Dnes je 25. dubna 2024, Svátek má Marek, zítra Oto

Zemřel Monsieur Dakar - Karel Loprais

30. prosince 2021 • 12:00

Dva dny před startem nadcházejícího ročníku Rally Dakar obletěla soutěžácký svět smutná zpráva - ve věku 72 let zemřel Monsieur Dakar - Karel Loprais - který ji za volantem soutěžního kamionu Tatra šestkrát vyhrál.

Karel Loprais

Ostravský rodák patřil k největším osobnostem Dakaru, na svém kontě má druhou nejlepší bilanci pódiových umístění, když jej překonal jen nedostižný obojživelník Stéphane Peterhansel.

Karel Loprais spojil celou svou soutěžní kariéru se značkou Tatra. V kopřivnické automobilce začal nejdříve na montáži a posléze přešel dopozice zkušebního řidiče, odkud byl za volant soutěnžího kamionu jen kousek.

Díky svým úspěchům obdržel řadu ocěnení - kromě již zmíněné přezdívky Monsieur Dakar získal několikrát zlatý volant, byl zvolen motoristickým sportovcem století a v roce 2007 obdržel Zlatý volant za celoživotní přínos motoristickému sportu. O deset let později převzal z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání, medaili za Zásluhy.

Poslední rozloučení s Karlem Lopraisem proběhne 22. ledna ve Frentštátě pod Radhoštěm.