www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 16. září 2021, Svátek má Ludmila, zítra Naděžda

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

SOUHRN: Nikolay Gryazin opanoval Rally Liepaja

5. července 2021 • 20:00

Pouhé dva týdny po zahajovací soutěži v Polsku se uskuteční druhý díl letošního mistrovství Evropy v automobilových soutěžích, Rally Liepaja. Tato soutěž se pojede na tradičních rychlých šotolinových tratích v okolí Talsi a Liepaje. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Rally Radio

Diskuse k soutěži - Základní informace k Rally Liepaja

Nikolay Gryazin - Konstantin Aleksandrov (Volkswagen Polo Gti R5) - Rally Liepaja 2021

Ruský jezdec s lotyšskou licencí Nikolay Gryazin byl nejrychlejší na Rally Liepaja a dokázal své snažení konečně dotáhnout do úspěšného konce. Na stupně vítězů jej doprovodili Craig Breen a Alexey Lukyanuk.

Potřetí v řadě tak vyhrál nejrychlejší šotolinovou soutěž evropského šampionátu vůz Volkswagen Polo Gti R5. Po dvou prvenstvích Olivera Solberga se tentokrát radoval Nikolay Gryazin, který dokázal navázat na svou rychlost z předchozích závodů, na rozdíl od Polska však dokázal dotáhnout své snažení až do zdárného konce.

Gryazin kraloval od začátku do konce a nedal svým soupeřům nejmenší naději. Za ním se to však pralo neskutečným způsobem. Opět se na startu objevilo více než třicet speciálů kategorie Rally2 (dříve R5) a tak se hodně taktizovalo už na kvalifikační zkoušce, protože nikdo nechtěl skončit na 10.-15. místě a v první etapě čistit trať. Někteří takticky zpomalili, nejhůř však dopadl Gregoire Munster, který do kvalifikace ani neodstartoval. U jeho vozu bylo na technické přejímce objeveno nedostatečné svaření rámu a tak musel celý tým BMA namísto free practice a kvalifikace řezat rám, aby se dostal k inkriminovanému nevyhovujícímu místu. Co na tom, že se nakonec ukázalo, že je vše v pořádku...

První etapa se opět uskutečnila téměř 150 km na sever od Liepaje v okolí města Talsi. Pořadatelé si pro posádky připravili dvojici pěkných šotolinových rychlostních zkoušek jedoucích se dvakrát a také dvojí průjezd městskou asfaltovou speciálkou přímo v ulicích Talsi, která však byla kvůli covidovým opatřením zrušena. Posádky se tam přesto musely vydat, absolvovat téměř hodinové čekání na 'start' zrušené zkoušky, kterou museli projet volným průjezdem... ...a po patnáctiminutovém čekání v ČK znovu. Tím zrušení celé zkoušky ztratilo smysl, protože posádky v Talsi stejně byly a kolem se normálně procházeli lidé nakupující ve stáncích místního minitrhu...

Během prvních čtyřech zkoušek kraloval Nikolay Gryazin, hned za ním se seřadili Breen s Llarenou, kteří využili výhodné startovní pozice. Za nimi se seřadili Lukyanuk, překvapivě opět rychlý Marczyk, Kreim a Veiby. Až osmý byl Andreas Mikkelsen, který si připsal minutovou penalizaci za pozdní start do RZ 2, kde došlo ke komunikačnímu nedorozumění mezi Olou Floenem a časoměřičem. Smůlovatá desátá příčka pak připadla Nilu Solansovi, který tak získal nevděčnou úlohu čistit ve druhé etapě trať.

Druhá etapa se jela na klasických zkouškách kolem Liepaje. Gryazin si držel celkem bezpečně svoji vedoucí pozici, obdobně také druhý Breen. Ten ale musel stále kalkulovat s variantou, že bude Mikkelsenova penalizace zrušena, protože jeho tým Toksport WRT podal proti penalizaci protest. Ta však byla zamítnuta, třetí tak skončil Alexey Lukyanuk, který během druhého dne přeskočil Llarenu. Za pátým Mikkelsenem dojeli Marczyk, Veiby, Pietarinen, Cais a Fernandez. Po konci soutěže byl však Veiby vyloučen, protože se u jeho vozu našly nesrovnalosti ohledně zadního křídla.

V rámci ERC Junior zvítězil Ken Torn před Oscarem Solbergem, kterému k účasti v ERC Junior pomohlo přenechání odměny za loňské vítězství v ERC1 Junior od jeho bratrance Olivera. V kategorii ERC3 i ERC3 Junior byl po celou dobu nejrychlejší Sami Pajari, na deváté zkoušce však poslal svůj vůz přes střechu a trvalo spoustu času, než se podařilo vrátit vůz zpět na kola. Prvenství si tak připsal domácí Mārtiņš Sesks, jenž však byl po závěrečné technické přejímce dikvalifikován za použití nehomologovaného intercooleru. Zvítězil tak Jean-Baptiste Franceschi, ani jeho cesta za prvenstvím nebyla jednoduchá, i on měl problémy s časoměřiči a přidělenou penalizací za předčasný příjezd do ČK. I tak dokázal zvítězit v rámci ERC3 před Bassasem a Pajarim, mezi juniory pak před Pajarim a Loofem. V hodnocení ERC2 zvítězil Dmitry Feofanov, který zvolil pro lotyšský závod Mitsubishi Lancer Evo X, který je na tamější rychlé tratě vhodnější. Rychlostně mu povětšinou stíhal Tibor Érdi jun., toho však brzdily penalizace od sportovních komisařů, aby ho na konci jedno z jejich rozhodnutí připravilo o body definitivně. Třetí dojel polský jezdec Michal Pryczek. Martin Rada měl se svým Abarthem na úvodní technické přejímce obdobné problémy s rámem jako Munster nebo Poloński, nakonec se jim však podařilo vše vyřešit a odstartovat. Martin Rada nakonec vybojoval body za šesté místo v hodnocení ERC2.

Rally Liepaja je za námi. Přinesla spoustu špičkových soubojů i několik větších havárií, kde ty největší převedli Umberto Scandola a Zoltán László. Soutěži příliš neprospěla roztahanost soutěže mezi dvě města doplněná o náročný čtyřdenní formát, který FIA násilně prosazuje na všech závodech. Nepomohlo příliš ani pozdní zveřejňování důležitých informací, arogantní chování některých činovníků a třešníčkou na dortu byl počet rozhodnutí ředitele a hlavně sportovních komisařů, kteří se snad pokoušeli překonat světový rekord. Každopádně, do pokladničky FIA po této soutěži opět přiteče tučný obnos peněz.

Po dvou šotolinových soutěžích se mistrovství Evropy přesouvá na asfalt, když se ve druhé polovině července uskuteční Rally di Roma Capitale.

Konečné výsledky Rally Liepaja

- - - - - - - - - - - - - kvalifikace - - - - - - - - - - - - -

Výsledky kvalifikace

- - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - -

Pouhé dva týdny po zahajovací soutěži v Polsku se uskuteční druhý díl letošního mistrovství Evropy v automobilových soutěžích, Rally Liepaja. Tato soutěž se pojede na tradičních rychlých šotolinových tratích v okolí Talsi a Liepaje. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Oliver Solberg - Aaron Johnston (Volkswage Polo Gti R5) - Rally Liepaja 2020
-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist