www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 24. dubna 2024, Svátek má Jiří, zítra Marek

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

SOUHRN: Toyota opět opanovala Safari Rally Kenya, vítězem Rovanperä

31. března 2024 • 20:00

Po více než měsíční pauze konečně pokračuje mistrovství světa v automobilových soutěžích. Po zamrzlém Švédsku se tentokrát posádky vydávají do daleké Afriky, kde se uskuteční další ročník Safari Rally Kenya, jež byla přesunuta z v posledních letech tradičního červnového termínu na konec března. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Diskuse k soutěži - Další informace k Safari Rally Kenya

Kalle Rovanperä - Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1 Hybrid) - Safari Rally Kenya 2024

Tým Toyota opětovně opanoval Safari Rally Kenya, přestože jeho dominance nebyla tak suverénní, jako v loňském roce, kdy její jezdci obsadili první čtyři příčky. Suverénní vítězství si tentokrát připsal Kalle Rovanperä před Takamoto Katsutou, na třetí příčce dojel Adrien Fourmaux.

Africká Safari Rally Kenya bývala vždy specifickým podnikem v rámci mistrovství světa v automobilových soutěžích. Nešlo zde totiž tolik o rychlost, jako spíš výdrž aut a vytrvalost. Přestože to jsou hodnoty, které se v této uspěchané době moc nenosí a spíše se vyžaduje rychlá akce za každou cenu, i tak si drží Safari v kalendáři výsadní postavení.

Již před startem soutěže bylo jasné, že Toyota nezopakuje loňskou dominanci, kdy obsadila první čtyři příčky - nasadila totiž jen tři vozy. Jeden z nich řídil úřadující světový šampion Kalle Rovanperä, který v letošní sezóně startuje jen v omezeném počtu závodů a po absenci v Monacu a neúspěchu ve Švédsku startoval ze zadní pozice. Tu dokázal dokonale využít, stejně jako skutečnosti, kdy se jako jediný ze špičky vyhnul jakýmkoliv problémům a celkem bezpečně zvítězil. Jeho náskok v jednu chvíli narostl na téměř dvě a půl minuty, pro nedělní „super Sunday“ etapu však zvolil, stejně jako lídr na předchozí soutěži, opatrnější tempo, když na 74 kilometrech ztratil na nejrychlejšího Tänaka bez čtrnácti vteřin téměř dvě minuty a kromě beznadějně tragického Serderidise byl ze všech jezdců Rally1 nejpomalejší. I to mu však bezpečně stačilo k vítězství v soutěži.

U dalších v pořadí to bylo o tom, kdo měl nejméně problémů. Z tohoto vyšli vítězně Takamoto Katsuta, kteří shodně dostali jen jeden defekt a celkem pohodlně se podělili o zbývající stupně vítězů. Dlouhou dobu si dělal zálusk na stříbrnou pozici Elfyn Evans. Ten v úvodu ztrácel kvůli startovní pozici, když se díky problémům soupeřů konečně dokázal dostat na vytouženou druhou příčku, dostal defekt. Začal stahovat Fourmauxe... ...a přišel další defekt. A aby mu to nebylo líto, dostal v závěru sobotní etapy ještě třetí defekt. Nakonec z toho tedy byla brambora.

Pro Hyundai byla letošní safari dalším hororovým vystoupením. Nejvíc se trápil Esapekka Lappi, jehož vůz měl od počátku problémy s transmisemi, které jej nejen vyřadily z páteční etapy, ale projevovaly se až do konce soutěže. O maličko lépe fungovalo auto Ottu Tänakovi, ten však havaroval. Prapor korejského týmu tak musel držet Thierry Neuville. Toho z boje o bednu v úvodu vyřadil defekt na třetí zkoušce. Když se do něj dokázal vrátit, začalo stávkovat jeho auto, kdy po problémech s přívodem paliva musel v sobotu odjet zkoušku a půl jen na elektrický pohon. Ve finále z toho tak bylo jen páté místo.

Další dvě příčky top ten obsadily vozy kategorie Rally2. Dva úhlavní soupeři Gus Greensmith a Oliver Solberg od začátku pojali soutěž rozdílným stylem. Dopomohly k tomu i Solbergovy defekty, který díky nim hodně ztratil, což umožnilo Greensmithovi bezpečně držet vedení, které si uhájil až do cíle. Na osmou příčku se dokázal probojovat díky superally se navrátivší Tänak, devátý dojel belgicko-řecký rally turista Jourdan Serderidis a první desítku uzavřel Kajetan Kajetanowicz, který si připsal nejen bronz ve WRC2, ale i prvenství ve WRC2 Challenge. Ještě jsme se nezmínili o Gregoiru Munsterovi, který od začátku patřil k nejpomalejším vozům Rally1, aby hned po úvodní sobotní zkoušce odstoupil s poškozeným zavěšením. Po návratu díky superally z toho vzešlo patnácté místo absolutně.

V rámci nového systému bodování se jela i nedělní „super Sunday“ etapa. Všichni z top 3 absolutní klasifikace opět pojali závěrečnou etapu jako opatrnou projížďku na dojetí, největší příděl bodů za neděli si tak odnesli Ott Tänak s Thierry Neuvillem. Díky těmto bodům a prvenství v závěrečné power stage získal jinak až pátý Thierry Neuville o jediný bod méně, než vítězný Kalle Rovanperä.

Za zmínku stojí také kategorie WRC3. Tu vyhrál její jediný účastník Hamza Anwar, ovšem poněkud hyenistickým způsobem. První den odstoupil po první rychlostní zkoušce, druhý den odstoupil ještě před úvodní zkouškou. Aby to nevypadalo tak blbě, tak v sobotu aspoň odjel první sekci a odstoupil až po ní. V neděli mu pak stačilo jen projet těch pár kilometrů rychlostních zkoušek a za tento přístup si připsal 25 bodů do seriálu. S celkovou ztrátou více než dvou a půl hodiny na vítěze a bezpečně posledním místem. Kdyby se to přepočítalo na kilometry, tak větší část soutěže stál v servisu než závodil...

Dalším závodem mistrovství světa bude dubnová Rally Croatia, která se bohužel opět termínově kryje s Rallye Šumava Klatovy.

Konečné výsledky Safari Rally Kenya

bodovánírallyNEPScelkem
1.Rovanperä Kalle180220
2.Katsuta Takamoto153018
3.Fourmaux Adrien134017
4.Evans Elfyn105116
5.Neuville Thierry86519
6.Greensmith Gus6006
7.Solberg Oliver4004
8.Kajetanowicz Kajetan3003
9.Serderidis Jourdan2002
10.Tänak Ott17412
14.Lappi Esapekka0134
17.Munster Grégoire0202

Průběžné pořadí mistrovství světa

- - - - - - - - - - - - - SHAKEDOWN - - - - - - - - - - - - -

Výsledky shakedownu

- - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - -

Po více než měsíční pauze konečně pokračuje mistrovství světa v automobilových soutěžích. Po zamrzlém Švédsku se tentokrát posádky vydávají do daleké Afriky, kde se uskuteční další ročník Safari Rally Kenya, jež byla přesunuta z v posledních letech tradičního červnového termínu na konec března. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Safari Rally Kenya 2023
-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist