www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 16. září 2021, Svátek má Ludmila, zítra Naděžda

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Huttunen a Lukka po životním výsledku v MS a s prvním vítězstvím WRC2

11. června 2021 • 12:00

Rally Italia Sardegna podruhé v řadě vítězně zakončena! S tímto výsledkem dorazili do cíle pátého závodu MS v Olbii Jari Huttunen a Mikko Lukka. Finové, kteří hájili barvy stáje Hyundai Motorsport N v seriálu WRC2, podstoupili během víkendu jeden z nejtěžších duelů své rally kariéry.

Jari Huttunen - Mikko Lukka (Hyundai i20 R5) - Arctic Rally Finland 2021

Jako posádka továrního týmu musela bojovat do posledních metrů dvacáté rychlostní zkoušky o své premiérové vítězství v kategorii WRC2. Po třech náročných dnech a absolvování více než 303 kilometrů rychlostních zkoušek rozhodlo o umístění na nejvyšším stupni nicotných 7,5 sekundy. To byl rozdíl mezi Finy a jejich norskými rivaly Madsem Östbergem a Torsteinem Eriksenem (Citroën C3 Rally2).

Souboj nejrychlejších jezdců kategorie WRC2 byl jednou z nejnapínavějších událostí Italské rally, zejména její závěr. Jezdci Hyundaie a Citroënu si třikrát vyměnili místa ve výsledkové tabulce a před posledním testem, o délce necelých 8 kilometrů, je dělilo 2,1 sekundy. Nor měl na svém kontě více vyhraných zkoušek (9 v. 4), ale klíčem k vítězství na Sardinii se ukázal být stabilní a bezchybný výkon Fina. Huttunen si stanovil za cíl pro tento víkend získat co nejvíce bodů. Nedělal chyby a příliš neriskoval, ale důsledně realizoval plán. Svůj nejlepší výsledek kariéry pak uzavřel ve velkolepém stylu. V poslední Power Stage zvítězil nad Östbergem o 5,4 sekundy, zároveň za sebou nechal i všechny konkurenty ve vozech specifikace R5 a Rally2 (ve společné klasifikaci RC2).

Na cílové rampě v Olbii figurovali před Huttunenem a Lukkou pouze čtyři posádky z továrních týmů na speciálech nejsilnější kategorie WRC. Podruhé za sebou Finové, při druhém startu na sardinské šotolině, ukázali své kvality a zopakovali výsledek nejlepší dvojice v RC2. K loňskému úspěchu v šampionátu WRC3 přidali historický úspěch i ve WRC2. Navíc páté místo absolutně je nejlepším výsledkem jejich společné kariéry, ale zároveň důležitou kapitolou ve sportovním dědictví značky Hyundai a továrního týmu Hyundai Motorsport.

Podle statistik model Hyundai i20 R5, připravený a provozovaný o tomto víkendu polsko-českou stájí Kowax 2Brally, nikdy předtím nedosáhl na první místo na stupních vítězů WRC2 a žádný z týmů nebodoval tak vysoko v celkové klasifikaci závodu mistrovství světa. Čtrnáctý společný start mistrovského týmu bude zaznamenán nejen na stránkách polského, ale i světového motoristického sportu. Celkovým výčtem víkendu je zisk 30 bodů, postup do osmičky nejlepších jezdců WRC2 a 10 bodů získaných do celkové klasifikace nejprestižnějšího a nejtěžšího soutěžního seriálu na světě.

Jari Huttunen: „Vítězství v loňském ročníku bylo úžasné a je stále těžké porovnat pocity, když jsem nyní vyhrál WRC2. Beru to jako obrovský úspěch pro celý tým, který všichni potřebujeme. Vracíme se k závodění v parádním stylu a s vědomím, že jsme za volantem R5 dosáhli nejlepšího možného výsledku.

Konec rally byl skutečnou zkouškou vytrvalosti pro auto a také našich nervů. Šotolinové tratě na Sardinii jsou vždy velkou zkouškou připravenosti a odolnosti soutěžního vozu. Naši mechanici ale odvedli skvělou práci. Fungovali v horku, pod časovým tlakem a připravili auto, ve kterém jsme vyhráli. Problémy s výběrem správných pneumatik, rozbitými stabilizátory a disky - to vše je součástí specifik jízdy na tratích na Sardinii. Naštěstí jsme se vyhnuli defektům a větším dobrodružstvím na rychlostních zkouškách.

V této rally musíte jít neustále dopředu a neotáčet se. Protože každý horší moment, rozptýlení nebo zbytečné nervy se otáčí proti vám. Třeba v každém okamžiku můžete zasáhnout kámen uprostřed zatáčky. Buď se mu stačíte vyhnout, nebo to může skončit i koncem v tomto závodě.“

Andrea Adamo (šéf stáje Hyundai Motorsport): „Chci moc poděkovat Jarimu, protože dosáhl něčeho úžasného,když na Sardinii opět zvítězil. Společně s Mikkem předváděli skvělé tempo a velmi vyzrálý styl jízdy, přičemž dokázali zrychlovat od začátku do konce rally. Dokázali, že umí jezdit chytře, čistě a zároveň velmi rychle. To je další důkaz dobrých výsledků tvrdé práce oddělení Customer Racing, které je důležitou součástí Hyundai Motorsport. Tento výsledek oslavujeme společně jako tým.“

-pr
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist