www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 16. září 2021, Svátek má Ludmila, zítra Naděžda

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

ADAC Opel e-Rally Cup na barumce

24. srpna 2021 • 08:00

Na Barum Czech Rally Zlín čeká účastníky ADAC Opel e-Rally Cupu ve dnech 27. až 29. srpna vrchol letošní sezony. Zvláštností premiérové sezony ADAC Opel e-Rally Cupu je už samotný fakt, že se první elektrický pohár v rallye pojede v rámci mistrovství Evropy FIA v rallye, a tedy před velkou diváckou kulisou. Náročné asfaltové rychlostní zkoušky této tradiční soutěže v okolí krajského města Zlín na jihovýchodě České republiky, která se koná již od roku 1971, představují pro mladé týmy s rychlými elektromobily skutečnou výzvu.

Na posádky vozů Opel Corsa-e Rally čeká během tří soutěžních dnů celkem 522,72 kilometrů, z toho 12 velmi náročných rychlostních zkoušek o délce 147,33 km. Barum Czech Rally Zlín tradičně odstartuje v pátek večer v centru Zlína Super rychlostní zkouškou, která je se svými 9,18 kilometry velkolepou předehrou soutěžního víkendu. Opravdová akce začíná v sobotu ráno, kdy je na programu celkem sedm rychlostních zkoušek o celkové délce 105,27 kilometrů. Víkend zakončí čtyři nedělní rychlostní zkoušky na dalších 32,88 kilometrech.

Corsa-e Rally s výkonem 136 koní dostane 'šťávu' také na podniku mistrovství Evropy v České republice díky nabíjecí infrastruktuře vyvinuté společně se specialisty, která je schopna nabít 50kilowatthodinové baterie rallyových vozidel za méně než 30 minut. Tato nabíjecí infrastruktura, která čerpá energii z veřejné sítě středního napětí a přes vlastní transformátor ji směruje do jednotlivých nabíjecích míst rallyových vozidel, bude zřízena v servisním parku určeném pouze pro ADAC Opel e-Rally Cup ve Zlíně.

Ze sportovního hlediska je startovní pozice jasná: v ADAC Opel e-Rally Cupu je lovnou zvěří Laurent Pellier. Šestadvacetiletý Francouz má po dvou kolech maximální počet 80 bodů. „Na posledním podniku na Baltu jsme si uvědomili, jak rychle může jedna chyba zničit celou rally. Musíme neustále pracovat s maximálním soustředěním, protože soupeři čekají, až uděláme sebemenší chybu,“ říká jezdec Saintéloc.

Vyzývatelem číslo jedna je Luca Waldherr (27) s vozem Opel Austria Corsa-e Rally, který svými dvěma druhými místy na prvních dvou soutěžích zaregistroval své ambice: „Rozhodující rally se teprve blíží a Barum rally je určitě vrcholem letošní sezony. Na těchto rychlých a zrádných asfaltových úsecích jde především o to najít a udržet vysoký rytmus a nedopustit se žádné chyby. Jakákoli chyba zde může mít vážné následky. Naším cílem je získat titul. A předpokládám, že si nemůžete dovolit nulu, pokud chcete být nakonec šampionem.“

Nejlépe umístění němečtí piloti Max Reiter a Alexander Kattenbach jsou hned za dvěma vedoucími veterány z Francie a Rakouska. Němečtí pohároví jezdci, mezi něž patří také Christian Lemke, Marvin Wabnitz, Lukas Thiele, Lauren Schur a Jo Baur, však mají jedno společné: stejně jako mladý Belgičan Charles Munster mají všichni podstatně méně mezinárodních zkušeností než Pellier, Waldherr nebo dokonce Nizozemec Timo van der Marel, který je ve svých 31 letech v pohárovém poli nejstarší.

Zájem o ADAC Opel e-Rally Cup na mezinárodní úrovni je velký. Televizní kanál Eurosport bude v úterý po skončení rallye v rámci svého magazínu ERC - All Access informovat o prvním světovém poháru v rallye s elektrickým pohonem a zaměří se na vedoucího jezdce šampionátu Laurenta Pelliera. Různá česká a další evropská média přinesla rozhovory a reportáže o společném průkopnickém úsilí společností Opel a ADAC.

Hostování hvězdy WRC Yohana Rossela v Corsa-e Rally Total Energies

Pravidelné posádky ADAC Opel e-Rally Cupu se mohou těšit na další speciální výzvu na Barum Czech Rally Zlín. S Yohanem Rosselem se na hostování v Electric Cupu přihlásil špičkový jezdec. Šestadvacetiletý Francouz je považován za jeden z největších talentů své země. Po třetím vítězství v sezoně s vozem Citroën C3 Rally2, které získal na Ypres Rally, belgickém podniku mistrovství světa v rally, vede Rossel klasifikaci WRC3. Na Barum rally pojede Rossel se spolujezdcem Alexandrem Coriou s vozem Corsa-e Rally, který přihlásil Opel Motorsport, a který navrhl partner společnosti Opel, firma Total Energies.

Jako hostující jezdec však Rossel nedostává žádné body ani finanční odměny. „Těším se na svůj první start s elektrickým rally vozem,“ říká hvězda WRC. „Určitě se budu muset v Corsa-e Rally přizpůsobit, ale jsme s Alexem rádi, že tu můžeme být a získávat zkušenosti. Při startu v ADAC Opel e-Rally Cupu jako hosté uděláme vše pro to, abychom byli konkurenceschopní. Nepochybuji o tom, že si užijeme spoustu zábavy, a rád bych poděkoval společnostem Opel Motorsport a Total Energies za možnost vyzkoušet si elektrickou corsu.“

Bývalý mistr Evropy Marijan Griebel startuje v nové corse!

Pro tým Opel Motorsport je Barum Czech Rally Zlín vzrušující i z jiného hlediska. Poprvé se nový Opel Corsa Rally4, který již sbírá vítězství a pódiová umístění na národní úrovni, zúčastní mezinárodní soutěže. Za volantem rüsselsheimského zákaznického sportovního vozu s výkonem 208 koní sedí tovární jezdec Opelu Marijan Griebel (32 let, Hahnweiler), juniorský mistr Evropy z let 2016 a 2017, a spolujezdec Tobias Braun (26 let, Bückeburg) patří rovněž k nejlepším ve svém oboru. A s tím souvisí i jasný cíl posádky Opelu: „Konkurence je velmi silná, ale přesto není naší ambicí s ní jen držet krok. Chceme dokázat vysoký potenciál vozu Corsa Rally4 a udělat vše pro to, abychom měli co říci k nejvyšším příčkám,“ říká Griebel.

Účastníci ADAC Opel e-Rally Cupu budou určitě bedlivě sledovat, co Griebel s vozem Corsa Rally4 předvede. Pro jednoho z nich se v roce 2022 naskytne jedinečná příležitost udělat další kroky ve svém jezdeckém vývoji v ADAC Opel Rally Junior Teamu právě s tímto vozem na mezinárodní scéně.

-pr-
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist