www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 24. května 2024, Svátek má Jana, zítra Viola

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Valašská Rally ValMez: Štěstěna se usmála na Manderlu s Kalistovou

16. dubna 2024 • 10:00

Jubilejní desátý ročník Čermák a Hrachovec Adam Cupu 2024 odstartoval na Valašské rally ValMez. Vedení Dominika Jakeše nevydrželo až do cíle, a tak se z premiérového prvenství v cupu radovali Matěj Manderla a Martina Kalistová.

Opel Adam Cup - Kowax Valašská Rally ValMez 2024

Jak promotér Čermák a Hrachovec Adam Cupu Zdeněk Pekárek na konci roku naznačil informaci o tom, že má příslib od partnerů na pokračování pohárového závodění, tak se také stalo. Z deseti ročníků se v cupu závodilo pod hlavičkou společnosti Čermák a Hrachovec už popáté v řadě.

„Je až neskutečné, že se nám podařilo Adam Cup dovést až do 10. ročníku. Když jsme cup v roce 2015, právě na Valašce, otevírali, ani ve snu by mě nenapadlo, že to dotáhneme až do výročního ročníku. Moc bych chtěl poděkovat partnerům, kteří nám v těch uplynulých ročnících dali důvěru, z nichž někteří jsou s námi od samého zrodu poháru. Nemalý podíl však na pokračování měla i společnost Čermák a Hrachovec, která vzala tento cup v posledních pěti letech za svůj a nemalým dílem přispěla k jeho pokračování. Dává mi to do budoucna naději, že i přes všechny problémy, se kterými se svět v posledních letech potýkal, se najdou nadšenci, kteří dokáží rallysport podpořit. Ještě jednou jim všem patří velký dík! A novému ročníku a jeho posádkám bych popřál krásné sportovní zážitky a hodně štěstí,“ okomentoval start desáté sezóny Adam Cupu Zdeněk Pekárek.

Pro start ve Valašském Meziříčí se registrovalo pět dvojic, dalším jistým účastníkem bude od Kopné Tomáš Omelka. Pohárový potenciál vozů Opel Adam Cup stále dokladovala i účast dalších čtyř vozů, které startovaly mimo pohárovou klasifikaci. „Nerozumím tomu, proč jelo tolik adamů mimo cup, kluci přihlaste se, pěkně si zazávodíme,“ reagoval na tuto skutečnost první letošní vítěz Matěj Manderla.

Čermák a Hrachovec Adam Cup se vrátil na Valašku po mnoha letech, přesto řada posádek z pohárového pole měla se soutěží zkušenost. Pohárové prvenství obhajuje Dominik Jakeš, kterého navigoval velezkušený Petr Těšínský. Jakeš také potvrzoval svou rychlost a vyhrál všechny zkoušky dopolední sekce. Ale Manderla s Kalistovou mu nebyli příliš vzdáleni, stejně jako Tomáš Dudák s Pavlem Fuksou. Jakeš vedl v polovině závodu o necelou půlminutu, ale Manderlu s Dudákem dělily pouhé čtyři desetiny. Smolně začali Radim Orava s Vláďou Osičkou, když museli odstoupit v jezdcově rodné vesnici Jasenice. Martin Migdal je v cupu nováček a se zkušeným Petrem Němcem se rozjížděl pozvolna.

V druhých průjezdech si Jakeš připsal ještě jeden bonusový bod za vítězství v RZ4, ale po RZ5 mu vystavil stop motor. RZ4 se promítla do výsledkové listiny i havárií Migdala a citelnou ztrátou Dudáka. Manderla tak opanoval poslední dvě zkoušky a do cíle na náměstí ve ValMezu si dojel pro premiérové pohárové vítězství. Určitě byl s bodovým ziskem v cíli spokojen i druhý Dudák. A to bylo tedy při úvodním závodě výsledkově vše. Bodově však nikoli, do klasifikace se čtyřmi body zařadil i Jakeš. Ty získal jako bonusy za dílčí triumfy na rychlostních zkouškách.

Ohlasy v cíli:

Matěj Manderla: „Z Valašky se mi líbily první dvě erzety, Bystřička už tolik ne. Začátek byl dobrý, stejně jako úsek kolem Spiny, ale to letiště mezi tím mě moc nebavilo. Co se týká konkurence, ubyl Jakub Jančík, ale zdá se, že Tomáš Dudák bude velmi rychlý. To je pro cup jenom dobře.

Valašku asi nemůžu hodnotit jinak než jako perfektní. Výsledek nám sice trošku spadnul do klína, ale kromě Bystřičky, která mi vyloženě neseděla, jsme s Dominikem jezdili ve vteřinách. První rundu jsme jeli relativně opatrně, v druhé jsme chtěli zrychlit v místech, která jsme v prvním průjezdu prodali. To se, myslím, povedlo a časy tomu odpovídaly.“

Tomáš Dudák: „Vzhledem k tomu, že jsem jel Valašku poprvé a tratě jsem vlastně neznal, jsem s umístěním velice spokojený. Byl to pro nás krásný závod, co se týče tratí i přírody a okolí. Konkurence byla opět velká – v čele s Jakešem a také Manderlou. S ním jsme bojovali o sekundy až do chvíle, kdy nám v RZ 4 vypnul motor po probrždění do vracáku a kdy nebylo možné ho rychle restartovat. Ztráta byla bohužel velká.

Na letošní sezonu se už moc těšíme, také kvůli nově nastupující konkurenci v naší třídě, která pro nás bude znamenat motivaci ke zlepšení. Úroveň je velká a počet posádek podobný jak v loňském roce.“

Dominik Jakeš: „Pro letošní sezónu máme nového spolujezdce Petra Těšínského, pojedeme společně celou Rallysprint sérii, kromě Kopné. Petr má bohaté zkušenosti ze závodů mistrovství světa a Evropy. Poprvé jsme spolu jeli až na shakedownu a jelo se nám skvěle. První sekce proběhla bez většího problému, jen jsme chvíli čekali před startem první RZ a začali opatrněji. A na RZ 3 jsme poškodili ráfek, naštěstí jsme dojeli bez defektu. Ve druhé rundě jsme pokračovali na starších pneu, chtěli zdárně dojet a nasbírat body do Adam Cupu. Do RZ 5 nebyl žádný problém a měli jsme slibný náskok, bohužel v této zkoušce nám prasknul klínový řemen a auto se začalo přehřívat. Zastavili jsme za časovkou a auto odstavili, tím pro nás Valaška skončila. Ale s Petrem jsme si ji užili, konečně na Valašku vyšlo i pěkné počasí. Gratuluji Matějovi za skvělý výkon a už se těšíme na Kopnou.“

Radim Orava: „Když jsem viděl, že moje domácí Valaška je součástí cupu, tak jsem se rozhodl ještě jednu sezónu v poháru pokračovat. Je pravdou, že několik dravců skončilo, ale přibývají další jména, pořád je tak s kým závodit. To je super. Tratě byly pro mě dobře známé, ale rozkvetlé stromy jsem na těchto erzetách viděl úplně prvně (smích).

Ráno jsme dali celé auto na střední směs a vyrazili do boje. Hned první zkouška vedla přímo kolem bydliště v Jasenici. Přišlo mi, že jsme zvolili svižné, ale bezpečné tempo. Shodli jsme se na tom s Vláďou Osičkou a moc se nám to líbilo. Bohužel přímo u mého bydliště, bez jediného varování, selhaly u Adama brzdy. Nemám pro to žádné vysvětlení. Na vlastní oči celá rodina a hlavně moje děti viděli naši nehodu. A to opravdu nikomu nepřeji. Stihl jsem jen dát kvalt dolů a vzít za ruční brzdu. Sousedům jsem zboural zídku, opel se zastavil u naší domovní branky. Naštěstí se nikomu nic nestalo, ale pro mé děti to byl hrozný zážitek. Jedu letos jiného Adama než loni a musíme zanalyzovat, kde se stala chyba. Pevně doufám, že to na mě nezanechá následky a na Kopné složíme reparát.“

Martin Migdal: „Z havárie si toho moc nepamatuji. Vím, že jsme skočili přes mostek, a potom už jen jak vylézám se spolujezdcem za pomoci fanoušků z auta. Z videa to vypadá, že jsem měl moc velkou nájezdovou rychlost do následující zatáčky a vynesli nás to ven. Prostě jsem to neodhadl. Moc mě mrzí, že můj začátek sezóny v Adam Cupu začal tímto způsobem. Naštěstí se mně, ani Petrovi (spolujezdcovi), nic nestalo a snad se uvidíme hned na dalším závodě.

Straník a Lešná měly příjemné tratě, většinou široké a plynulé, moc mě bavily. Stejně jako Velká Lhota. Celkově jsem tam měl dobrý pocit z rozpisu a těšil se na druhý průjezd, kterého jsem se bohužel nedočkal… Doufám, že příště to půjde lépe podle představ.“

Valašská rally ValMez 2024 - Čermák a Hrachovec Adam Cup

1. Manderla - Kalistová (Opel Adam Cup) 46:19,6

2. Dudák - Fuksa (Opel Adam Cup) + 1:27,8

Odstoupili:

Jakeš - Těšínský (motor po RZ 5)

Orava - Osička (technická závada v RZ 1)

Migdal – Němec (havárie v RZ 4)

Průběžné pořadí Čermák a Hrachovec Adam Cupu 2024:

1. Manderla 27 (2 vítězství v RZ), 2. Dudák 20, 3. Jakeš 4 (4)

Tomáš Plachý
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist