www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 22. dubna 2021, Svátek má Evženie, zítra Vojtěch

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Zamyšlení před Valašskou rally 2021

24. března 2021 • 19:30

Domácí soutěžácká sezóna startuje o tomto víkendu. Tato slova, která by ještě před dvěma roky byla standardním větným spojením, v současné 'nestandardní' době dostávají poněkud jiný význam a přináší řadu emocí.

Život prakticky nás všech se za posledních čtrnáct měsíců kroutí z vracáku do vracáku a jízdním stylem brzda-plyn, pokud bych měl použít rallyový příměr. Ztráta našich blízkých, nemoc přátel, neustálé zmatky, nejistota, domácí výuka ... je toho prostě hodně a vše dohromady přináší naši psychickou únavu, nervozitu a polarizované nálady a názory společnosti.

foto: fiaerc.com

To co se nám zdálo ještě před rokem a půl zcela normální nám dnes až tak úplně normální nepřijde a přiznám se, že ani já sám jsem ještě před měsícem nevěřil, že se nadcházející Valašská rally v jarním termínu bude moci uskutečnit. To, že se soutěž pojede, bylo svým způsobem překvapením.

Možná mnohem větším překvapením ale pro mně osobně byl fakt, jaké ohlasy tato zpráva vyvolala. Ať už pozitivní nebo negativní, zaznamenal jsem dokonce i osočování pořadatele soutěže z nekalých praktik. K tomu se přidala prapodivná komunikace ze strany Autoklubu ČR a ve finále pak všemu pomyslnou 'korunu' nasadila tisková informace Škoda Auto, na kterou následně reagoval Martin Vlček.

Možná to příjde s věkem a dokáži lépe pochopit, že stejná rozpolcenost jako ve společnosti se logicky odráží i v komunitě příznivců rally. Na jedné straně je tu strach o zdraví svých blízkých a empatie s těmi, kteří jsou v oné 'první linii'. Na druhé straně pak radost ze změny, z toho, že se konečně pojede a přijde alespoň částečné oživení domácích soutěží. Méně nebo spíše dost dobře však nedokáži pochopit, že někdo 'doporučuje' pořadateli týden (!) před soutěží, aby ji nepořádal a posádkám aby nestartovaly.

Vlastně jsem několik dní přemýšlel nad tím, že nechci přilévat olej do ohně a zbytečně jitřit další emoce komentářem k nastalé situaci, ale nakonec mi to nedalo. Osobně se přikláním k tomu, že je dobře, že se Valašská rally pojede, ale aniž bych pomíjel onu výše uvedenou empatii. Především i proto, že si pořadatel dokázal zajistit a nastavit funkční spolupráci se zdravotníky, Policií ČR a složkami integrovaného záchranného systému víc než kdy dříve a maximum možného zajistil jiným způsobem.

Svým způsobem jde totiž o víc než o pořádání Valašské rally. Její organizátoři jsou a budou v nezáviděníhodné pozici pokusného králíka. Pokud se soutěž podaří podle plánu, tedy především při zvládnutí všech (logických a nezpochybnitelných) epidemiologických opatření a dalších nezbytných náležitostí, půjde o první pozitivní signál, že se dá letošní sezóna zvládnout. A pokud něco nebude fungovat, tak si na tom v první řadě okamžitě patřičně 'pochutnají' mediální 'experti' a všichni ostatní dají od pořadatelů Valašské rally ruce pryč. Tato varianta doufám nenastane.

V pomyslné sázce je totiž mnohem víc než jedna soutěž (tedy samozřejmě mimo to nejdůležitější - zdraví každého z nás). Jsem si zcela jist, že zkušenosti a informace nabyté při letošní Valašské rally totiž mohou dosti zásadně ovlivnit další vývoj této soutěžácké sezóny u nás, ať už pozitivně či negativně. Nemyslím tím, že by se snad letos u nás už žádná rally nekonala, ale především to, že je možné dokázat, že i u nás se dá závodit za zhoršené situace a při dodržení všech vládních pravidel.

Co tedy tím vším chtěl vlastně básník (pardon, vlastně já), říci? Především jsem chtěl zdvořile poprosit vás všechny fanoušky, kteří máte rally opravdu rádi, abyste ji tentokrát sledovali opravdu jen na internetu, i když reálný zážitek ani sebelepší videostream nenahradí. Pokud podél rychlostních zkoušek vyloženě nebydlíte, tak k nim prosím nechoďte. Ne kvůli možné nákaze, ale především kvůli soutěžícím posádkám a všem, co se podílejí na konání soutěže.

A pokud jde o všechno ostatní - dovolte pořadatelům, aby se aktuálně 'v klidu' mohli soustředit na co nejlepší organizaci Valašské rally a po všech stránkách bezproblémový průběh této soutěže. A suďte je až na jejím konci.

P.S. Tento komentář je výhradně mým osobním názorem. Ani v naší redakci nejsme v dané otázce v jednoznačné shodě, ale dokážeme o svých názorech diskutovat se vzájemným respektem. O totéž bych rád poprosil i vás všechny v diskusních fórech.

Jan Vaškovič, AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
25.03.2021 15:08
Fred
Fred. Já taky plně souhlasím s komentářem a věřím, že se podaří organízátorům zvládnout všechny plánované podniky! Uvědomme si, kolik úsilí a finančních prostředků mají v tomto sportu všichni jezdci, spolujezdci, servis a organizátoři.
Snažme se najít jak to půjde a né proč to nejde. Já se tedy chci alespoň částečně vracet k normálu. Hezký den všem.
25.03.2021 09:01
ajaj
díky Johne, souhlasím úplně se vším a bez jediný výhrady a to já málokdy ;-)
ještě jednou díky a držím palce všem, kdo se na Valašce podílejí...
toplist