www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 22. dubna 2021, Svátek má Evženie, zítra Vojtěch

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

FIA schválila restrukturalizaci šampionátů a kategorií od roku 2022

11. března 2021 • 10:00

Mezinárodní automobilová federace FIA schválila na zasedání FIA World Motor Sport Council restrukturalizaci šampionátů a kategorií v návaznosti na svou pyramidu vozů, která začne platit od roku 2022.

Zástupci FIA se do tvorby pyramidy automobilů a přejmenovávání jednotlivých kategorií pustili již před několika lety, neudělali to však důkladně a tak z toho v současnosti existuje pouze chaos, ve kterém se nevyznají ani laici, ani odborníci. Proto přichází od sezóny 2022 s novou strukturou tříd a šampionátů, která by měla celé pochopení ujasnit.

Díky tomu dochází k synchronizaci názvosloví a vytvoření duplicitních šampionátů v rámci mistrovství světa a mistrovství Evropy. V rámci mistrovství světa zůstávají hlavním tahákem nové nejvýkonnější vozy podobné současným WRC, které od nadcházející sezóny ponesou název Rally1. Pro vozy Rally2 (bývalé R5) bude vytvořen šampionát WRC2, který se sloučí ze současných WRC2 a WRC3 do jednoho. Respektive do dvou, protože bude vypsána nejen WRC2 Open pro všechny jezdce, ale závroveň WRC2 Junior pro jezdce do třiceti let. WRC3 bude nově pro speciály z kategorie Rally3 (nová kategorie), která také bude mít verze WRC3 Open a WRC3 Junior, což v podstatě nahradí kategorii JWRC. V rámci mistrovství světa tak poprvé od roku 1993 nebude existovat kategorie pro vozy s jedinou poháněnou nápravou.

Restrukturalizace započala již letos v rámci mistrovství Evropy a bude obdobně pokračovat i příští rok. Hlavní kategorií bude ERC, kde budou moci startovat všechny homologované vozy kromě vozů Rally1. Současná kategorie ERC Junior, která je od letoška poprvé určena vozům Rally3, bude od příštího roku přejmenována na ERC3 Junior, přičemž nově vznikne i kategorie ERC3 Open určená všem jezdcům s vozy Rally3 bez rozdílu věku. Současná kategorie ERC3 respektive ERC3 Junior pro jezdce s vozy Rally4 a Rally5 bude přejmenována na ERC4 Open respektive ERC4 Junior.

Kategorie ERC2, která v současnosti fungovala jako sběrač vozů jiných kategorií - ať už RGT, starých Mitsubishi a Subaru v rámci skupiny N či vozů Rally2-kit (dříve R4 kit), od příštího roku zanikne. Jezdci s vozy skupiny N a Rally2-kit budou moci startovat, ale jen v rámci absolutní klasifikace. Pro vozy RGT pak nejspíš bude v rámci ERC vypsána zvláštní kategorie v rámci třídy.

Kromě toho přichází FIA ještě s dvěmi skupinami, které budou existovat jak v MS, tak i v ME. Bude vypsána kategorie Masters pro jezdce nad 40 let, kteří nejsou zapsáni na seznamu FIA prioritních jezdců a také kategorie Rookies pro jezdce, kteří před začátkem sezóny neměli v daném šampionátu odjeté alespoň tři závody.

Na základě této pyramidy tedy zástupci FIA připraví předpisy na nadcházející sezónu. Doufejme, že se podaří názvosloví i kategorie usadit na několik let, změny probíhaly v posledních letech až příliš často, takže se v nich nikdo pořádně nevyzná.

-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
11.03.2021 23:13
slonikyta
Nu, Pluto, vidím, že já se nevyznám ani v pseudo nových pro 2022.
Já uchopil pouze skupiny A,B a tak trochu N.
A z toho žiji dovčíl.
toplist