www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 26. února 2024, Svátek má Dorota, zítra Alexandr

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Okno do historie - zakázaná auta - Audi Sport Quattro RS 002

12. února 2008 • 12:00

Po delší odmlce se opět vracíme k seriálu o historii automobilových soutěží na celém světě. Dnes otevřeme miniseriál týkající se soutěžních vozů, které byly ve vývoji, ale své homologace ani regulerního startu se nikdy nedočkaly. Prvním takovýmto vozem bude Audi Sport Quattro RS 002.

V polovině osmdesátých let byla ingolstadtská automobilka v automobilových soutěžích na výsluní, s různými evolucemi zakončených modelem Sport Quattro S1 patřila ke špičce tehdejšího startovního pole. Přesto bylo jasné, že vývoj musí jít dál. Proto započaly práce na autě, které neslo interní označení RS 001. O jednom z jeho mála testů jsme psali již v prvním díle. Poté, co byl při dalších testech s tímto vozem v Rakousku vyfocen Walter Röhrl, byl celý projekt ukončen a auto fyzicky zlikvidováno.

Automobilka poté začala pracovat na voze s označením RS 002, který mělo splňovat předpisy nově vznikající skupiny S. Auto se ale dostalo jen do fáze prototypu a nikdy se nedočkalo testovacích jízd; všehovšudy ujelo pouhých 12 kilometrů. Příliš informací k tomuto autu není k dispozici, snad jen že obdobně jako typ RS 001 mělo motor umístěný uprostřed. Jeho výkon odpovídal požadavkům nové skupiny, tedy rovných 300 koní.

Na rozdíl od svého předchůdce se v tomto případě jednalo o oficiálně připravovaný speciál automobilkou Audi. Po tragických nehodách v mistrovství světa během sezony 1986 ale byla skupina B zrušena a tím také skončilo oficiální účinkování německé automobilky v rally. Stejně tak byly smeteny ze stolu i plány uvést ještě brutálnější skupinu S do života. Prototyp Audi byl dán k ledu, avšak fanoušci o něj nepřišli navždy. V roce 2000 bylo v Ingolstadtu otevřeno muzeum mapující historii automobilky se čtyřmi kruhy ve znaku a u této příležitosti byl zrekonstruován a vystaven jeden ze tří existujících exemplářů Audi Sport Quattro RS 002.

Další fotografie tohoto skvostu naleznete ZDE

Okno do historie - přehled

-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
12.02.2008 13:50
Pluto - moderátor
Možná by stálo za to zmínit, že u tohoto vozu existovaly dva exempláře, ale ten, který vidíte na obrázku, je třetí, neoficiální :o) Po ukončení programu musela automobilka všechny auta zničit, Ferdinand Piech na to osobně dohlížel. Tento třetí vůz však Roland Gumpert taktně zatajil...
toplist