www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 18. května 2024, Svátek má Nataša, zítra Ivo

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

René Dohnal se stal vítězem letošní European Rally Trophy

11. prosince 2023 • 15:30

René Dohnal si společně s Romanem Švecem převzali o uplynulém víkendu v ázerbajdžánském Baku cenu pro vítěze letošního ročníku European Rally Trophy. Kromě již zmíněného ocenění navíc díky pravidlům získají prioritu FIA pro nadcházející sezónu.

Roman Švec - René Dohnal - Baku 2023

European Rally Trophy prošla před letošní sezónou razantnější proměnou, kdy bylo upuštěno od jednotlivých zón i závěrečného finále. Změnil se také systém bodování, kdy už vůbec nešlo o rychlost v absolutní klasifikaci, ale o body pouze v rámci jednotlivých tříd, kdy byly tyto body násobeny počtem účastníků. Už při oznámení tohoto formátu jsem byl skeptický nad úrovní seriálu a výsledek to bohužel bezezbytku potvrdil.

Tím rozhodně nechci snižovat úspěch Dohnala se Švecem, plně využili nastaveného systému a v rámci všech podmínek byli jednoznačně nejrychlejší a titul si plně zaslouží. Jen se úroveň tohoto seriálu nepodařilo pozvednout a jejím vítězem se po hodně dlouhé době stal jezdec s vozem s jedinou poháněnou nápravou.

Alespoň trochu pravidelněji se totiž seriálu ERT účastnila jen čtveřice jezdců. Kromě Reného Dohnala i u nás dobře známý Bulhar Nikola Mishev, španělský jezdec Edgar Vigo Lopez a Rumunská pilotka Catherine Radulescu, která sice odjela nejvíce soutěží ze všech, kvůli nízkému počtu závodníků ve třídě RC5 však byla bez šance.

Seriálu nakonec nepomohlo ani umělé navýšení účastníků o jezdce projektu FIA Star Rally, jejichž tři soutěže byly zařazeny do seriálu ERT. Nejvýše se dokázal dostat na páté místo Romer Jürgenson, jenž zároveň vyhrál klasifikaci ERT Junior, ve které však kromě účastníků tohoto projektu nikdo jiný pravidelně nestartoval.

O upadajícím zájmu o ERT hovoří i fakt, že v představeném kalendáři ERT pro sezónu 2024 vypadla celá řada podniků. Z původní dvacítky jich zbylo jen třináct, dva se opět pojedou v České republice. Tradiční Krumlov tentokrát doplní Hustopeče, které nahradily vypadnuvší Valašskou Rally.

Konečné pořadí ERT 2023bodystarty
1.René DohnalCZE3916
2.Edgar Vigo LopezESP2496
3.Catherine RadulescuROU2147
4.Nikola MishevBGR2125
5.Romet JürgensonEST1953
6.Callum DevineIRL1802
-.Jonathan HirschiCHE1802
8.Jose CaparoPER1773
9.Marek NowakPOL1743
10.Jan KopeckýCZE1622
--.David ŠtefanCZE1622
--.Taylor GillAUS1623
--.Hubert KowalczykPOL1622
--.Pedro AntunesPRT1622

-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist