www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 21. července 2024, Svátek má Vítězslav, zítra Magdaléna

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

SOUHRN: Vítězství na Royal Rally of Scandinavia obhájil Oliver Solberg

18. června 2024 • 11:00

Po více než měsíční pauze pokračuje seriál mistrovství na rychlých šotolinových tratích ve Švédsku, kde se koná druhý ročník Royal Rally of Scandinavia. Jak naznačuje našlapaná startovní listina, v okolí Karlstadu se skutečně bude nač koukat. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Diskuse k soutěži - Základní informace k Royal Rally of Scandinavia

Oliver Solberg - Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) - Royal Rally of Scandinavia 2024

Oliver Solberg obhájil loňské prvenství na Royal Rally of Scandinavia, švédském dílu seriálu mistrovství Evropy. A přestože vedl skoro od začátku až do cíle, rozhodně to neměl jednoduché. Na stupně vítězů jej doprovodili Mikko Heikkilä a Hayden Paddon, na prvních třech místech tak můžeme vidět speciály tří různých značek.

Po přesunutí zimní Švédské rally více na sever se pořadatelé z Karlstadu nechtěli vzdát mezinárodní soutěže a tak se v loňském roce uskutečnila premiérová Royal Rally of Scandinavia v rámci mistrovství Evropy. A suverénně ji opanoval Oliver Solberg s Volkswagenem Polo Gti R5. Na startu nechyběl ani tentokrát, kdy startoval se Škodou Fabia RS Rally2, kterou pro něj tentokrát nezvykle připravoval francouzský tým Pierre Raguese. Vítězné Polo však nezůstalo v garáži, vytáhl jej do boje Oliverův otec Petter. Jinak se ve Švédsku sešla obvyklá sestava ME, ze které tentokrát vypadl Miklós Csomós, který sice po ráně na Kanárech dostal novou Fabii RS Rally2, ale nepodařilo se ji pojistit a tak dal přednost startu jen na domácí Mecsek Rallye. Kvůli termínové kolizi s Agrotec Petronas Rally Hustopeče chyběl Erik Cais, po haváriích si chtěl dát pauzu Martin László, jenž však svůj náhradní start v Záhřebu proměnil v další havárii. Naopak po absenci na neoblíbeném asfaltu se vrátil Mikko Heikkilä, startovní pole pak doplnili i norští jezdci Frank Tore Larsen, Eyvind Brynildsen, švédský talentovaný mladík Isak Reiersen a protřelý rallykrosový jezdec Johan Kristoffersson.

Na rychlých šotolinových soutěžích je základem uspět na kvalifikaci, která určuje startovní pořadí do první etapy. A zde již přišel první zádrhel, jen týden před startem přišli organizátoři vinou vzbouřených domorodců o plánovaný úsek. Narychlo se podařilo sehnat náhradní v té samé lokalitě, dokonce i se slušnou délkou 4,64 km, jen v něm prostě chyběly zatáčky. Jezdec hned po startu zařadil pětku a vyřadil ji až za letmým cílem. Nejrychlejší Oliver Solberg prolétl touto zkouškou v děsivém průměru 145 km/h. Na takto specifické trati nepřekvapí, že rozdíly byly minimální, kdy se první patnáctka vešla do tří vteřin.

Soutěž začala ještě ve čtvrtek večer další novinkou - superspeciálkou přímo v Karlstadu. Úvodní část vedla po pěkné šotolinové cestě, druhá půlka však proběhla na asfaltu s průjezdem po parkovišti před obchodem hlavního sponzora soutěže, přičemž tato asfaltová část byla místy až zbytečně úzká a lemovaná nízkými betonovými panely. Zvítězil v ní Hayden Paddon, hlavně díky fintě, kdy si podhustil pravou přední pneumatiku, takže kruhový objezd před cílem dokázal projet nejčistěji a nejrychleji. Rozdíly však byly minimální. Nejvíce ztratili Philip Allen a hlavně lídr šampionátu Mathieu Franceschi, kterým zhasl na startu motor. O vizuální vložku se pak postaral Petter Solberg drobným požárem svého vozu.

Ty správné souboje začaly v pátek na rychlostních zkouškách na severozápad od Karlstadu, které se nesly ve znamení extrémně rychlých, ale přeci jen měkčích rychlostních zkoušek. Nejrychleji jimi prolétl Oliver Solberg, ostatní soupeři však byli na dostřel. Hayden Paddon ztrácel pouhé 3,3 vteřiny, za ním už s dalšími deseti vteřinami Heikkilä. Za ním však v minimálním odstupu další skupinka - Sesks, Larsen či Ostberg.

Hayden Paddon - John Kennard (Hyundai i20 N Rally2) - Royal Rally of Scandinavia 2024

Rozhodnout se mělo v sobotu, kdy se posádky vydaly na východ od Karlstadu na tvrdší tratě, na kterých si Paddon věřil. Nakonec to však nestačilo, prvenství na všech zkouškách sobotní etapy si připsal Oliver Solberg a zaslouženě zvítězil. Za celou soutěž neměl jako jediný žádný problém a navíc dokázal najít zázračný setup pro svůj vůz. Jediným, kdo mu pravidelnějí sekundoval, byl Hayden Paddon. Ten však měl na závěrečné power stage krizovky, až z toho vyvstanul defekt a pád na třetí příčku za Heikkilu, který na předchozích zkouškách ztratil v hodinách. Velkou šanci na další životní úspěch měl Mathieu Franceschi, v souboji s Heikkilou o v té době domnělé třetí místo však pár set metrů před cílem powerstage poslal svou Fabii RS Rally2 přes střechu. Stupně vítězů tedy zní Solberg-Heikkilä-Paddon.

Čtvrtý dojel Frank Tore Larsen, který navázal na loňské velmi rychlé časy a nebýt hodin na RZ 12, mohl pomýšlet i na vyšší příčky. Totéž lze říci o pátém Madsi Ostbergovi, kterého trápily technické problémy s autem i šestém Sesksovi, který si připsal hodiny na RZ 10. Sedmý dojel loňský vítěz Junior ERC na této soutěži Isak Reiersen a naznačil, že by mohl začít častěji promlouvat do předních příček. První desítku uzavřeli Miko Marczyk, Andrea Mabellini a Simone Tempestini, kteří určitě pomýšleli na lepší umístění. Stejným způsobem zamýšlel i Johann Kristoffersson, toho o lepší příčky připravil defekt v závěru první etapy. Po loňském šestém místě měl velké plány Filip Mareš, letos se mu však tolik nedařilo. Auto zazlobilo už před slavnostním startem, takže Filip musel se svým spolujezdcem přes rampu po svých. V první etapě nedokázal stíhat nejrychlejším a nakonec z toho bylo patnácté místo, což znamenalo první startovní pozici do druhé etapy a vzhledem k čištění tratě bez jakékoliv šance na lepší umístění. Společně s druhým startujícím Llarenou tak sváděli vzájemný souboj, nakonec byl o 1,7 vteřiny rychlejší český jezdec. Oba ale přeskočili později startující Kristoffersson a Gustafsson. Při vysokém tempu, které se jelo, tak nebylo v nejvyšší kategorii příliš odstoupených. Kromě Franceschiho zradila technika Brynildsena a Haglunda, po havárii skončil i Philip Allen, jenž si tentokrát půjčil Fabii RS Rally2 od týmu SRT.

Napínavý souboj o vítězství v ERC3 sváděli Filip Kohn a bývalý formulový jezdec Tristan Charpentier. Byl to doslova boj o vteřinky, nakonec vyhrál přeci jen zkušenější Kohn. Tuto dvojici doplnil na stupních vítězů Kerem Kazaz z Turecka.

Očekávaná bitva o triumf v juniorech mezi Mille Johanssonem a Maxem McRae skončila hned na úvodní klasické zkoušce, když Max McRae poslal svůj vůz do kotrmelců. Maďarskému týmu se podařilo vůz opravit a McRae tak mohl alespoň dokončit druhou etapu, ale bez nároků na lepší umístění. Johansson však měl překvapivě zdatného soupeře v jiném voze maďarské stáje, které řídil švédský mladík Patrik Hallberg. Ten vedl dlouhou dobu, ale na dvanácté zkoušce poslal svůj vůz přes střechu. Ostatně, těch havárií namotivovaných mladíků bylo více. Kromě Hallberga i Němec Liam Müller nebo kompletní italská squadra Nerobutto-Zanin-Pesavento. Za vítězným Johanssonem tak dojel druhý další švédský účastník Junior ERC Calle Carlberg, bronz bral estonský mladík Karl-Markus Sei. Výborné čtvrté místo vyjel konzistentním výkonem Daniel Polášek.

Seriál mistrovství Evropy bude pokračovat za tři týdny další rychlou šotolinou - Delfi Rally Estonia, která si na jeden rok prohodila své místo v kalendáři MS s lotyšskou Rally Liepaja, jenž letos ponese název Rally Latvia.

Konečné výsledky Royal Rally of Scandinavia

- - - - - - - - - - - - - kvalifikace - - - - - - - - - - - - -

Výsledky kvalifikace

- - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - -

Po více než měsíční pauze pokračuje seriál mistrovství na rychlých šotolinových tratích ve Švédsku, kde se koná druhý ročník Royal Rally of Scandinavia. Jak naznačuje našlapaná startovní listina, v okolí Karlstadu se skutečně bude nač koukat. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Oliver Solberg - Elliott Edmondson (Volkswage Polo Gti R5) - Royal Rally of Scandinavia 2023
-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist