www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 21. dubna 2019, Svátek má Alexandra, zítra Evženie

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Japonec Yuya Sumiyama s privátním vozem Škoda vyhrál FIA APRC 2018

1. listopadu 2018 • 16:00

Vítězství v Čínské rallye (20.–21. října 2018) znamená, že jezdec Yuya Sumiyama se svým navigátorem Takahirem Yasuiem s vozem Škoda Fabia R5 vyhráli všech pět kol letošního FIA Asijsko-pacifického mistrovství (APRC) a získali tak nejen dominantní celkové prvenství, ale také maximální počet dostupných bodů. Soukromý tým Cusco tím plynule navázal na úspěchy továrnou podporovaného týmu z minulých let v asijsko-pacifickém regionu (všechny výsledky podléhají oficiálnímu potvrzení ze strany FIA).

Yuya Sumiyama - Takahiro Yasui (Škoda Fabia R5) - Rally China Longyou 2018

Po zisku hattricku z let 2012 až 2014 s vozem Škoda Fabia S2000 s atmosféricky plněným motorem přidala česká značka další čtyři triumfy v řadě se speciálem Škoda Fabia R5

s přeplňovanou pohonnou jednotkou, jež je z celosvětového pohledu nejúspěšnějším soutěžním vozem své kategorie.

Yuya Sumiyama, jedoucí s vozem Škoda Fabia R5 týmu Cusco, svým přesvědčivým výkonem otevřel další kapitolu jedné z nejúspěšnějších sezón pro tým Škoda Motorsport. „Gratuluji Yuyaovi Sumiyamovi, Takahiru Yasuiovi a celému týmu Cusco k pokračování vítězné série Škoda ve FIA Asijsko-pacifickém mistrovství,“ řekl šéf Škoda Motorsport Michal Hrabánek. „Tento úspěch opět ukázal přínos našeho zákaznického programu.“ V současné době je tým Cusco mezi zákaznickými týmy Škoda speciální v tom, že jeho vůz Škoda Fabia R5 je prvním a jediným vozem Škoda dovezeným do Japonska. Odměnou týmu Cusco bylo také letošní vítězství ve FIA Asijskopacifickém mistrovství v hodnocení týmů.

Vítězství v letošním ročníku mistrovství APRC je pro Yuya Sumiyamu jeho dosud největším úspěchem kariéry v rallye soutěžích, ve kterých působí od roku 2002. Nyní patří tento 42letý jezdec k nejzkušenějším japonským pilotům. V letech 2012 a 2013 zvítězil v Asijském poháru, který byl součástí APRC. V roce 2004 se poprvé zúčastnil podniku mistrovství světa – Japonské rallye. Od roku 2008 je Sumiyama součástí týmu Cusco a sezóna 2018 byla první, kterou kompletně absolvoval za volantem vozu Škoda Fabia R5.

Yuya Sumiyama startoval do Čínské rallye, posledního kola FIA Asijsko-pacifického mistrovství (APRC), se čtyřmi předchozími vítězstvími, a tudíž jasným ziskem letošního titulu. I tak zajel v první speciální zkoušce druhý nejrychlejší čas, byl současně nejrychlejší z jezdců zapsaných do APRC. Protože se Čínská rallye jela v rámci čínského mistrovství, mnoho jezdců startovalo s mnohem výkonnějšími vozy. O dvě rychlostní zkoušky dále ale musel japonský jezdec týmu Cusco přestát jednu velmi napínavou situaci, kterou komentoval: „V jedné zatáčce jsem byl příliš rychlý a něco jsem trefil pravou zadní částí mého vozu.“ Jeho privátně nasazený vůz Škoda Fabia R5 zde opět potvrdil svoji robustnost, protože i přes ohnutí závěsu byl schopen dojet do servisní zóny, kde byl opraven. Časová ztráta znamenala pokles v celkové klasifikaci.

Zatímco jeho soupeř v kategorii APRC, novozélandský jezdec Mike Young, musel kvůli poruše motoru své Toyoty odstoupit, Sumiyama dojel do cíle v Longyou, kde jej korunoval a ocenil Dr. Ralf Hanschen, prezident čínského zastoupení Škoda.

-pr-
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist