www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 14. listopadu 2018, Svátek má Sáva, zítra Leopold

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Rozhovor s Karlem Zimou o jeho premiéře v rally

7. prosince 2017 • 12:00

V automobilových soutěžích se v posledních letech objevila řada 'celebrit' ze světa divadel a filmů. Nejnovějším přírůstkem do této skupiny se stal o uplynulém víkendu Karel Zima, který se představil v roli spolujezdce a zároveň i spolukomentátora závěrečného vyhlášení. Jak se mu líbila premiéra v automobilových soutěžích?

V automobilových soutěžích to byla tvá premiéra, máš ale zkušenosti se závody do vrchu nebo destruction derby. Kdo tě přivedl k motoristickému sportu?

Karel Zima

K tomuto sportu mě cca před třemi lety přivedl kamarád a kolega Lukáš Langmajer.

Co tě přimělo vydat se na kolbiště automobilových soutěží? Kdo byl tou hlavní postavou, která tě k rally přivedla?

Těch lidí na cestě k rally bylo několik, ale ve finále byl nejdůležitějším článkem můj fára - František Andrys. A to z prostého důvodu - že si mě vůbec vybral za mitfáru.

Většina závodníků z umělecké branže raději sedá za volant, ty ses rozhodl odbýt premiéru na sedadle spolujezdce. Proč tato volba?

Já jsem doteď jen řídil (slalomové závody a závody do vrchu), jako spolujezdec jsem jel poprvé at teď ve Slušovicích, když teda nepočítám krátké seznámení s rozpisem minulý rok v Hradci Králové. Samozřejmě, že bych se rád někdy svezl na rally i jako šofér. Ale pro začátek pro mě tohle byla pocta a musím říct, že i navigacve je slušný adrenalin a zážitek! Takže to nebyla volba, ale otázka nabídky. A jsem za ní vděčnej.

V pátek před Mikuláš Rally forever proběhlo povinné školení pro nováčky. Byly poznatky ze školení přínosné nebo jsi již všechno dopředu věděl?

Karel Zima

Tušil jsem jen, jak si napsat RZty. Co se děje okolo jsem vůbec netušil a dost jsem zíral, co všechno má mitfára na starosti. Po školení jsem měl pocit, že snad ani nemůžu druhej den vyrazit! Ale nějak intuitivně mi to včas docvaklo a v tom okamžiku už mi všechno přilo logický a jednoduchý.

Klasickou základní trojkombinací pro každého spolujezdce je psaní/čtení rozpisu, počítání časů v jízdním výkazu a jízda podle itineráře. Byl jsi na tyto činnosti někým poučen nebo ses to učil až za pochodu? A jak ti to šlo?

Částečně jsem odpověděl v minulé otázce. Ale jinak mi hodně pomohl můj šofér, který kdysi mnoho rally sám odjel. A pak také přátelé od aut, konkrétně Pavel Ryšánek a Pepa Minařík, a to hlavne večer před závodem. Ale tam šlo hlavně o počítání časů, mapy a itinerář. Psaní a čtení rozpisu mi problém nedělalo.

V minulé sezóně sis užil havárii při amatérských závodech do vrchu, kde jsi řídil závodní speciál. Na slušovickém okruhu jste s Františkem Andrysem šli mimo trať do velké hromady. Jaký je to rozdíl v pocitech, když jdeš mimo trať jako jezdec a spolujezdec?

Karel Zima

Rozdíl je v tom, že jako řidič nesete plnou odpovědnost, že jste něco nezvládl. Neměl jsem ani spolujezdce. A taky to bylo ve větší rychlosti a ven do škarpy, od té doby tomu říkáme stojka. Tady ve Slušovicích to bylo v pomalé rychlosti, takže malá rána.

V minulosti pod patronací Minaříků fungovala dvojice Dalibor Gondík-Otakar Brousek ml. Jak by fungovala dvojice Lukáš Langmajer-Karel Zima?

To netuším, to by se vidělo až při prvních společných jízdách. Ale já myslím, že máme hodně přepokladů pro to, aby to mohlo klapat. Ta alchymie mězi oběma v autě je zvláštní věc, vlastne psychologická záležitost. Musí tam být naprostá důvěra, respekt, ale i znalost toho druhého. Ze strany misfáry znalost limitů, zkušenosti a možnosti fáry atd.

Jednalo se o jednorázový start nebo by ses rád objevil i na dalších soutěžích? A opět v roli spolujezdce nebo pošilháváš i po volantu?

František Andrys - Karel Zima (Honda Civic Vti) - Mikuláš Rally forever 2017

Rozhodně to nebyla jednorázová akce, alespoň v to doufám a rád bych se v dohledné době zase někde svězl. Pochopitelně i jako fára! Je to velká výzva, pro mě obzvlášť, protože závodním v porovnání s ostatními jen cca dva a půl roku, což je chvilka. Ale jsem vděčnej za každej kilometr zkušeností. Co mě trochu děsí, je to, že zatím nemám vůbec strach.

Jak se na tento koníček dívají tví herečtí kolegové?

Fandí mi a obdivně zíraj, protože je to pro většinu z nich něco, co znají akorát tak z TV. Takže se ptají na úplně všechno, na úplně základní věci typu: čím jezdíš, kde, jak dlouhý jsou ty závody, kolik to stojí apod. Víc otázek mají chlapi, ale ani dámy to nenechává chladné :-)

-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist