www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 18. května 2024, Svátek má Nataša, zítra Ivo

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Budil s Vejvodou opět předvedou své BMW v Evropě

4. března 2024 • 14:00

Třetí příčka v loňském evropském šampionátu rally historických vozů byla velmi cenným úspěchem pro Stanislava Budila a Petra Vejvodu, kteří už několik let usedají do BMW 2002 TI. V sezóně 2024 plánují nabyté zkušenosti zužitkovat a opět se na evropské tratě vrátí.

Stanislav Budil - Petr Vejvoda (BMW 2002 TI) - Rally Costa Brava 2023

Nová soutěžní sezóna se pozvolna začíná rozbíhat a nové plány mají i závodníci, kteří loni dokázali uspět v zahraničních měřeních sil. Také Stanislav Budil s Petrem Vejvodou už tuší, jakým směrem se pro ně bude nový rok ubírat, jejich sezóna bude opět velmi pestrá: „Stejně jako v minulém roce, i letos se už za dva týdny vydáme na dalekou cestu do Španělska, kde nás čeká Rally Costa Brava. U této soutěže totiž evidujeme tak trochu nevyřízené účty,“ říká štětkovický pilot bílomodrého (a víc jak padesátiletého) BMW a vysvětluje: „Jak je to myšleno? Možná si někteří pamatují, že před rokem jsme se právě na Pyrenejský poloostrov vydali sbírat premiérové zahraniční zkušenosti a katalánská soutěž nás v mnohém trochu vyškolila.

Dlouhá cesta do neznáma se tehdy proměnila v dlouhé trápení s mnoha technickými potížemi, které nás stály lepší výsledek. Na druhou stranu – nevzdali jsme se, bojovali a do cíle jsme dojeli. Posbírané body pak byly pro nás důležitým odrazovým můstkem do sezóny, kterou musíme hodnotit jako velice úspěšnou. Ale také jako hodně náročnou, ať už po časové nebo finanční stránce. Nicméně posbírali jsme neskutečné množství nových zkušeností a bylo nám líto je nevyužít, proto jsme se do evropského šampionátu přihlásili znovu. Plánujeme však omezenější program, v tuto chvíli se chystáme na čtyři soutěže – kromě Costa Bravy a domácí Vltavy se představíme též v rakouském Weizu, kde se nám loni líbilo. Evropské účinkování bychom rádi završili dalšími novými zážitky, za kterými na podzim hodláme vyrazit na italský ostrov Elba. Opět jsme také součástí reprezentačního ACCR Czech Historic Teamu, kde se i letos potkáme s partou kolem Oldřicha Kovaříka,“ rozkrývá plány pro sezónu Stanislav Budil, jemuž to ještě nedá nevzpomenout úplný závěr loňského roku: „Do Španělska se jezdí především za teplem a i my se na něj opět těšíme, ale při současných českých teplotách si vlastně nejsme ani jisti, zda nás tam nečeká větší chlad než u nás doma. Přitom letošní zima začala úplně jinak – vždyť na prosincovém Pražském rallysprintu všechny překvapily přívaly sněhu, ani já tam neměl připraveny ty správné pneumatiky. Navigoval mne netradičně Martin Kohout, i když se mu soutěž podle jeho slov líbila, určitě jsem mu nepřipravil tolik soutěžáckých zážitků, kolik jsem původně chtěl. Za volantem jsem se na velmi kluzkém povrchu zejména v úvodu hodně trápil, trn z paty mi zapůjčením lepšího obutí vytrhl až soupeř a kamarád Jirka Petrášek (za což mu ještě jednou děkuji). Díky tomu jsme už závěrečnou strahovskou část soutěže absolvovali bez potíží, ač sněhu bylo pořád přehršel. No a vidíte, kdo by tehdy řekl, že nás poté čeká celá dlouhá zima skoro bez sněhu?“

Stanislav Budil a Toyota GT86 CS-R3

Tradiční spolujezdec Petr Vejvoda se při té vzpomínce jen usmívá: „Já mám raději teplo, a tak už se těším na letošní evropské soutěže. I když loni jsme si na nich mnohdy užívali vedra až příliš, zejména v Maďarsku a Rakousku. Na těchto podnicích už jsme však dokázali prodat nové zkušenosti a dojet si pro body i pro poháry, takže nám horké počasí ani tam vlastně nevadilo. Už se nemohu dočkat letošních startů, kde se opět potkáme se soupeři, které už bereme tak trochu jako staré známé. Letos se sice do evropského šampionátu zatím nepřihlásil náš největší sok Ital Pasutti, nicméně konkurence je jinak ještě silnější než před rokem – organizátoři už evidují přes padesát přihlášených, v naší kategorii znovu nechybí obhájce Nor Jensen ani dravý Ir McCormack s escorty. Obhajovat prvenství na Costa Bravě se chystá legendární Ital Fassina s neméně slavnou Lancií Stratos a já jsem osobně hodně zvědav také na Francouze Guignarda a jeho zajímavý vůz Alpine A310.“

V evropském šampionátu historických vozů bývá mnohdy k vidění opravdu kultovní technika minulých dob, Středočeši ale chystají pro letošek svým fanouškům překvapení. „S bavorákem je krásné svezení, ale jeho dvoulitrový motor nepatří na dnešní poměry k nejsilnějším a já cítil, že bych si rád vyzkoušel i vyšší rychlosti,“ nechal se slyšet Budil a prozrazuje podrobnosti: „Bohužel silné historické vozy jsou nad moje finanční možnosti, většina moderní techniky mi zase nepřipadá úplně atraktivní. Dopadlo to tedy nakonec tak, že jsem z Itálie dovezl extovární Toyotu GT86 CS-R3, tedy silnou a poměrně moderní ´zadokolku´. Bude samozřejmě potřebovat ještě dát trochu dohromady podle mých představ, mám ale představu, že bychom se v ní s Petrem měli svézt na některém letním rallysprintu, nejpravděpodobněji na naší domácí Příbrami. Bude to pro nás další nová výzva a já pevně věřím, že se auto bude líbit i našim fanouškům. Ty prosíme o podporu aspoň na dálku i při našem katalánském startu, čeká nás totiž opět velké a hodně náročné dobrodružství. Na něm se samozřejmě neobejdeme bez podpory týmových partnerů a našich blízkých, velké úkoly čekají i na týmové mechaniky v čele s Romanem Maryškou a Zdeňkem Kožmínem. Všem už teď děkujeme, že se můžeme vydat do naší další společné soutěžácké sezóny.“ A my jen dodejme, že slavná Rally Costa Brava, vyhrazená pouze pro historické vozy, startuje 15. března.

Karel Špaček
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist