www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 23. srpna 2019, Svátek má Sandra, zítra Bartoloměj

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

SOURHN: Ott Tänak vyhrál Rally Sweden

17. února 2019 • 18:00

Po třech týdnech pokračuje mistrovství světa v automobilových soutěžích svým dalším tradičním podnikem, Rally Sweden. Posádky si to opět rozdají na náročných zasněžených rychlostních zkouškách na sever od Karlstadu. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Diskuse k soutěži - Další informace k Rally Sweden

Ott Tänak - Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) - Rally Sweden 2019

Estonský jezdec Ott Tänak vyhrál celkem suverénně letošní ročník Rally Sweden. Naopak na pozicích za ním to hodně vřelo a až poslední zkouška rozhodla, že jej na stupně vítězů doprovodili Esapekka Lappi a Thierry Neuville.

Ve Švédsku tentokrát nepanovalo příznivé počasí, v týdnu před soutěží se výrazně oteplilo, sníh i ledová krusta mizeli před očima, na řadě míst se objevovaly větší či menší hnědé pruhy prolézající šotoliny.

V první etapě tradičně ti nejrychlejší v seriálu ztráceli, protože museli čistit trať. Tänak přesto patřil k nejrychlejším, zpočátku mu dokázali stačit jen Latvala a Suninen, kteří oba těžili z lepších startovních pozic. Ani jeden z nich to však nedokázali dotáhnout až do konce a posléze ztratili spoustu času po několika návštěvách ve sněhových závějích. Při svém posledním výletu Teemu Suninen dokonce poškodil rám, což by za normálních okolností znamenalo konec v soutěži. Ve Švédsku se ale stal zajímavý a dosud nevídaný precedens do budoucna - FIA povolila M-Sportu opravit poškozený rám v nočním servisu.

Latvala se Suninenem však nebyli jediní, kdo navštívili příkopy či sněhové bariéry - své šance na udržení vedení v šampionátu v jedné z nich zhatil Sébastien Ogier, spoustu času ztratili i Marcus Grönholm, Lorenzo Bertelli i řada pilotů obou kategorií WRC2 i JWRC, kterým se budeme věnovat později. Řada dalších jezdců pak měla velké štěstí, že své výlety, hodiny ve velké rychlosti či přemety skončily zpět na trati. Thierry Neuville, Esapekka Lappi či Andreas Mikkelsen tak při těchto veletočích ztratili jen pár vteřinek.

Druhé místo v soutěži nakonec vybojoval Esapekka Lappi, který za sebou udržel v posledním dni mocne stahujícího Thierry Neuvilla. Čtvrtý dojel Andreas Mikkelsen před dvojicí Britů Evanse a Meeka. Sedmý dojel opět nevýrazný Sébastien Loeb, kterému Hyundai evidentně nesedí. Osmý nakonec dojel Pontus Tidemand, kterého v úvodu trápily technické problémy, ani poté však nedokázal zajíždět zázračné časy a jeho další budoucnost je nejasná.

Doslova fiaskem skončilo WRC2 Pro. Jediný Mads Ostberg dokázal projet celou soutěž bez větších problémů a celkem suverénně vyhrál. Všichni jeho soupeři se váleli spíš po příkopách, než že by se drželi na trati. Ve finále tak stříbro respektive bronz utrpěli Kalle Rovanperä a Gus Greensmith.

To klasická kategorie WRC2 nabídla mnohem zajímavější podívanou okořeněnou o řadu švédských jezdců, kteří využili nelogické pravidlo FIA o možnosti startovat a brát body v rámci WRC2 bez jakékoliv platby za registraci. I zde se samozřejmě spousta pilotů válela po příkopách, vítězství si tak připsal bez větších výkyvů a po nevýrazných výkonech překvapivě rychle jedoucí Ole Christian Veiby. Poté, co na předposlední zkoušce havaroval ze druhého místa Jari Huttunen, obsadily kompletní stupně vítězů vozy Volkswagen Polo Gti R5. Za Veibym dojeli Emil Lindholm a Johan Kristoffersson.

Obdobná situace nastala i v JWRC, kde se představili piloti se zbrusu novými vozy Ford Fiesta R2T. Kvalita jezdeckého pole je však značně rozdílná. Od začátku kralovali příchozí junioři z mistrovství Evropy Martins Sesks a Tom Kristensson. Jediným, kdo jim byl schopen stačit, byl loňský vicemistr JWRC Dennis Radström. I zde se často končilo v příkopách, některé vyřadily technické problémy. Na techniku doplatil právě vedoucí Martins Sesks, kterého zradil plynový pedál. Poté, co v příkopu skončil i Dennis Radström a dalšího slušněji jedoucího Kena Torna zradily tradiční jezdecké chyby tentokrát doprovázené penalizací sportovních komisařů, vznikly mezi posádkami dost velké rozdíly. Vítězství si tak připsal Tom Kristensson, který se dokázal vyhnout všem problémům. Druhý dojel Roland Poom z Estonska, třetí s již více než čtyřminutovou ztrátou Jan Solans ze Španělska.

Další soutěží mistrovství světa v automobilových soutěžích bude březnová Rally Guanajuato Mexico.

Výsledky Rally Sweden

Průběžné pořadí mistrovství světa

- - - - - - - - - - - - - SHAKEDOWN - - - - - - - - - - - - -

Thierry Neuville byl nejrychlejší na dnešním shakedownu na Rally Sweden. Vzhledem k proměnlivým podmínkám nejsou výsledky shakedownu příliš relevantní, s postupujícími průjezdy trať totiž výrazně zrychlovala, kdy rozdíl mezi průjezdy byl třeba i 10 vteřin.

Výsledky shakedownu

Esapekka Lappi - Janne Ferm (Citroën C3 WRC) - Rally Sweden 2019

- - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - -

Po třech týdnech pokračuje mistrovství světa v automobilových soutěžích svým dalším tradičním podnikem, Rally Sweden. Posádky si to opět rozdají na náročných zasněžených rychlostních zkouškách na sever od Karlstadu. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist