www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 1. června 2020, Svátek má Laura, zítra Jarmil

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

SOUHRN: Utahanou Římskou rally vyhrál Lukjaňuk, domácí favorité pohořeli

22. července 2018 • 22:40

Alexej Lukjaňuk se po sérii nepovedených soutěží seriálu ERC vrátil na vítěznou vlnu, když vyhrál asfaltovou Rally di Roma Capitale. Na druhém místě dokončil Ginadomenico Basso, který jako jediný uhájil prapor původně silného kontingentu domácích jezdců, a třetí místo připadlo Poláku Grzegorzi Grzybovi.

Alexej Lukjaňuk – Alexej Arnautov (Ford Fiesta R5), Rally di Roma Capitale 2018

Po italsku pohodový formát této soutěže zůstal i přes loňské připomínky nezměněn, od čtvrteční kvalifikace se soutěž protáhla přes páteční speciálku v centru Říma a následujících čtrnáct rychlostních zkoušek až do nedělního večera. Rozhodně to ale nebyla soutěž snadná, o čemž jasně hovoří počet odstoupených posádek, a to zejména těch domácích.

Prvním smutným hrdinou byl Simone Campedelli, který se už v kvalifikaci a následně i úvodní speciálce trápil s technickými problémy své oranžové Fiesty R5, v sobotu ráno ale po opravě začal být důstojným soupeřem Lukjaňuka, jenž se postupně zabydlel na vedoucí pozici. Naopak už na druhé sobotní zkoušce byl po technických problémech z kola venku jeden z domácích favoritů Umberto Scandola (Škoda). Na konci úvodní sekce ještě byli Italové na čele vidět, za ruským pilotem byli seřazení Campedelli, Basso a Andreucci, který se jako zázrakem rychle zotavil z těžké havárie na testu minulý týden. „Ucciho“ ještě před servisem stihl o půl sekundy přeskočit britský junior Chris Ingram, který se do ERC vrátil po delší zdravotní odmlce. Naopak výrazně se propadl Nikolaj Grjazin, který po kontaktu se zídkou přišel o servo a přímo na trati musel hasit menší požár.

Začátek druhé sekce byl jedním ze stěžejních okamžiků celé rally. Na cestu bylo totiž vytaháno hodně šotoliny a kamení a jeden z balvanů na trati RZ 5 se postaral o to, že se defekty množily jak na běžícím páse. Vítězem v této zkoušce byl každý, kdo se mu vyhnul a/nebo vezl dvě rezervy. A takovýchto případů bylo bohužel jako šafránu. Ze hry se tedy buď rovnou na této, nebo po defektech na dalších zkouškách poroučeli Campedelli, Alonso či Habaj, mnozí další jeli jen na půl plynu, aby zbytek sekce přežili nemajíc náhradní pneumatiky. Pořadí první desítky tedy rázem vypadalo úplně jinak – první byl sice nadále Lukjaňuk, za ním ale s mírným odstupem nocoval Basso, následovaný Kreimem, Grzybem, Andreuccim a Magalhaesem. Nutno dodat, že spát se šlo hodně pozdě, neboť kvůli přerušení některých zkoušek se pořadatelé rozhodli harmonogram natáhnout v přeskupení o celou hodinu a půl.

Do nedělního rána se nejlépe probral Basso. Bohužel hned zkraje etapy přišel o možnost hlavního útoku na Lukjaňuka, neboť úvodní RZ byla kvůli enormnímu množství diváků zrušena. Ital tak přišel o šanci zaútočit na nejdelším testu celé rally, na tom dalším se mu to povedlo jen částečně – Rusa stáhl na šest vteřin, Lukjaňuk však před polední pauzou kontroval a svůj náskok opět lehce navýšil.

Odpoledne se na první vložce poslední klasické sekce blýskl nejlepším časem navrátilec Campedelli, pořadí na špici ale zůstalo beze změn. O další šanci na zvrat přišel Basso na RZ 13, kde havaroval Paolo Andreucci. Jeho peugeot zablokoval trať, Basso zůstal stát před místem nehody a namísto vybojovaného výsledku se dočkal přiděleného času. Poslední rychlostní zkouška se v celkovém pořadí postarala už jen o kosmetické změny, stejně jako úplně poslední speciálka, kterou posádky oproti plánu absolvovaly opět o téměř hodinu a půl později.

V produkční kategorii ERC2 opět nenašel přemožitele Maďar Erdi, druhý dojel jeho krajan a debutant v ME Juhász a třetí skončil Rus Remmenik, který se potýkal s mnoha technickými problémy – jejich hlavním důvodem bylo, že svůj vůz rozbil na pondělním testu a jeho tým během týdne přestavoval do asfaltové specifikace druhé mitsubishi narychlo přivezené z Pobaltí. Poslední účastník Alonso skončil již v sobotu po dvojitém defektu, což byla s největší pravděpodobností jeho labutí píseň v letošním seriálu ERC2.

V hodnocení dvoukolek ERC si suverénně počínal Martins Sesks s továrním Opelem Adam. Druhé místo dlouho hájil Florian Bernardi s přeplňovaným Renaultem Clio, ten však na čtrnáctém testu havaroval. Jeho místo tak zaujal Sesksův týmový kolega Tom Kristensson, třetí dojel Efrén Llarena. Konečné pořadí ERC3 tak bylo totožné s hodnocením juniorské kategorie U27. V té druhé U28, kde závodí junioři s vozy třídy R5, vyhrál Fabian Kreim před Chrisem Ingramem a Fredrikem Ählinem.

Česká výprava ACCR Czech Teamu tentokrát zahrnovala dvě posádky – Dominika Brože letos poprvé v ERC doplnil Jan Černý, bohužel ani jeden z nich díru do světa neudělal. Brož po drobné chybě spadl do záchranné sítě Rally2 už na první sobotní zkoušce a o dílčí body se pokusil díky návratu do nedělní etapy. Jan Černý absolvoval celou trať, ale během závodu se nemohl dostat do tempa a jeho výkon srazil rovněž defekt na RZ 6. Celkově Černý po dvou defektech skončil na šestnácté příčce.

Seriál European Rally Championship bude pokračovat za měsíc na naší domácí půdě – od 24. do 26. srpna se totiž bude soutěžit na moravské Barum Czech Rally Zlín.

Rally di Roma Capitale 2018
1.Alexej Lukjaňuk - Alexej ArnautoRUSFord Fiesta R51:48:03.5
2.Giandomenico Basso - Moira LuccaITA/CHEŠkoda Fabia R5+7.5
3.Grzegorz Grzyb - Jakub WróbelPOLŠkoda Fabia R5+1:04.2
4.Fabian Kreim - Frank ChristianDEUŠkoda Fabia R5+1:16.51. U28
5.Bruno Magalhaes - Hugo MagalhaesPRTŠkoda Fabia R5+1:41.2
6.Chris Ingram - Ross WhittockGBRŠkoda Fabia R5+2:32.22. U28
7.Juuso Nordgren - Tapio SuominenFINŠkoda Fabia R5+2:34.7
8.Giacomo Scattolon - Matteo NobiliITAŠkoda Fabia R5+2:56.8
9.Antonio Rusce - Sauro FarnocchiaITA/MCOFord Fiesta R5+3:08.4
10.Fredrik Ählin - Joakim SjoedbergSWEŠkoda Fabia R5+3:17.03. U28

- - - - - - - - - - - - - INTRO - - - - - - - - - - - -

Mistrovství Evropy v automobilových soutěžích se přesouvá zpět na asfaltový povrch. Posádky se tentokráte vydávají do Itálie, kde se uskuteční pátá soutěž letošního seriálu, Rally di Roma Capitale. Průběh celé soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Rally Radio

Diskuse k soutěži - Základní informace k Rally di Roma Capitale

Nikolay Gryazin - Yaroslav Fedorov (Škoda Fabia R5) - Rally di Roma Capitale 2017

- - - - - - - - - - - - - KVALIFIKACE - - - - - - - - - - - -

Výsledky kvalifikace Rally di Roma Capitale

-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist