www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 28. února 2020, Svátek má Lumír, zítra Horymír

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Odešel Jaroslav Němec

17. října 2019 • 19:45

Záchranný tým Autoklub Sport Rescue s lítostí oznamuje, že jej opustil Jaroslav Němec (19. 7. 1942 - 11. 10. 2019), doyen týmu, který s ním prožil všechny dosavadní sezony. Poslední rozloučení s Jaroslavem Němcem proběhne ve středu 23. října 2019 ve 14.00 hodin v Malé obřadní síni krematoria v Praze – Strašnicích.

Jaroslav Němec

Jaroslav Němec se v průběhu roku 1972 na Václavském náměstí, kde pracoval, často náhodně potkával s automobilovým závodníkem Cyrilem Svobodou z AMK Narex, které mělo poblíž své sídlo. Pánové si padli do oka, slovo dalo slovo a Jaroslav se stal součástí Svobodova závodního týmu, kde byl vším potřebným – technikem i osobním tajemníkem. Když na konci roku 1977 Cyril Svoboda ukončil svou závodní kariéru a transformoval svůj závodní tým na záchranný, spolupráce obou pánů nabyla ještě větší intenzity. Od roku 1978 záchranný tým, byť tvořený jediným záchranným vozidlem Lancia Beta (bývalým závodním vozem Cyrila), vyjíždí asistovat také k automobilovým závodům do zahraničí. Svou rozvážnou, diplomatickou povahou Jaroslav výborně doplňoval poněkud cholerického, ovšem charizmatického a pro věc zapáleného zakladatele záchranného týmu Cyrila Svobodu.

Když se počátkem roku 1980 konečně podařilo záchranný tým rozšířit na čtyři vozidla, stává se i Jaroslav plnohodnotným záchranářem a vytváří posádku se Zdeňkem Smetanou, který z místa spolujezdce Svobodovy Lancie povýšil na řidiče záchranné Tatry 623. V polovině osmdesátých let v souvislosti s nárůstem činnosti i počtu záchranářů Jarda přibírá funkci dispečera týmu a plnohodnotně zastupuje Cyrila Svobodu nejen při řízení týmu na jednotlivých závodech. V druhé polovině devadesátých let přebírá vedení záchranného týmu a prakticky jej vede až do svého skonu.

V posledních letech Jardu sice opakovaně trápilo zdraví, nicméně dobrá nálada a duchapřítomný, břitký humor jej nikdy neopouštěly. Přesto odešel náhle uprostřed příprav na podzimní školení záchranného týmu. Jaroslav Němec se zasloužil svou nenápadnou, ale soustavnou a důslednou prací o kontinuální chod týmu, který právě proto úspěšně funguje bez přerušení své činnosti až do současnosti. Přes své postavení se nikdy nestavěl na odiv a vystupoval spíše jako řadový člen týmu.

Možná až nemístná skromnost jej provázela celý život. Jaroslav byl bezvadný parťák, který nezkazil žádnou legraci a skvěle uměl nastalé situace s nadhledem sobě vlastním glosovat.

Redakce AutoSport.CZ touto cestou vyjadřuje svou hlubokou lítost nad odchodem Jardy Němce a připojuje se k vyjádření upřímné soustrasti pozůstalé rodině.

Autoklub Sport Rescue
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist