www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 16. dubna 2024, Svátek má Irena, zítra Rudolf

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Nový Zéland v kostce

13. listopadu 2006 • 12:00

Snad nejmarkantnější změnou letošní Novozélandské rally je přesun jejího centra 130 kilometrů na jih od Aucklandu do Hamiltonu. Týmy tak budou v průběhu soutěže po celou dobu soustředěny poprvé v historii této rally na jediném místě, když servisní zóna našla své místo na výstavišti Mystery Creek Events Centre, pouhých několik kilometrů jihovýchodně od Hamiltonu.

Rychlostní zkoušky tentokrát nepovedou na sever od Aucklandu, ale namísto toho jsou situovány na západ od Hamiltonu. Řada z nich pak kopíruje pobřeží Tasmánského moře. Pro soutěžní jezdce budou rychlostní testy tentokrát skutečnou výzvou. Řada z nich se naposledy jela v polovině 90tých let minulého století, dvě zkoušky druhé etapy jsou zbrusu nové a na další se nesoutěžilo od roku 1982.

První a zároveň nejdelší etapa soutěže zavede posádky na jihozápad od Hamiltonu a zahrnuje dva průjezdy 43.88 km dlouhou zkouškou Te Koraha, která je vůbec nejdelším rychlostním testem letošní sezony MS FIA rally. Druhý den povedou tratě severovýchodně od centra rally a podobně jako úvodní etapu jej zakončí 3.14 km dlouhá divácká superspeciálka Mystery Creek. Třetí etapa pak konečně obsahuje rychlostní zkoušky, na nichž se soutěžilo i v roce 2005, včetně dvou průjezdů novozélandské 'klasiky', tedy jedné z nejhezčích RZ mistrovství světa Whaanga Coast.

Rally Nový Zéland

Patnáctá a předposlední soutěž MS FIA jezdců rally, závěrečná (osmá) soutěž započítávaná do mistrovství světa produkčních vozů PCWRC.

Oficiální název soutěže 36. Propecia Rally New Zealand

Datum: 17. – 19. listopadu 2006

Časový rozdíl Česká republika – Nový Zéland: +12 hodin

Novinky pro rok 2006

Bývalý ředitel soutěže Morrie Chandler vzhledem ke své funkci šéfa rally komise pro mistrovství světa FIA nefiguruje mezi oficiálními činovníky rally. Novým ředitelem rally se stal Willard Martin, který byl dříve zodpovědný za trať soutěže.

Soutěž se pojede v okolí Hamiltonu a přilehlých oblastech, centrem soutěže se stane Mystery Creek Events Centre.

Poprvé v historii soutěže se budou všechny servisní přestávky odehrávat na jediném místě. Trať oficiálního shakedownu a divácké zkoušky (RZ 5 a 11) povedou v blízkosti servisního parkoviště.

Při dodržení bezpečnostních podmínek a dostatečné vzdálenosti od diváků bude jezdcům umožněno v cíli soutěže na Mystery Creek provádět závěrečná 'kolečka', aniž by za to byli jakkoliv penalizováni.

Poprvé v historii se soutěž koná v listopadu. Předchozí ročníky přitom měnily termín od dubna do října.

Párování

Motory, transmise a karoserie vozů továrních týmů (Manufacturer 1) musí být stejné jako při Australské rally.

Pneumatiky

Počet servisních zón s výměnou pneu: 6

Počet povolených dezénů pneumatik: 1

Maximální počet použitých pneumatik pro soutěž (vč. shakedownu): 40

Maximální počet pneumatik určených pro soutěž: 60

Nejdelší kilometráž RZ odjetá na jedné sadě pneu: 67.7 km (RZ 9 – 11)

Pneumatiky: BF Goodrich: g-Force, tři tvrdosti směsi (měkká, střední, tvrdá) ; Pirelli: K, optimální pro tvrdé a drsné povrchy

Základní informace o trati:

Celková délka: 1354.26 km

Počet rychlostních testů: 17

Počet úseků: 11

Opakované průjezdy: 6 RZ se jede dvakrát

Celková délka RZ: 358.48 km

Povrch RZ: šotolina

Nejdelší zkouška: 43.88 km (RZ 2/4)

Maximální převýšení na trati RZ: 560 metrů RZ 1/3)

Servisní zóna: Mystery Creek Events Centre, jižně od Hamiltonu

Shakedown: 3.06 km, vedle servisní zóny Mystery Creek

Slavnostní start: čtvrtek 16. listopadu v 19:30 na Hood Street, centrum Hamiltonu

Oficiální start: pátek 17. listopadu v 08:30 místního času, servisní zóna Mystery Creek

Superspeciální RZ: Mystery Creek (RZ 5/11), délka 3.14 km

Noční RZ: žádná

Etapy

Start rally: čtvrtek, bez RZ

Pátek: 5 RZ, 131.66 km, start 08:30, cíl poslední RZ 18:30

Sobota: 6 RZ, 131.34 km, start 07:00, cíl poslední RZ 18:45

Neděle: 6 RZ, 95.48km, start 06:15, cíl poslední RZ 13:50

Cíl rally: neděle, 15:00

Týmové zprávy

Kronos Total Citroen WRT (M1)

Obhájce světového titulu Sébastien Loeb se zúčastní pouze seznamovacích jízd. Do závodu nastoupí v pozici jedničky týmu Xavier Pons, druhou týmovou Xsaru WRC bude pilotovat Daniel Sordó. Tým má stále ještě teoretickou šanci na zisk poháru konstruktérů.

BP-Ford WRT (M1)

Tým absolvoval šestidenní testování ve Skotsku. Dva dny byly věnovány vývoji vozu (transmise, Grönholm) pro rok 2007 a čtyři dny přípravě na poslední podnik sezony Wales Rally GB (Grönholm i Hirvonen). Poté následoval přesun na Nový Zéland. Po Australské rally byl poškozený vůz Marcuse Grönholma urychleně převezen do týmové základny v Anglii, kde se opravoval před Novozélandskou rally. Hirvonenův vítězný vůz putoval z Austrálie přímo do Aucklandu a jeho příprava probíhá přímo v místě konání další soutěže. Jednoznačným cílem Fordu pro tuto soutěž bude odvézt si titul mistrů světa ve značkách.

Subaru WRT (M1)

Snad nejočekávanější 'atrakcí' soutěže bude start několikanásobného šampiona a mága MotoGP Valentina Rossiho. Ten bude startovat s loňským vozem Chrise Atkinsona (kompletní aktivní diferenciály) v černých barvách a se startovním číslem 46.

OMV Peugeot Norway WRT (M2)

Po havárii Henninga Solberga v první etapě Australské rally byla ve Francii urychleně připravena nová karoserie pro jeho Peugeot 307 WRC.

Stobart VK M-Sport Ford RT (M2)

Nový Zéland bude letošní poslední soutěží pro týmovou dvojku Luise Pereze Compance. Tým znovu nasadí vozy Focus WRC nejnovější specifikace.

Red Bull Škoda Team (M2)

Tým se podle plánu této soutěže nezúčastní. Šéf týmu Armin Schwarz měl v plánu v pauze mezi Tureckou Rally a Wales Rally GB účast na mexické dálkové rally Baja 1000.

Production Car World Championship

O titul budou bojovat dva jezdci - Nasser Al-Attiyah a Fumio Nutahara. Al-Attiyah má šestibodový náskok, nicméně při závěrečné stejném počtu bodů by titul získal Nutahara, který má na svém kontě tři vítězství, zatímco jeho rival pouze dvě.

Na soutěž bylo původně přihlášeno 15 posádek, nicméně po vyloučení z Australské rally a následně i z PCWRC nebudou startovat tři vozy připravované v Argentině.

Divokou kartu ke startu v PCWRC využili domácí jezdci Richard Mason a Chris West. Oba budou startovat na vozech Subaru.

Nigel Heath se vzdal svého stabilního čísla 46 ve prospěch Valentina Rossiho. Jeho Mitsubishi Lancer tak bude mít číslo 44.

Ostatní přihlášení

Seznam přihlášených posádek obsahuje pouze vozy s pohonem čtyř kol a přeplňovanými motory. Jednou ze zajímavostí je start vítěze skupiny N ze Švédska a Sardinie Juhy Hanninena na Mitsubishi Lancer Evo IX. Fin bude startovat v rámci vývojového programu tlumičů firmy BOS, pro kterou pojede na Wales Rally GB pro změnu s Citroënem C2 S1600.

Jan Vaškovič; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist