnohem složitější než ten první. Asfalt na tratích rychlostních zkoušek nebyl tak rovný, navíc se závodilo v mnohem vyšších rychlostech. Museli jsme se hodně soustředit, abychom udrželi správný kompromis mezi rizikem a stabilní jízdou, s cílem opět dosáhnout na mistrovské body. Proto jsem o to více rád, že jsme byli schopni v těchto podmínkách opět dosáhnout podobných časů jako přední čeští závodníci.“