Dnes je 24. dubna 2024, Svátek má Jiří, zítra Marek

Stříbrné loučení s Pohárem 2+

19. září 2022 • 17:00

V poměrně nelehké situaci se dokázal tým ACCR Racing21 rozloučit kvalitním výsledkem s letošní účastí v Poháru 2+ při Pirelli Rallysprint sérii. Neplánovaně a narychlo sestavená posádka Vojtěch Štajf a Vladimír Zelinka obsadila v soutěži Futures Contproduct Rally Morava celkové druhé místo v cíli.

Vojtěch Štajf - Vladimír Zelinka (Volkswagen Polo Gti R5) - Futures Contproduct Rally Morava 2022

Třetí ročník jednodenní soutěže nabídnul divákům o uplynulém víkendu velmi kompaktně a kvalitně sestavenou trať se šesti rychlostními zkouškami o celkové délce 70 kilometrů. Největším magnetem pro fanoušky rally byl, stejně jako v předešlé vyškovské soutěži, souboj dvou generací soutěžních jezdců o celkové prvenství – aktuálního lídra Poháru 2+, zkušeného Vojtěcha Štajfa, a mladého talentovaného jezdce Adama Březíka.

Vojtěchu Štajfovi, který ve Šternberku opět vsadil na vůz Polo GTI R5, se však účast na této soutěži zkomplikovala ještě před jejím startem. Z vážných osobních důvodů musel svou účast na poslední chvíli odvolat letošní spolujezdec a zkušený navigátor František Rajnoha. V poměrně krátkém časovém rozmezí poté oznámil tým Racing21 náhradu – závodní legendu a loňského zlatem oceněného navigátora z evropského šampionátu historiků Vladimíra Zelinku. Pro něj to byl návrat do soudobého soutěžního vozu v mistrovské soutěži po dlouhých devatenácti letech.

Skutečnost, že je posádka Štajf – Zelinka po loňské spolupráci v kabině soutěžního vozu velmi dobře sehraná, potvrdil mimo jiné i výsledek z druhého měřeného úseku, kde ztrácela na vedoucí a papírově favorizovanou posádku Adam Březík – Ondřej Krajča pouhých 4,8 sekundy. Vojtěch Štajf jel tuto soutěž poprvé, ale přesto s cílem vylepšit své celkové bodové konto v Poháru 2+. Tomu přizpůsobil i jezdecké tempo s velmi vyrovnaným výkonem. Ve všech šesti měřených úsecích zajela posádka Štajf – Zelinka druhý nejrychlejší čas, a proto se i v cíli soutěže mohla radovat z celkového stříbra.

„Rally Morava byla pro nás z mnoha důvodů obtížná, a proto máme s Vláďou velkou radost ze stříbrné příčky na pódiu. Samozřejmě pro Frantu Rajnohu to bylo vzhledem k jeho nenadálé rodinné události těžkým rozhodnutím, ale zcela pochopitelným. Řešili jsme vzniklou situaci co nejrychleji, a nakonec byla sázka na Vláďu správná, i když jsem věděl, že v soudobém soutěžním autě dlouho nezávodil,“ uvedl ke změně navigátora v cíli soutěže spokojený Vojtěch Štajf a dodal: „Sám jsem měl navíc nějakou virózu, což mému výkonu nepřidalo, ale naše aktuální vedení v klasifikaci Poháru 2+ velelo koncentrovat síly na zisk minimálně druhého místa. A to se nám společně podařilo. Zejména v druhé sekci už Vládík diktoval v optimálním tempu, byl opravdu skvělý, a moc mu za tuto výpomoc děkuji.“

Celková situace v klasifikaci a umístění v rámci letošního Poháru 2+ tak zůstává nadále otevřená. O celkových vítězích rozhodne až poslední podnik, plánovaný na konec října ve Vsetíně. Vojtěch Štajf s Františkem Rajnohou však už nemohou být celkově horší než druzí. Navíc mají výrazně našlápnuto i k zisku prvenství ve značkovém poháru Pirelli v letošní sezóně.

Pro tým ACCR Racing21 byla Rally Morava posledním startem v Poháru 2+, neboť v době konání zmíněné vsetínské soutěže má ve svém sportovním programu účast na celosvětovém prestižním projektu FIA Motorsport Games 2022. Na této akci se posádka Štajf – Zelinka představí s historickým vozem Opel Kadett C GT/E v roli reprezentantů České republiky s podporou Autoklubu ČR.