Dnes je 20. dubna 2024, Svátek má Marcela, zítra Alexandra

SOUHRN: Tureckou defektovou loterii vyhrál Evans

20. září 2020 • 17:00

Po dvou týdnech pokračuje znovuobnovené mistrovství světa v automobilových soutěžích. Posádky tentokrát čekají rozbité turecké šotolinové tratě, na něž se vydá pouhopouhých 24 vozů. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Diskuse k soutěži - Další informace k Rally Turkey

Elfyn Evans - Scott Martin (Toyota Yaris WRC) - Rally Turkey 2020

Doslova pohromou favoritů skončila poslední etapa letošní Rally Turkey. Vítězství z této soutěže si odnesl jediný z předních pilotů, který se vyhl všem vážnějším problémům - Elfyn Evans.

Na start extrémně rozbité šotolinové Rally Turkey se postavilo pouhopouhých 24 posádek. Navíc hned 900 m po startu havaroval Nasser Khalifa Al-Attiyah a o zkoušku dále skončil v plamenech Sean Johnston. Kromě obou zmíněných odstoupení páteční superkrátká etapa čítající pouhých 25 km rychlostních zkoušek nic zajímavého nepřinesla. Přesto se na ní rozhodovalo o startovním pořadí pro sobotu.

V sobotu čekalo na posádky šest zkoušek, přičemž stěžejní se zdál být dvojí průjezd téměř 32 km dlouhé zkoušky Yeşilbelde. A tak se také stalo. Hne v prvním průjezdu totiž s poškozeným řízením odstoupil Ott Tänak a zkomplikoval si tak šance na obhajobu titulu. Ve druhém průjezdu pak dostali defekt Ogier a Rovanperä, takže se po druhé etapě vykrystalizovalo pořadí Neuville-Loeb-Ogier-Evans.

Nedělní etapa obvykle bývá jen z nutnosti na rozjetí před závěrečnou Power stage. Turečtí organizátoři do ní však zařadili 38 km dlouhý úsek Çetibeli, po němž nezůstal v pořadí kámen na kameni. Pierre-Louis Loubet a Teemu Suninen odstoupili, téměř kompletní špička pak dělala defekt. Kromě Evanse a Tänaka, kterého pro změnu zlobil nefunkční intercom. Do bezpečného vedení se tak dostal Elfyn Evans, mezi druhým Ogierem, třetím Neuvillem a čtvrtým Loebem bylo pouhých 5 vteřin, což slibovalo napínavý souboj až do konce. Ten však skončil na RZ 11, kde Sébastiena Ogiera zradil motor.

Vítězství si tak připsal Elfyn Evans, který se po celou soutěž vyhnul vážnějším problémům. Druhý dojel Thierry Neuville, na kterého již po odstoupení Ogiera celkem logicky netlačil celkově třetí Loeb. Za ním skončili s celkem velkými odstupy Rovanper§a, Greensmith a Lappi.

Mezi jezdci s vozy kategorie R5 celkem pohodově kraloval Kajetan Kajetanowicz, který po nepovedeném konci Estonska celkem bez problémů opanoval klasifikaci jak vozů R5, tak i WRC3. Za ním se seřadili dva piloti WRC2 v pořadí Tidemand a Fourmaux. Souboje ve WRC2 a WRC3 nebyly prakticky žádné, posádky se snažily udržet na trati a dojet až do cíle a získat body do šampionátu. Třetí mezi WRC3 tak dojel domácí Avci se ztrátou více než sedmi minut, třetí ve WRC2 a poslední celkově dojel s více než hodinovou ztrátou Brynildsen, který vynechal prakticky celou sobotní etapu kvůli upadlému kolu.

Další soutěží MS by měla být Rally Italia Sardegna na začátku října.