www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 22. června 2024, Svátek má Pavla, zítra Zdeňka

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Pod pokličkou: jak probíhá homologace soutěžního speciálu Rally2

27. září 2023 • 12:00

Aby se mohlo auto účastnit soutěží pod hlavičkou Mezinárodní automobilové federace (FIA), musí od této organizace, která na motoristický sport dohlíží, získat schválení, takzvanou homologaci. Homologace v zásadě potvrzuje, že auto splňuje pravidla, která se ho týkají. U modelu Škoda Fabia RS Rally2 proběhla homologace v roce 2022 a i přes zkušenosti Škoda Motorsport to byl náročný proces.

Pro soutěžní auta platí různá pravidla v závislosti na kategorii. Například v nejvyšší kategorii rallyových speciálů, třídě Rally1, může výkon motoru díky restriktoru sání o průměru 36mm a hybridnímu pohonu dosáhnout až 500 koní (368 kW). Ve třídě Rally2, tedy té, pro kterou tradičně připravuje speciály i Škoda Motorsport, je povolený restriktor sání o průměru 32 mm, což znamená výkon kolem 290 koní (214 kW). A inženýři mají v tomto případě mnohem více limitů, kterých se musí držet a hranic, které nesmí překročit.

„Základem pro speciál kategorie Rally2 musí být auto pocházející z běžné sériové modelové řady a během dvanácti měsíců ho musí automobilka vyrobit více než 25 000 kusů,“ vysvětluje Michaela Bubeníková, specialistka na homologaci ve Škoda Motorsport. Proto bývají soutěžní speciály založeny na skutečně běžných sériových autech, jako je právě Škoda Fabia, a nikoli na výjimečných sportovních modelech. Pravidla také diktují minimální rozměry, ke kterým se typicky chtějí výrobci přiblížit, aby bylo auto co nejlehčí a mělo co nejlepší vyvážení.

A právě sériová Fabia se těmto limitům blíží nejvíce, takže pro nový Rally2 speciál to byl ideální základ. „Inženýři pak mají omezené možnosti, jak sériové auto upravit,“ říká Michaela Bubeníková. Motor například také musí vycházet ze sériového agregátu, i když ne přímo z motoru daného modelu. Pohonná jednotka speciálu Fabia RS Rally2 tak má původ v rodině motorů EA888 ze sériových modelů Škoda Octavia a Kodiaq. Výhodou pro závodní speciál pak byla i samotná vysoká tuhost karoserie nové generace malého mladoboleslavského hatchbacku.

Běh na delší trať

Samotná homologace pak sice formálně proběhne rychle, ale celé je to trochu delší proces. „Některé detaily konzultujeme s delegáty FIA přímo u nich zhruba půl roku až rok před samotnou plánovanou homologací,“ vysvětluje Michaela Bubeníková. Důvodem je to, že pravidla jde samozřejmě interpretovat různými způsoby a jedině zástupci FIA mohou potvrdit, že daná interpretace, kterou inženýři Škoda Motorsport zvolili, je správná. V té době je jinak již základ auta hotov a je tu právě prostor pro ladění různých dílčích částí.

Samotná homologace pak probíhá v Logistickém a technologickém centru FIA ve francouzském Valleiry tři dny. Je to v podstatě non-stop práce, při které technici FIA za doprovodu vždy ne víc než deseti techniků týmu kontrolují, zda vůz odpovídá dodané dokumentaci a požadavkům pravidel. Dokumentace od automobilky čítá stovky stran, jen samotný formulář k homologaci má 230 stran.

„I když je konečná homologace víceméně takovou poslední formální kontrolou, že vše odpovídá pravidlům a dokumentům, je to náročný proces, při kterém pracujeme na směny. Dva mechanici například musí být vždy připraveni rozebrat a předvést libovolné části vozu,“ popisuje Michaela Bubeníková tento proces. Automobilka musí k homologaci do Valleiry přivézt jak soutěžní speciál, tak sériový vůz, jeho holou karoserii, karoserii soutěžního vozu a také určenou sadu náhradních dílů. To vše si mohou technici FIA detailně prohlížet a porovnávat

Zcela transparentní

Kategorie vozu Rally2 přitom například nedovoluje mít různé verze aut a důležitých komponentů pro různé typy soutěží. Je zde samozřejmě základní rozdíl v podvozkových komponentech mezi asfaltovou a šotolinovou specifikací, vůz se však nemůže nijak zásadně měnit v závislosti na tom, zda je soutěž rychlá či pomalá nebo zda se jede například za vysokých teplot. V tom se soutěžní speciál liší například od Formule 1, kde se vůz na každý okruh uzpůsobuje. V rally se v zásadě mění jen nastavení podvozku. „V průběhu života závodního speciálu máme jen několik takzvaných žolíků, které nám umožní v konstrukci homologovaného vozu udělat změny,“ vysvětluje Michaela Bubeníková.

To, co inženýři Škoda Motorsport i dalších partnerů vymyslí, přitom částečně vidí všichni soupeři. Nejde sice o podrobné technické výkresy, ty jsou tajné, ale rámcovou představu o způsobu řešení si konkurence z dostupných dokumentů udělat může. I to je jedna z cest, jak se FIA snaží zajistit vyrovnanost startovního pole. A pro vývojáře je to pak velká výzva. „Jsou ale oblasti, kde můžeme konkurenci překvapit. Třeba software, ten sice FIA zkoumá, ale ten je neveřejný. Nebo aerodynamika. Díly sice všichni vidí, ale to, jak spolu dohromady fungují, už ne,“ popisuje Michaela Bubeníková, jak může soutěžní speciál homologovaný podle přísných a transparentních podmínek získat určitou konkurenční výhodu.

A zdá se, že Fabia RS Rally2 v tomto ohledu úspěšně navazuje na předchozí Rally2 modely od Škoda Motorsport. V soutěžích se vozu daří a zájem zákazníků je veliký. Předchozí generace soutěžního speciálu z Mladé Boleslavi se přitom prodalo přes 470 kusů.

-pr-
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist