www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 24. dubna 2024, Svátek má Jiří, zítra Marek

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Úvod německého šampionátu pro Tannerta

26. března 2024 • 18:35

O zahájení letošního šampionátu našich západních sousedů se postarala v druhé polovině března 59. Adac Rallye Erzgebirge 2024, která s sebou jako zajímavost přinesla nejvýše položené rychlostní zkoušky v celém letošním mistrovství Německa.

Julius Tannert - Frank Christian, Škoda Fabia RS Rally 2 - Rallye Erzgebirge 2024; foto: M.Riechert

Na start úvodního podniku Deutschen Rallye Meisterschaft (DRM) se v nejvyšší kategorii postavil pouze jediný ryze domácí hrdina - Julius Tannert s Fabií RS Rally2. Obhájce loňského prvenství se na start soutěže vydal s jediným cílem - zvítězit a získat maximum bodů do bojů o německý titul. Jeho plány mu ale hodlalo zkřížit dalších dvanáct jezdců na vozech kategorie RC2.

Letošní Rallye Erzgebirge rozhodně nezačala nijak fádně, když se v pátek odpoledne nad tratí díky silnému větru začaly honit velké mraky, které s sebou přinesly déšť hned na úvodní rychlostní zkoušce. Správná a chytrá volba obutí tak byla rozhodujícím předpokladem k úspěchu. V první sekci na mokrých pneumatikách zajel dva nejrychlejší časy Marijan Griebel (Škoda Fabia RS Rally2), když Tannert zvolil odlišné obutí. Na posledním pátečním testu za tmy ale Tannert hodně přidal a nadělil Griebelovi 11.5 vteřiny, čímž se místní hrdina dostal o 2.4 sekundy do vedení.

Marijan Griebel - Tobias Braun , Škoda Fabia RS Rally 2 - Rallye Erzgebirge 2024; foto: M.Riechert

V sobotu časně ráno na RZ 5 Tannert ještě přitlačil na pilu a skrz měřený úsek obsahující spoustu šotoliny a velkých kamenů proletěl s rychlostním průměrem 110.6 km/h. Na dalším testu opět rozhodovala správná volba pneu. Tannert na mokrých zde najel na druhého nejrychlejšího Patrika Dinkela na Hyundai i20 Rally2 celkem 21.5 sekundy, Griebela pak nechal za sebou o 25.2 sekundy.

Zatímco o vítězi a druhém místě bylo prakticky rozhodnuto, v náročných a doslova aprílových povětrnostních podmínkách se až do závěrečného testu bojovalo o posledním volné místo na pódiu mezi Dennisem Rostekem (Škoda Fabia RS Rally2), Kennethem Madsenem (Citroen C3 Rally2) a Björnem Satoriusem (Ford Fiesta Rally2). V cíli poslední rychlostní zkoušky se nakonec nejvíce radoval Madsen.

Kennteh Madsen -Mette Felthaus, Citroen C3 Rally2  - Rallye Erzgebirge 2024; foto: M.Riechert

„Pro mě to byla při vůbec prvním startu zde skvělá rally,“ prohlásil v cíli dánský pilot. „Rally v takovýchto proměnlivých podmínkách na trati nás bavila a fanoušci podél trati byli skvělí a hnali nás kupředu. Letos se v rámci DRM představíme jen občas, další soutěží by pro nás měla být Rallye Mittelrhein. V roce 2025 bychom ale rádi absolvovali kompletní německý šampionát,“ dodal Madsen.

S druhým místem nebyl úplně spokojený Marijan Griebel, kterému mohly být drobnou útěchou alespoň body navíc za bonusovou Pop-Up stage a závěrečnou PowerStage. Jeho celkový bodový odstup na vítězného Tannerta tak nakonec nebyl nijak dramatický.

Maximálně spokojený tak byl v cíli samozřejmě julius Tannert, startující v barvách domácího týmu ADAC Sachsen e.V. „Samozřejmě je úžasné, že jsme obhájili loňské vítězství. Vše je navíc okořeněno tím, že šlo o soutěž v mém rodném regionu před domácími fanoušky. Toto vítězství je pro nás dobrým vstupem do DRM 2024. Škoda jen, že jsme přišli o pár bodů na PowerStage, ty mohou mít na konci sezóny svou váhu,“ zhodnotil své vystoupení Tannert. „Letos nás čeká celkem sedm podniků bez škrtání výsledků a při pravidelné účasti nás čeká permanentní souboj o titul s Marijanem Griebelem. Chceme si to společně s týmem, rodinou, sponzory a našimi fanoušky pořádně užít!“

Konečné výsledky 59. ADAC Rallye Erzgebirge 2024:

1.Tannert / Christian Škoda Fabia RS Rally2 1:21:42.2
2.Griebel / Braun Škoda Fabia RS Rally2 +29.2
3.Madsen / Felthaus Citroen C3 Rally2 +1:29.4
4.Rostek / Kopczyk Škoda Fabia RS Rally2 +1:33.7
5.Satorius / Lerch Ford Fiesta Rally2 +1:36.4
6. Knacker / Puls Hyundai i20 N Rally2 +2:53.6

Druhým podnikem letošního Deutschen Rallye Meisterschaft bude až květnová Rallye Sulingen v termínu 3. -4. 5. 2024.

Michél Riechert, AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist