www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 4. března 2021, Svátek má Stela, zítra Kazimír

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

SOUHRN: Rallye Monte Carlo vyhrál opět Sébastien Ogier

24. ledna 2021 • 15:00

Je to konečně tady, nová sezóna mistrovství světa v automobilových soutěžích začíná. Po loňské prapodivné sezóně ani ta letošní nezačíná zrovna nejrůžověji - do poslední chvíle nebylo jasné, zda se vůbec pojede. Nakonec se soutěž uskuteční, byť v omezeném programu. Průběh legendární Rallye Monte Carlo můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Diskuse k soutěži - Další informace k Rallye Monte Carlo

Sébastien Ogier - Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC) - Rallye Monte Carlo 2021

Úřadující světový šampion Sébastien Ogier vybojoval své již osmé vítězství na legendární Rallye Monte Carlo, která opět zahajovala sezónu mistrovství světa v automobilových soutěžích. Na stupně vítězů jej doprovodil týmový kolega Elfyn Evans a tentokrát nevýrazný Thierry Neuville.

Vzhledem k různým okolnostem byl letošní ročník Rallye Monte Carlo hodně specifický. Kvůli koronavirovým předpisům se musel výrazně upravovat harmonogram, aby se soutěž skončila vždy před šestou hodinou večerní, navíc byli všude zakázaní diváci. Závěrečná etapa kolem Monte Carla se pak nejela na tradičních úsecích na sever kolem Turini kvůli zničené cestě po podzimních deštích, ale více na severozápad od města hazardu.

Nezvykle bez shakedownu se začalo ve čtvrtek pouhými dvěmi mokrými zkouškami v okolí Gapu. Nejrychleji začali Tänak s Rovanperou, Ogier se držel pátý. V pátek se začal do popředí prodírat Sébastien Ogier a zbrzdil jej jen defekt na RZ 6. Jinak si počínal celkem suverénně a nenechal nikoho na pochybách, kdo je králem Monte Carla.

Obecně se hodně dařilo Toyotám. Elfyn Evans jel po celou dobu stabilně a rychle, vyhýbal se větším problémům a ve finále byl jediný, kdo byl alespoň na dostřel Ogierovi a zaslouženě vybojoval druhou příčku. Třetí dojel Thierry Neuville, který odstartoval s novým spolujezdcem, na poslední chvíli povolaným Martijnem Wydaeghe. Tomu se však po celý závod příliš nedařilo a většinou zajížděl pomalejší časy než soupeři s Toyotami či týmový kolega Tänak. Po výletu mimo trať na RZ 9 se však uklidnil a bezpečně si dojel pro body za třetí místo.

Čtvrtý nakonec dojel finský mladík Kalle Rovanperä. Ten od začátku patřil k nejrychlejším, nevyvaroval se však chybám. Nejdřív dostali 10 vteřin penalizaci za pozdní příjezd do ČK, poté přišel výlet mimo trať na RZ 6 a definitivní ztrátu šancí na podium přinesl defekt na RZ 12. Pátý dojel s propastnou ztrátou tří minut na vítěze Dani Sordo, který se hlavně v úvodu vůbec nebyl schopen dostat do tempa a tak se ve druhé polovině soutěže soustředil na dovezení vozu do cíle a získání týmových bodů.

Šestý skončil Takamoto Katsuta, který se nevyhnul několika hodinám a dalším drobným chybám, nakonec ale udržel auto na trati po celou dobu a připsal si zaslouženě body za umístění v TOP 6. Jen dvaadvacet vteřin za ním dojel Andreas Mikkelsen se Škodou Fabia Rally2 Evo, který suverénním způsobem opanoval klasifikaci nejen WRC2, ale také všech vozů třídy RC2. Porazil dokonce osmého Guse Greensmitha s vozem WRC, který předvedl hodně průměrný výkon a kromě pár hodin ničím zajímavým nezaujal. Dopadl však mnohem líp než jeho týmový kolega Teemu Suninen, který sice začal extrémně rychle a zajížděl na úvodní zkoušce nejrychlejší mezičasy, těsně před koncem zkoušky však havaroval a kvůli poškozenému rámu byl nucen soutěž ukončit. Příliš se nedařilo ani Tänakovi, který byl jediný konkurenceschopný pilot s vozem Hyundai i20 Coupe WRC. I jej prováděly drobné problémy se stěračem, zamlženým oknem či výkonem motoru, nakonec mu však finální stopku vystavily defekty na RZ 9 a 10, načež se sice snažil dojet do servisu po třech kolech, ale následně musel stejně odstoupit. A vzhledem k pravidlům se nemohl zúčastnit ani závěrečné nedělní etapy včetně power stage, takže stejně jako vloni začíná Tänak sezónu s nulou. S vozem WRC startoval i Pierre-Louis Loubet, opět se nevyhnul jezdeckým chybám, po jedné z havárií musel i odstoupit a skončil hluboko v poli.

Do první desítky se tak dostali další jezdci s vozy Rally2 v rámci WRC2 - Francouzi Adrien Fourmaux a Eric Camilli. Kategorii WRC3 vyhrál jedenáctý Yohan Rossel. Na startu se neobjevila žádná česká posádka.

Dalším závodem mistrovství světa by měla být ve druhé polovině února Arctic Rally Finland.

Konečné výsledky Rallye Monte Carlo

Průběžné pořadí mistrovství světa

- - - - - - - - - - - - - SHAKEDOWN - - - - - - - - - - - - -

Zrušen z důvodu koronavirových opatření.

- - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - -

Je to konečně tady, nová sezóna mistrovství světa v automobilových soutěžích začíná. Po loňské prapodivné sezóně ani ta letošní nezačíná zrovna nejrůžověji - do poslední chvíle nebylo jasné, zda se vůbec pojede. Nakonec se soutěž uskuteční, byť v omezeném programu. Průběh legendární Rallye Monte Carlo můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Thierry Neuville - Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) - Rallye Monte Carlo 2020
-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist