www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 23. února 2024, Svátek má Svatopluk, zítra Matěj

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

SOUHRN: Sébastien Ogier opanoval Rally Guanajuato México

19. března 2023 • 23:00

Po asfaltu a sněhu se seriál mistrovství světa dostává na svůj nejčastější povrch - šotolinu. A hned tu s nejvyšší nadmořskou výškou, posádky se totiž po koronavirové pauze vydávají opět na rychlostní zkoušky Rally Guanajuato México. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Diskuse k soutěži - Další informace k Rally Guanajuato México

Sébastien Ogier - Vincent Landais (Toyota GR Yaris Rally1 Hybrid) - Rally Guanajuato México 2023

Francouzská legenda Sébastien Ogier naplno využila své výhodné startovní pozice v první etapě a suverénně zvítězila v letošním ročníku Rally Guanajuato México. Po napínavém souboji doslova do posledních metrů vybojoval stříbrnou příčku Thierry Neuville, když třetího v pořadí Elfyna Evanse porazil o pouhé čtyři desetiny.

Mexická soutěž se do kalendáře mistrovství světa vrátila po covidové přestávce. Poprvé se na ní představily nové speciály Rally1, obava o fungování hybridních speciálů ve vyšších nadmořských výškách se ukázala lichá. Co se naopak potvrdilo, tak nevýhodnost prvních příček v šampionátu, což znamenalo v první etapě ztrácet spoustu času při čištění tratě. Aktuálnímu lídrovi průběžného pořadí Ottu Tänakovi to však ve finále mohlo být jedno - hned na první pořádné rychlostní zkoušce první etapy mu totiž odešlo turbodmychadlo. Zklamaný Estonec tak prokroužil celou první sekci bez výkonu a ztratil děsivých dvanáct minut. Ostatně úvodní páteční zkouška El Chocolate se stala noční můrou Fordů - po Tänakových problémech odstoupil i Pierre-Louis Loubet, který po výletu mimo trať poškodil řízení, aby zmar o chvíli později dokonal belgicko-řecký gentleman driver Jourdan Serderidis, po jehož havárii musela být zkouška kompletně zrušena.

Do popředí se tak dostávali později startující jezdci. Nejlépe si s podmínkami první etapy dokázal poradit Esapekka Lappi, který se dokázal celkem bezpečně udržet na prvním místě po první etapě. Hned na úvodní rychlostní zkoušce druhé etapy však přerazil sloup a bylo po nadějích. Do čela se tak bezpečně dostal rekordman mexické soutěže Sébastien Ogier, který si bezpečně udržoval vedení až do konce.

Zdálo se, že si podobně suverénně drží druhou příčku Elfyn Evans. Thierry Neuville však začal v sobotním odpoledni pomaličku velšanův náskok stahovat, v neděli mu k dalšímu přiblížení pomohly Evansovy problémy s tyčí řízení. To vše vyvrcholilo na závěrečné power stage, kde dokázal Neuville přeskočit mírně frustrovaného Evanse o pouhé čtyři desetiny. Jako čtvrtý dojel úřadující světový šampion Kalle Rovanperä, který však kvůli nevýhodné startovní pozici neměl mnoho šancí na lepší umístění. Ani ve druhé a třetí etapě se mu nedařilo ztrátu stahovat, naopak udělal několik chyb, ale štěstěna se jej i nadále drží, a tak z toho kromě menší časové ztráty nic dalšího nebylo. Brambora ale byla pro Rovanperu maximem. Až páté místo je určitě zklamáním pro Daniho Sorda, který nedokázal využít svou dobrou startovní pozici. Na vině je především defekt na RZ 7, do té doby se držel v souboji s Evansem a Neuvillem. O dalším propadáku Loubeta již byla řeč, dokázal se sice vrátit v rámci superally, aby na RZ 17 opětovně havaroval. O moc lépe nedopadl ani Takamoto Katsuta, který havaroval již v první etapě.

A to bylo ze strany vozů Rally1 vše. Díky tomu se i po martyriu s vozem dokázal Ott Tänak vrátit do první desítky a získat body za deváté místo aboslutně. Zbytek míst v top ten obsadili jezdci kategorie WRC2. Vítězem se stal Gus Greensmith, který překvapil svojí suverenitou při přestupu z nejvyšší kategorie a jako jediný ze špičky své kategorie se po celou soutěž vyhnul chybám. Dlouhou dobu se za ním držel na dostřel Adrien Fourmaux s Fiestou, tři zkoušky před cílem však musel přímo v RZ měnit řemen alternátoru a bylo po nadějích. Druhý tak dojel Emil Lindholm a třetí Oliver Solberg, který předvedl spoustu velmi dobrých časů, nevyhnul se však chybám, přičemž jedna z nich jej stála časovou ztrátu po defektu. V závěru pak dojížděl na tři válce. První desítku absolutně uzavřel Kajetan Kajetanowicz, jehož také postihl defekt. Jediný český zástupce Martin Prokop si jel svůj vlastní závod a do cíle dojel na 12. místě absolutně. Ze špičky vozů Rally2 vypadl už v první etapě Nikolay Gryazin, který se svojí Fabií Rally2 Evo havaroval. Slabě obsazenou kategorii vyhrál Diego Dominguez, svého jediného soupeře Jasona Baileyho z Kanady porazil o více než sedmnáct minut. I to mu stačilo k vítězství v hodnocení WRC Masters, kde startoval jako jediný.

Mistrovství světa v automobilových soutěžích bude pokračovat přesně za měsíc v Chorvatsku na Croatia Rally.

Konečné výsledky Rally Guanajuato México

- - - - - - - - - - - - - SHAKEDOWN - - - - - - - - - - - - -

Výsledky shakedownu

- - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - -

Po asfaltu a sněhu se seriál mistrovství světa dostává na svůj nejčastější povrch - šotolinu. A hned tu s nejvyšší nadmořskou výškou, posádky se totiž po koronavirové pauze vydávají opět na rychlostní zkoušky Rally Guanajuato México. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Ott Tänak - Martin Järveoja (Ford Puma Rally1 Hybrid) - Rally Guanajuato México 2023
-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist