www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 15. července 2024, Svátek má Jindřich, zítra Luboš

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

SOUHRN: Kalle Rovanperä do Polska přijel, viděl a vyhrál

30. června 2024 • 19:00

Po dlouhých sedmi letech se na jeden rok vrací do kalendáře mistrovství světa v automobilových soutěžích Orlen Rally Poland, jenž nabídne tradiční rychlé šotolinové tratě v prostředí Mazurských jezer. Jestli se pořadatelům podaří udržet diváky pod kontrolou stejně jako průběh celé soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Diskuse k soutěži - Další informace k Orlen Rally Poland

Kalle Rovanperä - Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1 Hybrid) - Orlen Rally Poland 2024

Kalle Rovanperä, který na poslední chvíli nahradil zdravotně indisponovaného Sébastiena Ogiera, celkem pohodově vyhrál první letošní rychlou šotolinovou soutěž v MS, Orlen Rally Poland. Na stupně vítězů jej doprovodili týmový kolega Elfyn Evans a po dalším podařeném víkendu bronzový Adrien Fourmaux.

Orlen Rally Poland se do kalendáře mistrovství světa vrátila po sedmileté pauze, a to hlavně díky lákadlu politické garnitury při loňských volbách v Polsku. Od začátku bylo jasné, že se jedná o jediny rok v kalendáři mistrovství světa, v následujících letech se s nimi již nepočítá. A poté, co byly opět problémy s diváky, řada zkoušek se musela zastavovat a některé dokonce i rušit, návrat světového kolotoče do Polska se v brzké době nedá příliš očekávat.

Každopádně rozhodující chvíle celé soutěže se udála paradoxně již v úterý dopoledne. To se totiž Sébastien Ogier při seznamovacích jízdách srazil s protijedoucím civilním autem. Řidiči obou vozů byli vrtulníkem transportováni do nemocnice a přestože se naštěstí nepotvrdilo žádné vážnější zranění, doktoři Ogierovi doporučili nestartovat. Tým Toyota tak narychlo zaktivoval Kalle Rovanperu, aby francouzskou legendu nahradil. Finský mladík tak dorazil do Mikolajek až v úterý večer. Dostal k dispozici upravený rozpis seznamovacích jízd, aby mohl vše stihnout. Současný rallysport, minimálně na této úrovni, však již není tolik závislý na seznamovacích jízdách a rozpisu, k dispozici jsou onboard záběry a posádky se učí tyto zkoušky nazpaměť. Takže v době, kdy Rovanperä dorazil poprvé na start seznamovacích jízd, již byl dostatečně připravený.

Začal sice trochu opatrněji, ale i díky výhodnější startovní pozici se od začátku držel na předních příčkách. V sobotu už se vyhoupl do čela a vedoucí příčku si bezpečně udržel až do cíle. Zároveň tím potvrdil, kdo je králem rychlých šotolin.

Po první etapě vedl trochu překvapivě Andreas Mikkelsen, který dokázal naplno využít výhodné páteční startovní pozice. V sobotu se přes něj sice hned na začátku přehnal Rovanperä, s Evansem pak sváděli boj o stříbro. V něm jako první ztratil Evans díky defektu na RZ 13, stále však byli všichni tři vzájemně na dostřel. Rozhodnutí přinesla první nedělní zkouška, na které dostal Mikkelsen defekt, ztratil pětapadesát vteřin a propadl se mimo stupně vítězů. Druhý tak dojel bezpečně Elfyn Evans, bronz pak připadl bezchybně jedoucímu Fourmauxovi. Čtvrté místo je asi maximem Thierry Neuvilla, který celý první den čistil trať a díky tomu i v dalších etapách startoval z nevýhodné pozice. Nakonec dokázal dojet před pátým Sesksem, který si odbyl premiéru za volantem nehybridní Pumy Rally1. V první etapě naplno těžil z výhodné startovní pozice, držel se na stupních vítězů a na RZ 2 byl dokonce tři desetiny od vítězství na zkoušce. V dalších etapách začal už ztrácet víc, nakonec to stačilo na páté místo absolutně, když porazil po defektu evidentně frustrovaného Mikkelsena a opět nevýrazného Munstera. Ještě hůře dopadl Katsuta, kterému měly rychlé šotolinové tratě svědčit. Dokázal se tentokrát vyvarovat chyb a auto nerozbil, předvedený výkon však byl zklamáním.

Pouze jediný speciál Rally1 nedojel až do cíle soutěže a musel využít superally. Tímto jezdcem se stal Ott Tänak a za jeho brzkým odstoupením už na RZ 2 stojí skutečná smůla. Ve druhé půlce zkoušky totiž trefil vysokou zvěř (nebylo definováno, zda to byl daněk, srnec či třeba los) a s poškozeným autem musel odstoupit. Vrátil se sice díky superally, v sobotu se svezl jenom polovinu dne a v neděli vyhrál letošní paskvil nesoucí název Super Sunday.

To souboje ve WRC2 byly tradičně mnohem zajímavější. Od začátku kraloval Sami Pajari a připsal si další celkem suverénní vítězství. Jediným, kdo s ním držel krok, byl domácí Kajetan Kajetanowicz, který tentokrát opustil tradiční vyčkávací taktiku a chtěl se před domácími diváky předvést. To se mu dařilo jen do RZ 11, kde vypochodoval mimo trať, poškodil zavěšení svojí Fabie a bylo po nadějích. Na druhé místo se nakonec probojoval Oliver Solberg, sám ale nebyl se svými výkony spokojen a pomohly mu k tomu problémy soupeřů. Nakonec souboj o bronz rozhodovaly desetiny a problémy. Nakonec byl nejšťastnější Robert Virves, který přišel o druhou příčku na předposlední zkoušce kvůli defektu, aby mu pak pomohly defekty Linnamäeho a Gryazina na závěrečné zkoušce. Řada obvykle rychlých pilotů jako Greensmith či Suninen vůbec nestíhala, pěkně rozjetý závod pak havárií ukončil i Josh McErlean. Český zástupce ve WRC2 Martin Prokop potvrdil, že mu rychlé šotoliny tolik nesedí a dojel 20. absolutně a 12. v hodnocení WRC2.

Druhý český zástupce Jan Černý byl jedním z největších favoritů ve WRC3, své šance však pohřbil už na úvodní klasické zkoušce, když vypochodoval mimo trať a divákům trvalo dlouhých pět minut vrátit vůz zpět. Nakonec z toho bylo páté místo v hodnocení WRC3 s více než sedmiminutovou ztrátou na vítězného Diega Domingueze. Ten sváděl vteřinkovým souboj s domácím Jakubem Matulkou, ve prospěch paraguayského jezdce rozhodlo 2,8 vteřiny. Bronz pak bere Nataniel Bruun z Bolívie.

Mistrovství světa v automobilových soutěžích bude pokračovat na další rychlé šotolině, o třetím červencovém víkendu si odbude premiéru v MS TET Rally Latvia.

Konečné výsledky Orlen Rally Poland

- - - - - - - - - - - - - SHAKEDOWN - - - - - - - - - - - - -

Výsledky shakedownu

- - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - -

Po dlouhých sedmi letech se na jeden rok vrací do kalendáře mistrovství světa v automobilových soutěžích Orlen Rally Poland, jenž nabídne tradiční rychlé šotolinové tratě v prostředí Mazurských jezer. Jestli se pořadatelům podaří udržet diváky pod kontrolou stejně jako průběh celé soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Ott Tänak - Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1 Hybrid) - Orlen Rally Poland 2024
-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist