www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 11. prosince 2023, Svátek má Dana, zítra Simona

Mistrovství­ světa

ME

MČR a RSS

Ostatní­ soutěže

Autosport.cz

SOUHRN: Vítězem Jänner Rallye se stal Adrien Fourmaux

9. ledna 2023 • 15:00

Jedním z tradičních zahajovacích podniků nové soutěžácké sezóny bývá rakouská soutěž ve Freistadtu nedaleko hranic s Českou republikou. Po covidových i finančních problémech se letošní ročník uskuteční pod neskutečně dlouhým názvem LKW Friends on the road Jännerrallye powered by Wimberger. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Výsledky Jänner Rallye ON LINE --- Základní informace o Jänner Rallye --- Diskuzní fórum k Jänner Rallye

Adrien Fourmaux - Alexandre Coria (Ford Fiesta Rally2 MkII) - Jänner Rallye 2023

Účastník mistrovství světa Adrien Fourmaux, který ještě v loňské sezóně sedlal tovární Ford Puma Rally1, se při návratu do speciálu kategorie Rally2 s modrým oválem ve znaku radoval z celkem jednoduchého vítězství na rakouské Jänner Rallye, která se po pauze opět uskutečnila o prvním lednovém víkendu.

Rakouská Jänner Rallye s centrem ve Freistadtu nedaleko českých hranic bývá každoročně jedním z prvních závodů v soutěžácké sezóně. Po pauze zaviněné covidem a finančními problémy se novému týmu podařilo uspořádat další ročník. Oproti minulosti přibyla čtvrteční večerní okruhová zkouška a také okruhová zkouška přímo na kraji samotného Freistadtu.

Bohužel, ani letos soutěži nepřálo počasí. Díky extrémně teplému počasí prakticky zmizel veškerý sníh a tak se trať jela na mixu suchého a mokrého asfaltu se spoustou vytahaného bordelu. Navíc bylo v ZU celkem nepochopitelně zakázáno použití některých druhů pneumatik, konkrétně mokrých a medií, které by byly na aktuální podmínky nejvhodnější. Z absence sněhu čišelo napříč startovním polem velké zklamání, někteří jezdci jako Pepe Lopez či Pavel Valoušek díky tomu dokonce vůbec nepřijeli.

Největší hvězdou soutěže byl jednoznačně tovární jezdec M-Sportu Adrien Fourmaux. Ten letos sestupuje o stupínek níž a pojede kompletní WRC2 s vozem Ford Fiesta Rally2 MkII a start na Jänneru byl součást přípravy na Monte. Usedl do vozu rakouského týmu ZM Racing Team, za který až dosud jezdil Hermann Neubauer, který se ale rozhodl změnit techniku a přestoupil do Škody Fabie Rally2 Evo českého týmu Kresta Racing. Fourmaux dokazoval, že i když jsou mezi soutěžními vozy rozdíly, pořád je řidičské umění na prvním místě. Sice prohrál úvodní večerní zkoušku s Neubauerem, od druhého testu se ale dostal do čela a naprosto bezpečně si udržel první příčku až do cíle.

Jeho týmovým kolegou ve WRC2 bude i u nás dobře známý Grégoire Munster. Ten se představil také s novou Fiestou, která ale nebyla v nejlepší kondici. Jednalo se o vůz týmu jeho letošního spolumecenáše Jourdana Serderidise, se kterou se neúspěšně pokoušel na konci loňského roku zajet nějaký výsledek Pierre-Louis Loubet při Rallye Hivernal du Dévoluy. Prakticky od začátku jezdce trápily velké technické problémy - ať už nefunkční diferenciál, přehřívající se motor či postupný únik snad všech možných kapalin. Lucembursko-belgické posádce se s vypětím všech sil podařilo dovézt vůz až na cílovou rampu, řadu zkoušek však končili se stoupajícím kouřem z různých míst auta a dosažení cílové mety může být považováno za zázrak. Nakonec to stačilo na dvanácté místo absolutně a dokonce nejrychlejší čas na závěrečné Power Stage. Ani dobrý pocit z vítězství na poslední zkoušce a vyhrané prémie 1000 euro však netrval dlouho - posádka byla po protestu vyloučena, protože mechanici nedodrželi předepsaný vzor od Pirelli pro řezání, což vyústilo ve vyloučení posádky.

O druhé místo si to měli rozdat hlavní kandidáti na titul Simon Wagner a Hermann Neubauer. Oba usedli do nových vozů - Wagner do Fabie RS Rally2, Neubauer do Fabie Rally2 Evo. Vzájemný souboj však netrval příliš dlouho - přemotivovaný Neubauer hned na druhé a třetí zkoušce kvůli přemotivovanosti chyboval, ztratil třicet sekund a bylo po nadějích. Simon Wagner si tak bezpečně držel druhou příčku celkově a první v rakouském šampionátu, přičemž byl stále na dostřel vedoucímu Fourmauxovi, ale z jeho pohledu nemělo cenu zvytečně riskovat. Fourmaux chybu neudělal, rozdíl mezi prvním a druhým tak byl v cíli deset vteřin. Třetí Neubauer pak ztratil už víc než minutu. Zajímavý souboj se sváděl o čtvrtou příčku, kterou nakonec vybojoval domácí Michael Lengauer. Právě tohoto pilota je možné považovat za největší překvapení soutěže, který při svém prvním startu s vozem kategorie R5 dokázal bojovat o vteřinky s nejužší rakouskou špičkou a dokonce vyhrál jednu rychlostní zkoušku. Dalším soupeřům o bramboru se nedařilo - Johannes Keferböck vylétl do pole a při pokusu o návrat zpátky na trať zůstal viset na břiše své Fabie Rally2 Evo, Martin Rossgatterer pak zhatil své naděje na RZ 14, kde ztratil více než dvě a půl minuty po defektu. Na pátém místě tak dojel Julian Wagner, který se vrátil na soutěžní tratě po delší pauze způsobené loňskou vážnou havárií na Omloop van Vlaanderen. Hned za ním dojel nestárnoucí Mundl Baumschlager, který startoval s dalším exemplářem nové Fabie RS Rally2. Úvodní desítku pak uzavřeli Rosenberger, Fischerlehner a Haneder. Jedenáctý celkově dojel Filip Kohn, který však byl jediným jezdcem s vozem kategorie Rally3 a tak se mohl porovnávat jen s jezdci na vozech R5. Na startu se představil i Jan Černý, který využil nabídky lokálního týmu na otestování vozu Opel Corsa Proto. Když jel, dařilo se mu zajíždět velmi slušné časy v první desítce, po většinu času však vozidlo nefungovalo úplně na sto procent. V první etapě dokonce musel kvůli poruše palivového čerpadla odstoupit a vrátit se jen díky superally. Dvacátý celkově dojel Jakub Voldřich, který prohrál souboj červenobílých Mitsubishi s Bernhardem Stitzem. Nejvíce jej musí mrzet, že nedokázal být před svým sokem před poslední rychlostní zkouškou, protože se měnilo pořadí a dvacátá příčka po RZ 16 by mu vynesla třetí startovní pořadí do power stage.

Jänner Rallye je za námi. Nesla se v podobném duchu jako v minulých letech, tedy náročnými tratěmi, kde tentokrát chyběl byť jen náznak sněhu a ne vždy úplně ideální organizací. Co se však oproti minulosti nepodařilo je nedostatečné využití toho nejcennejšího, co tato soutěž mám - Messehalle ve Freistadtu. V minulosti při každé návštěvě servisu či přeskupení projížděli jezdci touto halou a starali se o pobavení fanoušků. V letošním roce byl průjezd halou omezen na úplné minimum, z čehož byli překvapeni nejen fanoušci, ale také posádky.

Konečné výsledky Jänner Rallye

- - - - - - - - - - - - - SHAKEDOWN - - - - - - - - - - - - -

Výsledky shakedownu

- - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - -

Jedním z tradičních zahajovacích podniků nové soutěžácké sezóny bývá rakouská soutěž ve Freistadtu nedaleko hranic s Českou republikou. Po covidových i finančních problémech se letošní ročník uskuteční pod neskutečně dlouhým názvem LKW Friends on the road Jännerrallye powered by Wimberger. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Adrien Fourmaux - Alexandre Coria (Ford Fiesta Rally2 MkII) - test před Jänner Rallye 2023
-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist