Dnes je 30. dubna 2024, Svátek má Blahoslav, zítra Svátek práce

SOUHRN: Erik Cais vítězem Kowax Valašské Rally ValMez

7. dubna 2024 • 21:00

Po dlouhé zimní pauze konečně startuje tuzemská soutěžácká sezóna. Prvním závodem se stává Kowax Valašská Rally ValMez s centrem ve Valašském Meziříčí, která je letos v netradičním nedělním termínu zařazena do Rallysprint série a Poháru 2+. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Výsledky Kowax Valašské Rally ValMez ON LINE --- Základní informace o Kowax Valašské Rally ValMez --- Diskuzní fórum k Kowax Valašské Rally ValMez

Erik Cais - Igor Bacigál (Škoda Fabia RS Rally2) - Kowax Valašská Rally ValMez 2024
Vítězem Kowax Valašské Rally ValMez, která byla v letošním roce zařazena do Rallysprint série a Poháru 2+, se stala dvojice Erik Cais - Igor Bacigál. Po napínavém souboji o stříbro je na stupně vítězů doprovodili Jan Kopecký a Dominik Stříteský.

V letošním roce byla Kowax Valašská Rally ValMez zařazena jen do malého šampionátu, přesto ji řada posádek využila jako test před začátkem tuzemské soutěžácké sezóny. Od začátku bylo jasné, že si to o prvenství v absolutní klasifikaci rozdá čtveřice hostů z velkého šampionátu - úřadující český šampion Jan Kopecký a trojice mladíků Dominik Stříteský, Adam Březík a Erikc Cais.

A už od úvodních metrů se ukázalo, že na tuto čtveřici nikdo nebude mít. Naopak všichni čtyři jezdci předváděli neuvěřitelně vyrovnané výkony a přetahovali se o každou desetinku. Hned na úvodním testu zatáhl Erik Cais, který získal na své soupeře tři až čtyři vteřiny, což mu stačilo k udržování vedení v celé první sekci. Při druhém průjezdu zkouškou Straník získal Cais na své soupeře další tři až čtyři vteřiny a vydobytý náskok si dokázali udržet až do konce. Až díky vítězství na závěrečném testu se na stříbrnou příčku dokázal probojovat Jan Kopecký, o 1,1 vteřinu před Dominika Stříteského. Brambora pak vyšla na Adama Březíka, který však hned od úvodní zkoušky jel se zátěží třicetivteřinové penalizace za trefený barel na jednom z vymezení.

Tato čtveřice ujela zbytku svět o parník, všichni ostatní ztráceli minutu a půl či více. Nejrychlejší ze zbytku pole byl Lukasz Kotarba před Alešem Jiráskem a polským překvapením Jakubem Matulkou. Jako osmý pak dojel asi největší kandidát na prvenství v Poháru 2+ Martin Vlček. Top ten pak uzavřeli slovenský host Jaroslav Melichárek a Tomáš Kurka.

V Rallysprint sérii byla situace mnohem jednodušší. Celkem suverénně vyhrál Jan Dohnal, který se svým Renaultem Clio S1600 vyhrál všechny rychlostní zkoušky. Podobně suverénní byl s Peugeotem 208 Rally4 i druhý René Dohnal. Zbytek startovního pole si to rozdal o bronz, nejrychlejší z nich byl nakonec nováček kategorie vozů Rally4 Jaroslav Petráš.

V rámci hodnocení historických vozů vyhrál rozdílem třídy Martin Černý s BMW M3. O stříbro si to od začátku rozdávali Jan Hráček s Ladou VFTS a Martin Klepáč, který v ČR představil další s unikátních vozů - tentokrát Peugeot 306 Maxi. Ve finále byl nakonec o pár vteřinek rychlejší pilot ruského stroje z éry vozů skupiny B.

Dalším rallysprintem bude na začátku května Síť21 Rallysprint Kopná.