www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 22. dubna 2021, Svátek má Evženie, zítra Vojtěch

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Nová rally série pro nejmenší děti

1. dubna 2021 • 01:04

Jak ukázala uplynulá Valašská rally, i mladí piloti dokážou míchat kartami na nejvyšších příčkách automobilových soutěží. Nová generace rychlých jezdců zde dlouho chyběla a domácí autoklub se rozhodl tento trend podpořit, aby generační obměna jezdců byla do budoucna více kontinuální a plynulá. Jedním z nových prvků v těchto snahách je vypsání nového mistrovství v rally šlapacích autíček pro nejmenší děti ve věku 5 až 12 let.

Pilotní sezona domácího mistrovství bude obsahovat zatím jen pár testovacích podniků, na kterých se ukáže, jaký je o tuto disciplínu zájem. I do tohoto sportu ovšem už stihl promluvit koronavirus a s ním související opatření. „Úvodní podnik byl naplánován na Rallye Český Krumlov, kde se měla uskutečnit šlapací speciálka na známém českobudějovickém výstavišti,“ říká promotér seriálu, Jeroným Táhlo. „Jihočeští pořadatelé nám vyšli vstříc a závodu šlapacích autíček vyhradili prostor čtyři a půl hodiny, což mělo stačit na objetí jednoho kola. Bohužel následně oznámili přesun celé rally na podzim a my tak museli hledat alternativní řešení.“

šlapací Škoda 1000 MB (foto: Czech Pedal Car)šlapací Škoda 1000 MB (foto: Czech Pedal Car)

A to se našlo záhy. Uvolněný termín totiž využili organizátoři slušovického Rallysprintu Kopná, kterým se myšlenka šlapacích autíček rovněž zalíbila. Dětský závod tím ale dostal úplně nový rozměr, protože jeho trať povede po legendárním úseku z Trnavy do Všeminy. „Děcka si do tohoto 15% kopce trochu máknou,“ dodává Táhlo. „Nebudou se smět moc loudat, šlapací závod se totiž pojede mezi oběma průjezdy hlavního startovního pole. Ale aspoň se po ročním lockdownu trochu rozhýbou. Ve stoupání od Trnavy jsme v souladu s hygienickými opatřeními nachystali několik míst, kde k trati budou moci také konejšící a svačinou disponující rodiče.“ Další podniky jsou zatím v jednání, proslýchá se ale něco o jubilejní padesáté barumce a její městské speciálce. Pořadatelé na zlínské radnici již údajně jednají o uzávěře centra města již od 10 hodin dopoledne, aby se šlapacím autíčkům mohl věnovat podobný časový slot jako v Českém Krumlově.

Na startu šlapací Kopné se očekává pestrá směsice závodních speciálů. Například nejmodernější škodovky disponují lehkou kompozitní karoserií, naproti tomu osvědčené ruské moskviče s bytelnou konstrukcí z několikamilimetrového ocelového plechu poskytnou vítané zrychlení při sjezdu do cíle a zároveň nabízí podstatně vyšší pasivní bezpečnost.

-apr- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist