www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 21. října 2021, Svátek má Brigita, zítra Sabina

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

SOUHRN: Jan Kopecký vítězstvím v Pačejově potvrdil mistrovskou formu

3. října 2021 • 20:45

Předposledním podnikem letošního Sonax mistrovství České republiky v automobilových soutěžích je Invelt Rally Pačejov, která se jako 'velká' soutěž jede po loňské premiéře teprve podruhé. Průběh celé soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Výsledky Invelt Rally Pačejov ON LINE --- Výsledky Invelt Rally Pačejov - Historic --- Základní informace o Invelt Rally Pačejov --- Diskuze k Invelt Rally Pačejov

Jan Kopecký - Jan Hloušek, Škoda Fabia Rally2 Evo - 42. Invelt Rally Pačejov 2021; foto: Škoda Motorsport

Jan Kopecký s Janem Hlouškem na Škodě Fabia Rally2 Evo se stali vítězi letošní 42. Invelt Rally Pačejov. Již jistí mistři České republiky pro rok 2021 jasně ovládli předposlední podnik Sonax mistrovství ČR v rally před dvojicí Václav Pech - Petr Uhel na Fordu Focus WRC, třetí místo vybojovali Filip Mareš s Radovanem Buchou na Škodě Fabii Rally 2 Evo.

Kopecký letošní Pačejov zvládl prakticky 'bez ztráty kytičky', když se po druhém rychlostním testu dostal do čela průběžné absolutní klasifikace rally. Tuto příčku s přehledem udržel až do konce, když si na své konto si připsal celkem polovinu z možných vyhraných rychlostních zkoušek, tedy sedm. Na zbývajících sedmi pak byl pokaždé druhý.

Druhý Václav Pech musel o stříbro usilovně bojovat s Filipem Marešem. Po první etapě na něj po velké přetahované o sekundy ztrácel rovné tři vteřiny, na začátku nedělní etapy se však posunul na druhé místo a sekundu po sekundě si tuto pozici definitivně přivlastnil pro sebe. Stejně jako Kopecký, také on zajel dohromady sedm nejrychlejších časů.

Filip Mareš určitě nemusel litovat, že skončil třetí. S definitivní platností totiž v Pačejově získal titul vicemistra České republiky pro rok 2021, což je možná i víc, než v co před sezónou doufal. Kromě toho v Pačejově dokázal opět zajíždět konkurenceschopné časy a jeho ztráta na Kopeckého v cíli rally po odjetých 141 ostrých kilometrech činila 38.5 sekundy. Pro úplnost dodejme, že druhý Václav Pech ztratil na vítěze rovných 25 vteřin.

Čtrvtá příčka doslova spadla do klína v samotném závěru soutěže Janu Černému. Příbramský jezdec o ni totiž až do předposlední rychlostní zkoušky musel urputně bojovat s mladým Dominikem Stříteským. Ten měl po RZ 13 na Černého k dobru téměř čtrnáct sekund, ovšem zároveň na tomto testu chyboval, poškodil chladič a ze soutěže tak musel po zkoušce odstoupit.

Páté místo z Pačejova si odváží nestárnoucí Roman Odložilík, pro kterého je letošní sezóna bezesporu jednou z nejvydařenějších v jeho bohaté soutěžácké kariéře. Za jeho Fabií Rally2 Evo se pak seřadily dvě klasické er-pětky pilotované Miroslavem Jakešem a Adamem Březíkem. Březík se po letošních peripetiích tentokrát možná držel trochu 'při zdi' a po celou soutěž osciloval v celkových i dílčích výsledcích 42. Invelt Rally Pačejov kolem finální sedmé pozice.

Osmá pozice v cíli je skvělou vizitkou speciálního hosta, kterého Jiří Jirovec usadil za volant nového Alpine A110 RGT, tedy Francoise Delecoura. Hvězdný Francouz navigovaný Sabrinou de Castelli se dokázal velmi rychle sžít s vozem i s rychlými a pro něj zbrusu novými rychlostními zkouškami v okolí Horažďovic. Od vítězného Kopeckého jej dělily v cíli necelé čtyři minuty, naopak na druhý vůz kategorie RGT, jímž byl Abarth 124 Martina Rady, najel minut sedm.

První desítku výsledkové listiny uzavřeli zkušení jezdci, které už dnes můžeme řadit do kategorie 'gentleman driver', ovšem bez jakéhokoliv despektu. Karel Trněný s Fordem Fiesta R5 skončil devátý, když ze sebou nechal o padesát vteřin svého jmenovce Karla Trojana na Škodě Fabii R5.

Do cíle soutěže se nedostal Věroslav Cvrček. Ten byl sice v průběhu první etapě usazen v první desítce, ale na na sedmém rychlostním testu bohužel po výletu mimo trať neprojel přes cílovou fotobuňku a následně tak byl ze soutěže vyloučen.

Radost si chtěl v Pačejově udělat novopečený mistr dvoukolek Jan Dohnal. K smůle jeho ale i všech fanoušků zůstal bohužel vypůjčený Peugeot 306 Maxi stát se zadřeným motorem ještě před startem úvodní rychlostní zkoušky.

Kategorie 2WD měla v Pačejově nakonec překvapivého vítěze, když se jím stala dvojice Miroslav Číž - Petr Jindra na Peugeotu 208 R2. Čížovi se podařila zejména druhá etapa, v níž se dostal před další Peugeot Davida Soldáta navigovaného Janem Winzigem.

Třetí místo nakonec získali v samotném závěru Filip Ocelka s Jaroslavem Blažkem na Renaultu Clio Rally5. Výsledkovou listinou se postupně probíjeli Josef Peták s Jiřím Strossem na kitovém Renaultu Mégane Maxi a nebýt půlminutové penalizace za retardér na RZ 4, mohla být tato dvojice dokonce i druhá.

Smůlu měl tentokrát David Štefan, který byl až do páté rychlostní zkoušky se čtyřmi nejrychlejšími časy oprávněně lídrem kategorie. Na druhých Horažďovicích ale jeho nový Peugeot 208 Rally4 skončil v plamenech a bylo po nadějích. Ještě kratší účinkování v soutěži měl Václav Stejskal, který nedobrovolně potvrdil rčení o tom, že doma není nikdo prorokem, když na RZ 2 havaroval.

Z celkového počtu sedmdesáti převzatých posádek nakonec vidělo cíl letošní 42. Invelt Rally Pačejov jenom čtyřicet devět soutěžních dvojic. O závěr letošního Sonax mistrovství České republiky v automobilových soutěžích se postará netradičně Rallye Český Krumlov, která je na programu v polovině listopadu.

- - - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - - -

Předposledním podnikem letošního Sonax mistrovství České republiky v automobilových soutěžích je Invelt Rally Pačejov, která se jako 'velká' soutěž jede po loňské premiéře teprve podruhé. Průběh celé soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Václav Pech - Petr Uhel (Ford Focus WRC) - Invelt Rally Pačejov 2021
-jav-, -plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist