Dnes je 23. října 2024, Svátek má Teodor, zítra Nina

Těžce vybojované stříbro Filipa Kohna v Estonsku

9. července 2024 • 08:00

Další cenný výsledek v letošní sezoně si připsal příbramský mladík Filip Kohn. Společně s anglickým spolujezdcem Tomem Woodburnem obsadili v Poháru Fiesta Rally3 Trophy na Delfi Rally Estonia 2. místo a ve třídě RC3 byli kluci pátí.

Filip Kohn - Tom Woodburn (Ford Fiesta Rally3) - Delfi Rally Estonia 2024

Jako průběžný lídr poháru Fiesta Rally3 Trophy odcestoval Filip Kohn s navigátorem Tomem Woodburnem do Estonska, kde se na začátku prázdnin uskutečnil třetí díl tohoto značkového poháru. Po vítězství v Maďarsku a ve Švédsku byl jedenadvacetiletý jezdec pasován do role vážného kandidáta na vítězství. V poháru startovalo v Estonsku pět posádek, ve třídě RC3 pak přibylo Filipovi dalších pět domácích soupeřů. Každá šotolinová soutěž je specifická a hodně záleží na zkušenostech, proto se očekávala lehká nadvláda domácích jezdců. Ta byla nakonec zcela dominantní, neboť Estonci ovládli absolutní pořadí i jednotlivé třídy.

Filipu Kohnovi přidělili pořadatelé číslo 24 a sestava v poháru byla stejná jako před čtrnácti dny na Rally of Scandinavia, tedy Turek Kazaz (18 let), Polák Widlak (32 let), Chorvat Ravenščak (27 let) a na startu nechyběl ani Francouz Charpentier (23 let), se kterým příbramský jezdec sváděl ve Švédsku krásné souboje. Tuto pětici pak doplnili pekelně rychlí domácí borci Jürgenson (24 let), Enok (18 let), Nögene (21 let), Triisa (41 let) a teprve sedmnáctiletý Unt Esmar-Arnold. Věk uvádím záměrně, aby bylo vidět, jak mladí kluci mezi sebou bojují a bojují jako velmi zkušení jezdci. „Tratě v Estonsku byly velice náročné. Možná pokud bych porovnal s posledním závodem, který jsme jeli ve Švédsku, tak bych řekl, že teď byly erzety ještě těžší. Cesty byly nyní užší a tím, že se jelo v obrovské rychlosti, tak byl minimální prostor na chyby. Rychlostní zkoušky vedly lesy, všude kolem byly stromy a v šotolině vyjeté koleje. Náročnost ještě umocnilo počasí, neboť nám pršelo. Ostatně počasí během závodu bylo hodně proměnlivé, kdy se nad rally několikrát přehnala deštivá přeháňka. Takže hodně těžký závod,“ představil estonský závod Filip Kohn. Rally byla rozdělena do tří závodních dnů. V pátek absolvovaly posádky shakedown, kde Filip s Tomem zajeli druhý čas ve třídě a v podvečer se jela ještě úvodní městská erzeta. V sobotu bylo v programu devět rychlostních zkoušek a v neděli čtyři – suma sumárum 187,6 ostrých kilometrů.

Jedinou ostrou 1,5 km dlouhou páteční erzetu zajel Kohn ve čtvrtém čase ve třídě s minimálním odstupem na čelo. To hlavní se mělo odehrát v sobotu a neděli, a taky se odehrálo. Hned na první sobotní zkoušce měl český jezdec defekt a měnil kolo přímo na erzetě. K obrovské časové ztrátě se přidal technický problém s brzdami a šance na dobrý výsledek hodně pohasly. Ztráta téměř tří minut a propad až na samý chvost třídy Filipa moc nepotěšil, ale příbramský mladík si z toho nic nedělal, jel dál své tempo a postupně se prokousával výsledky vzhůru. V absolutní klasifikaci to byl propad na 41. příčku. V průběhu sobotní etapy v rámci poháru Fiesta Rally3 Trophy Kohn sedmkrát vyhrál rychlostní zkoušku a ve třídě RC3 zajel dvakrát třetí nejlepší čas, kdy se mu podařilo vklínit mezi Estonce. Umístění na konci dne již bylo mnohem lichotivější než po úvodní sobotní zkoušce. V poháru byli Filip s Tomem čtvrtí, ve třídě sedmí a celkově 25. „My jsme sobotní etapu nezačali dobře, neboť hned na první zkoušce jsme měli defekt a kolo jsme měnili přímo na trati. K tomu jsme ke konci erzety trefili levým předním kolem kámen, praskl brzdový kotouč a zbytek zkoušky jsme jeli bez brzd, což nebylo moc příjemné. Postupně jsme se pak dostávali do tempa a zrychlovali. Ztrátu jsme nachytali obrovskou a na dobrý výsledek jsme tedy mohli zapomenout. Výsledky jsem raději ani nijak nekontroloval. Jel jsem své tempo a z toho jsem měl dobrý pocit. Až večer jsem se podíval, jak si vlastně stojíme,“ objasnil propad ve výsledcích v úvodu soutěže Kohn.

A jak Filip s Tomem sobotní etapu zakončili, tak v dobrém tempu pokračovali i v neděli. Čtyři rychlostní zkoušky v poháru nepoznaly jiného vítěze než Kohna. Příbramský mladík doslova drtil své soupeře a nebýt defektu, mohl se radovat z třetího vítězství. Tak z toho bylo druhé místo za Turkem Kazazem, na kterého Filip v cíli ztrácel půlminutu. Jak moc byli Filip s Tomem dominantní, svědčí poslední erzeta (21,3 km), kdy Kazaz dostal 49 vteřin a Widlak skoro minutu. Pokud by se ještě jela jedna nebo dvě zkoušky, z vítězství by se mohl radovat český jezdec, ale to snad příště. Ve třídě RC3 bodovali Kohn s Woodburnem čtvrtým místem a v absolutní klasifikaci byli kluci na 20. příčce. „V neděli to bylo z naší strany skvělé. Chtěli jsme se dostat ve výsledcích co nejvýše a šli jsme do toho s pedálem až na podlaze. Pro nás je důležitý přísun bodů do poháru, neboť naším hlavním cílem je Fiesta Rally3 Trophy vyhrát celkově. Podmínky v druhé etapě byly hodně těžké. Dělají mi radost dobré časy, i když na domácí borce to nestačilo. Občas s nimi šlo jet, ale byli opravdu lepší. My víme, kde se můžeme zlepšovat a vezeme si domů i spoustu poznatků. S konečným výsledkem s ohledem na úvod rally to dopadlo, jak nejlíp mohlo. Auto i tým fungovaly skvěle, za což patří klukům velké díky. A poděkování míří i k fanouškům, kteří se do Estonska vypravili, vlajky podél erzet byl hezky vidět,“ zhodnotil třetí evropský závod Filip Kohn. Po třech podnicích Fiesta Rally3 Trophy je dvojice Kohn – Woodburn na průběžném prvním místě se ziskem 84 bodů, druhý Kazaz má 70 a třetí Widlak 64 bodů.

Kohnovi a Woodburnovi ani nestihne uschnout propocená nehořlavá kombinéza a kluci budou opět stát na startu rally. Termín 13. – 14. července patří Rally Bohemia a příbramský jezdec bude na pomyslné startovní čáře. Ford Fiesta Rally3 bude tentokráte odpočívat na dílně a posádka bude na Boleslavsku závodit se Škodou Fabia RS Rally2 s podporou týmu Raimunda Baumschlagera. „Strašně moc se na český závod těšíme. Bohemku beru jako srdeční záležitost a moc si ji chci užít. Před rally proběhne malý testík, abych se sžil se škodovkou. Těším se na atmosféru, kterou dělají čeští fanoušci. Věřím, že si závod užijí stejně jako my,“ pozval Filip Kohn rally maniaky do Mladé Boleslavi. Pro úplnost ještě avizuji další dva závody z Fiesta Rally3 Trophy, kdy konec července patří Rally di Roma Capitale a v polovině srpna bude pohár ukončen při Barum Czech Rally Zlín.