www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 15. července 2024, Svátek má Jindřich, zítra Luboš

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Jakub Jirovec: Hustopečská horská dráha mne baví

20. června 2024 • 10:00

Další úspěšný start v letošní sezoně si v polovině června odškrtla posádka Jakub Jirovec - Petr Jindra. Při Agrotec Petronas Rally Hustopeče bodovali kluci 9. příčkou v absolutní klasifikaci a v hodnocení kategorie ERT Junior obsadili třetí místo.

Jakub Jirovec - Petr Jindra (Škoda Fabia R5) - Agrotec Petronas Rally Hustopeče 2024

Domácí velký mistrák pokračoval v polovině června třetím podnikem, který se jel v Hustopečích. Rally mezi vinicemi, jak se této soutěži říká, je mezi posádkami velmi oblíbená. Rád se do tohoto malebného kraje vrací i Jakub Jirovec. „Rally v Hustopečích patří mezi mé nejoblíbenější soutěže u nás. Velký vliv v tom hraje to, že celá rally je postavena doslova na pětníku s minimálními přejezdy mezi zkouškami. Jezdí se po obslužných cestách ve vinicích i na klasických silnicích. Jsou zde pěkné šotolinové úseky a letos se mi zdálo, že bylo z vinic nafoukáno hodně prachu, což mělo za následek, že to dost klouzalo. Navíc celý závod je odjetý během čtyřiadvaceti hodin, což je super. A když si k tomu připočítáme skvělou organizaci a příjemné lidi v okolí, pak to jednoduše nemá chybu,“ nastínil atmosféru hustopečského závodu plzeňský jezdec.

V letošním ročníku pořadatelé připravili 12 rychlostních zkoušek v délce 160 kilometrů. Soutěž byla rozdělena do dvou etap. V pátek byly na programu tři úseky po dvou průjezdech a stejná porce se jela i v sobotu. Kuba se nejvíce těšil na jednu erzetu. „Já mám nejraději erzetu, kdy se jede okolo Kraví hory, a to v jakékoli podobě. Letos to byla zkouška s označením Boleradice – Němčičky. O mně je známé, že se mi nejvíce líbí taková rychlostní zkouška, která má všechno. To znamená rychlé asfalty, lesní úseky s pěkným skokem i úzké uskákané cesty, kde není vidět do zatáček. A přesně toto tato zkouška splňuje. Taková horská dráha, to mě prostě baví. Tady bývá spousta diváků se světlicemi, kteří udělají krásnou atmosféru. Jen mě trošku mrzí, že jsme nemohli odjet druhý průjezd.“ Jirovec s Jindrou startovali na moravské rally se Škodou Fabia R5 ve třídě RC2, kde bylo úctyhodných 23 posádek. Dvojice hájící barvy Inveltu dostala číslo 12.

V průběhu páteční etapy zvolili Kuba s Petrem dobré tempo a hned na úvodní zkoušce si vyjeli pěkný, sedmý čas. Stejné umístění zajela mladá posádka i na zkoušce okolo Kraví hory. Na konci prvního dne figurovali hoši na průběžné osmé příčce, což bylo velice slušné. Také sobotní etapu začala posádka sedmým časem, který zajela shodně s Karlem Trojanem. Právě Karel byl tím nejbližším soupeřem, s kterým se Kuba přetahoval o vteřinky. Pokud vezmeme jednotlivé erzety, tak interní souboj vyšel ve smíru. Pětkrát vyhrál Kuba, pětkrát Karel. Na cílové rampě byl nakonec lepší Trojan, ale Kuba s Petrem ztráceli pouhé čtyři vteřiny.

„V pátek jsme odstartovali v dobrém tempu a i časy, kterých jsme dosahovali, byly dobré. My jsme neměli nějakou extra velkou krizi, kdy bychom lítali po loukách. Ale abych byl upřímný, tak jsem měl dvě nebo tři zkoušky, které byly takzvaně čisté a bez problémů. Jinak jsem byl, jak je u mne už zvykem, dlouhý na brzdách… Ale zase ne až tolik, že bych se někde točil a podobně. Vždy jsem se dostal do zatáčky včas, někdy i za pomoci ručky, což nebylo dobré na čas, ale venku jsme nikde nebyli. Pokud připočtu pár pomalých defektů, které neměly výrazný vliv na čas v erzetě, tak to byl bezproblémový závod. Během rally jsme se hezky tahali o pořadí s Karlem Trojanem. Tímto bych chtěl poděkovat Karlovi a Zdeňkovi Chlupovi za pěkný souboj, moc se nám to líbilo,“ ohlédl se za hustopečskou rally Jakub Jirovec.

Kuba s Petrem byli v cíli klasifikováni na 9. příčce absolutní klasifikace a 3. místě v kategorii ERT Junior. „Fabie v Hustopečích fungovala dobře. Já si samozřejmě musel trošku zvyknout na přechod z Yarisu, přece jen je škodovka o chloupek pomalejší. Tím se ale nechci na nic vymlouvat. Fabii znám o trochu víc a vím, co od ní mohu očekávat. Nyní mne čeká zase návrat do Yarisu, na což se pochopitelně moc těším. S tímto autem budeme startovat na Rally Bohemia a rád bych tuto soutěž už konečně dokončil,“ přiblížil svůj nejbližší závodní program šestadvacetiletý jezdec. Bohemia Rally startuje v polovině července a jak již bylo avizované, Jakub bude svírat volant Toyoty GR Yaris Rally2. Tým Invelt bude mít pochopitelně zastoupení i na plzeňském sprintu. Zde bude startovat Jirka Jirovec společně s Radanou Hanáčkovou s Fabii R5, zatímco Jakub bude pouze „šroubovat“.

„Chtěl bych poděkovat celému týmu a tátovi za podporu na moravské soutěži a také fanouškům, kteří dělali opět skvělou atmosféru okolo rychlostních zkoušek. Těším se, až se s vámi opět uvidím,“ doplnil Jakub Jirovec.

Miroslav Vebr ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist