www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 20. června 2018, Svátek má Květa, zítra Alois

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Agrotec racing team – Stříbro ve stínu představení Abarthu

5. září 2017 • 13:00

Barum Czech rally, jako vrchol domácí sezony – měl pro hustopečský Agrotec racing team – v několika ohledech nádech výjimečnosti. Na jednu stranu ještě posádka Martin Rada – Jaroslav Jugas chtěla zabojovat o mistrovskou naději ve třídě 8, na druhou stranu byla Barumka ve znamení představení nové týmové zbraně – Abarthu 124 Rally ve třídě 4 (R-GT).

Martin Rada - Jaroslav Jugas (Alfa Romeo 147) - Barum Czech Rally Zlín 2017

Ještě než započalo samotné závodění, došlo v servisní zóně v Otrokovicích k odhalení již zmíněného nového vozu Abarth 124 Rally. A představení to bylo velkolepé. Pod plachtou se nacházela nejen soutěžní verze, ale zároveň byla veřejnosti odhalená i sériově vyráběná krasavice Abarth 124 Spider.

„Spousta fanoušků je ráda, že se startovní pole oživí tímto italským skvostem, ´zadokolkou´ s dlouhou soutěžáckou historií. Jedná se vůz číslo karosérie 13 a někteří si jen trošku povzdechli, že to nebylo už na tratích Barum rally. Premiéru plánujeme až na Rally Vsetín,“ upřesňuje Martin Rada.

Barumka navíc, jako už každoročně, připomněla spolujezdci Jardovi Jugasovi, že je zase o rok starší, ale to nic neubralo na nadšení posádky poprat se ještě o naději na zisk mistrovského titulu ve třídě 8 s Alfou Romeo 147. A jeden z posledních startů byl nakonec nadmíru úspěšný a dokázal, že „alfička“ půjde do pomyslného rallyového důchodu v plné síle.

Po slavnostním startu na zlínském náměstí se začínalo na městské noční RZ, kterou tradičně lemovaly tisíce fanoušků. Martina Rada s Jardou Jugasem se snažili neudělat chybu, a tak nechali vyniknout výkonnější trojici renaultů Vaňhary, Krajči a Frány. Ale na klasických sobotních vložkách už to bylo o něčem jiném. V úvodní sekci z toho byl jeden druhý a jeden třetí čas, převažovala však lítost nad zrušení prvního průjezdu Trojákem po havárii finské posádky. V servisu v Otrokovicích patřilo alfě třetí místo za Vaňharou a Krajčou.

Po servisní pauze sobota pokračoval sekcí čtyř zkoušek. Ta se bohužel neobešla bez komplikací. Nejprve se jednalo o prasklé lanko ruční brzdy, aby na Trojáku začal ve voze selhávat interkom. A když se v závěru nejdelší zkoušky Barumky opět projevila závada na převodovce, dojížděla hustopečská dvojice do druhého servisu je na čtvrtý rychlostní stupeň.

„Ve výsledcích jsme se přesto posunuli o příčku výše, neboť jsme se dozvěděli, že na Trojáku odstoupil s prasklou poloosou náš největší konkurent v boji o titul Michal Vaňhara,“ upřesňuje 51letý spolujezdec Jaroslav Jugas.

Mechanikům se naštěstí v servisu podařilo všechny trable opravit v časovém limitu, do konce dne už zbýval jen druhý průjezd RZ Březové. Poté následoval noční servis a uložení vozu do uzavřeného parkoviště před obdobně náročnou závěrečnou etapou.

„Nedělní závodění bylo okořeněno předpovědí přeháněk, ale naštěstí pěkné počasí vydrželo až do cíle poslední zkoušky. Michal Vaňhara se sice vrátil do bojů o nedělní body, ale jeho závodění nemělo dlouhého trvání, a tak jsme se v samotném závěru soustředili na udržení druhého místa ve třídě za domácím Petrem Krajčou. V obou průjezdech jsme vyhráli test Košíky, ale ani to nám nestačilo na dílčí prvenství ve druhé etapě. Petr Krajča byl opět o kousek před námi. Přesto nás bodový příděl vrátil do čela průběžného hodnocení třídy 8 v MČR a o titulu se rozhodne až v Příbrami.

Chci touto cestou poděkovat všem, kdo nám fandili a podporovali nás v průběhu celé Barumky. Poděkování patří našim rodinám i sponzorům, ale zejména celému teamu a kolegům, kteří připravili a realizovali prezentaci nového vozu a přitom ještě udržovali naši alfu v plné kondici. Poděkování patří také Vám všem, kdo jste nás přišli navštívit a podpořit při představení nového Abarthu 124 Rally. Těšíme se na setkání s tímto krásným autem při naší české premiéře,“ uzavírá Martin Rada.

-pr-
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist