www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 27. května 2020, Svátek má Valdemar, zítra Vilém

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Reklama

SOUHRN: Sedmnáctiletý Oliver Solberg ovládl soutěž ME v Lotyšsku

26. května 2019 • 19:30

Senzačním výsledkem skončila třetí soutěž letošního mistrovství Evropy FIA ERC. Rally Liepaja díky desíti vyhraným zkouškám z celkových třinácti ovládl teprve sedmnáctiletý Oliver Solberg, syn někdejšího mistra světa Pettera Solberga. Soutěž absolvoval s Volskwagenem Polo GTI R5.

Oliver Solberg-Aaron Johnston (Volkswagen Polo GTI R5), Rally Liepaja 2019

Mladý pilot zná tratě v Lotyšsku velice dobře, tato země mu díky výjimce umožňuje závodit i v jeho nízkém věku a Oliver toho využívá již třetí sezonu. Aktuálně je navíc rozjetý ze severoamerického mistrovství, kde závodí s výkonným speciálem oficiálního týmu Subaru. Na Rally Liepaja vystrčil růžky hned při kvalifikaci, kterou vyhrál o půl sekundy před úřadujícím evropským mistrem Alexejem Lukjaňukem. Během samotného závodu se pak vyvaroval větších chyb a stabilní jízdou si dojel pro zatím největší výsledek své krátké kariéry. Celkově druhý v pořadí Lukjaňuk (Citroën C3 R5) by si jistě průběh víkendu představoval jinak. Na svých bedrech si do Lotyšska přivezl dvě odstoupení z obou předchozích soutěží a s tím také odpovídající tlak ze strany týmu. I on zná lotyšské prostředí velice dobře, avšak tentokrát soutěž absolvoval v nepohodě a místo oslavy druhého místa byl v cíli rád, že má soutěž za sebou. Poslední pódiová pozice pak připadla dalšímu překvapení – pro bronz si při svém premiérovém startu s vozem 4x4 dojel Martinš Sesks. Pro něj je region Liepaje nejen z pohledu závodů vyloženě domácím prostředím, doposud zde však závodil výhradně s maloobjemovými dvoukolkami. Debut ve Škodě Fabia R5 si vybral jako součást odměny za loňské prvenství v seriálu ERC U27.

Na Sesksovu pozici si celou dobu brousil Chris Ingram s další fabií, Brit však domácího jezdce výrazněji pod tlak nedostal. Na předposlední zkoušce navíc v jedné z hlubokých kolejí poškodil chlazení svého vozu a po provizorní opravě byl nakonec rád, že dokončil alespoň na stávajícím čtvrtém místě. Pátý dojel aktuální lídr seriálu Lukasz Habaj, na něhož v průběžné klasifikaci zatím nejvíce dotírá právě Ingram. Šestou pozici si v cíli zajistil český zástupce Filip Mareš, který se v kvalifikaci blýskl třetím nejrychlejším časem. Během závodu se vyhýbal větším chybám a prezentoval se stabilní jízdou, je to doposud nejvýraznější výsledek jeho působení v mistrovství Evropy.

V seriálu ERC2 pro produkční vozy hrál prim Ralfs Sirmacis, jenž před pár lety patřil k pravidelným účastníkům kontinentální série, avšak během sezony 2017 se postupně z rally stáhl. Teď zaznamenal úspěšný comeback za volantem produkčního mitsubishi, když nejbližšímu soupeři v kategorii nadělil více než deset minut. Oním druhým v pořadí byl debutant v evropském seriálu Mshari Althefiri z Kuvajtu jedoucí se stejným vozem. Za ním skončil Ital Nucita, jenž vyhrál klasifikaci značkového Abarth Cupu.

V ERC3 si nejvyšší příčky rozdělili severští jezdci, z prvenství se radoval Estonec Ken Torn na novém přeplňovaném Fordu Fiesta, za ním skončila dvojice Norů na atmosférických Peugeotech v pořadí Sindre Furuseth (2.) a Steve Rokland (3.). Teprve za nimi se umístil zbytek Evropy – čtvrtý dojel J.B. Franceschi, kterému v celkovém výsledku uškodila penalizace za retardér, pátý byl Efren llarena, jehož Peugeot po celou dobu postrádal plný výkon. Z českého tandemu Dominik Brož, Erik Cais nedojel ani jeden, oba dva své vozy poslali přes střechu a museli odstoupit.

Seriál FIA ERC bude pokračovat za měsíc na Rally Poland. V okolí Mikolajek se posádky mohou těšit na tratě podobné těm v Lotyšsku.

Rally Liepaja 2019
1.Oliver Solberg-Aaron JohnstonLVA/GBRVolkswagen Polo GTI R51:40:31.91. ERC1J
2.Alexej Lukjaňuk-Alexej ArnautovRUSCitroën C3 R5+22.7
3.Martinš Sesks-Krisjanis CauneLVAŠkoda Fabia R5+57.42. ERC1J
4.Chris Ingram- Ross WhittockGBRŠkoda Fabia R5+1:16.83. ERC1J
5.Lukasz Habaj-Daniel DymurskiPOLŠkoda Fabia R5+2:17.7
6.Filip Mareš-Jan HloušekCZEŠkoda Fabia R5+3:02.44. ERC1J
7.Marijan Griebel-Stefan KopczykDEUŠkoda Fabia R5+3:32.0
8.Hiroki Arai-Ilka MinorJPN/AUTCitroën C3 R5+3:36.55. ERC1J
9.Eyvind Brynildsen-Cato MenkerudNORŠkoda Fabia R5+3:46.2
10.Mattias Adielsson-Andreas JohanssonSWECitroën C3 R5+4:12.66. ERC1J

--- INTRO ---

Mistrovství Evropy v automobilových soutěžích se opět vrací na šotolinový povrch. Třetí díl seriálu se uskuteční na náročných rychlostních zkouškách v Lotyšsku, kde se pojede v netradičním květnovém termínu. Průběh Rally Liepaja můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Nikolay Gryazin - Yaroslav Fedorov (Škoda Fabia R5) - Rally Liepaja 2018

Online výsledky - Rally Radio

Diskuse k soutěži - Základní informace k Rally Liepaja

-hof- ; -plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist