www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 21. října 2021, Svátek má Brigita, zítra Sabina

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

SOUHRN: Secto Rally Finland vyhrál Elfyn Evans

6. října 2021 • 13:00

Tři týdny po řecké Acropolis a hlavně po roční odmlce se posádky mistrovství světa v automobilových soutěžích vrací na šotolinové tratě v okoli města Jyväskylä, kde se uskuteční další ročník populární finské soutěže letos nesoucí název Secto Rally Finland. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Diskuse k soutěži - Další informace k Secto Rally Finland

Elfyn Evans - Scott Martin (Toyota Yaris WRC) - Secto Rally Finland 2021

Elfyn Evans vyhrál Secto Rally Finland a aspoň částěčně tak zdramatizoval letošní souboj o titul mistra světa. Z něj naopak definitivně vypadl Thierry Neuville, který si ve Finsku připsal další odstoupení, čímž podtrhl nevydařenou letošní sezónu.

Po roční pauze se posádky vrátily na rychlé šotolinové tratě v okolí Jyväskylä, aby si to rozdaly na trati letos již druhého finského dílu mistrovství světa, tentokrát nesoucího název Secto Rally Finland.

Od začátku se na čele usadila pěřice Tänak, Breen, Evans, Lappi a Rovanperä, která si to rozdávala o vteřinky. Vůbec nestíhal Sébastien Ogier, který čistil trať a nemohl se dostat do tempa. Obdobně na tom byl i další z potenciálních kandidátů na titul Thierry Neuville. Po velké krizovce na RZ 2 se držel zpátky i Katsuta, přesto se držel před oběma tragickými Fordy.

Tradičně nejdelší byla sobotní etapa a hned se začaly dít věci. Nejdřív se Elfyn Evans pomaloučku posunul do čela, zatímco soupeři začali postupně více či méně ztrácet. Na osmém testu havaroval Takamoto Katsuta, o dvě zkoušky později havaroval i Kalle Rovanperä, který v té době již společně s Lappim ztrácel na první trojici. I ta se postupem dne rozmělnila na pořadí Evans-Tänak-Breen s realitvně malými, stále však dostatečnými rozestupy. Jediným dramatem závěru druhé etapy tak bylo odstoupení Thierry Neuvilla kvůli zlobící elektronice a minutová penalizace sportovních komisařů Ogierovi za špatně dotažený řemínek u bezpečnostní přilby, která ale vzhledem k průběhu závodu vůbec nic neřešila.

Závěrečná etapa byla jen na dojetí, nic zásadního se nestalo a bonusové body za power stage si posádky rozdaly v pořadí Evans-Tänak-Lappi-Katsuta-Breen. Vítězství v soutěži i power stage si připsal Elfyn Evans a alespoň teoreticky tak zdramatizoval souboj o titul. Už na příštím závodě ve Španělsku se však může Sébastien Ogier stát dalším mistrem světa. Druhý dojel Ott Tänak následován Craigem Breenem, který se tak s týmem Hyundai rozloučil dalším pódiovým umístěním. Čtvrtý Esapekka Lappi prokázal při svém návratu do speciálu WRC, že ze své rychlosti nestačil a dokáže se držet nejrychlejších. Naopak pátý Ogier byl rozmrzelý, celý víkend se nedařilo ani jemu, ani vozu. Za ním už skončily jen oba tragické Fordy s Greensmithem a Fourmauxem.

V hodnocení WRC2 tentokrát chyběl Andreas Mikkelsen, bojovali ale jiní. Nejrychlejší byl Teemu Suninen, který tentokrát startoval v barvách Movistartu s Volkswagenem Polo Fti R5. Druhý dojel Mads Ostberg, třetí pak Jari Huttunen, přestože měl na předsoutěžním testu havárii. Čtvrté místo a 16. celkově udržel Martin Prokop těsně před Georgem Linnamäe, přestože ten ztratil čtyři minuty v příkopě na RZ 9. Nedařilo se Gryazinovi, který sice předvedl osmapadesátimetrový skok, v té době však již jel kvůli dvojitému defektu jen v rámci superally. Start s novým spolujezdcem nevyšel ani Oliveru Solbergovi, který opět havaroval, a to jak v seznamovacích jízdách, tak i pak ve druhé etapě. Technika pak zradila i Toma Kristenssona. V hodnocení WRC3 vyhrál stylem start-cíl Emil Lindholm, který se konečně dokázal vyvarovat chyb a dotáhnout své snažení až do konce. Ve vesměs severské konkurenci se navíc jeho nejbližší soupeři Egon Kaur, Teemu Asunmaa či Erik Pietarinen vyřadili sami, většinou po jezdeckých chybách. Druhé místo tak získal Mikko Heikkilä, třetí dojel Lauri Joona. Premiérově se na startu soutěže MS představil i Martin Vlček a dojel 21. absolutně.

Další soutěží mistrovství světa v automobilových soutěžích bude v polovině října španělská Rally Catalunya.

Konečné výsledky Secto Rally Finland

- - - - - - - - - - - - - SHAKEDOWN - - - - - - - - - - - - -

Výsledky shakedownu

- - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - -

Tři týdny po řecké Acropolis a hlavně po roční odmlce se posádky mistrovství světa v automobilových soutěžích vrací na šotolinové tratě v okoli města Jyväskylä, kde se uskuteční další ročník populární finské soutěže letos nesoucí název Secto Rally Finland. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Neste Rally Finland 2019
-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist