Dnes je 25. dubna 2024, Svátek má Marek, zítra Oto

Start Autó Rallye kořistí Balázse Benika

3. dubna 2006 • 10:00

Neuvěřitelné množství fanoušky ze všech evropských zemí, proměnlivé povětrnostní podmínky a několik zbrusu nových speciálů kategorie WRC, to byly hlavní znaky úvodního podniku maďarského a zároveň i slovenského šampiontu, Start Autó Rallye v okolí Egeru.

János Tóth představil nový Peugeot 307 WRC z dílen BSA, Balázs Benik představil novou zbraň od JM Engineeringu - Ford Focus WRC po Mikko Hirvonenovi, Tamás Túri představil Škodu Fabii WRC od Profiko Rally Teamu. Čtvrtý do kvartetu Csaba Spitzmüller se měl dle původních plánů představit také s „velrybou“ od Peugeotu, po známých problémech nakonec musel vzít zavděkem postarším Peugeotem 206 WRC od italské stáje Friuli Motorsport.

Po pátečním krátkém prologu na letišti Mezökövesd byla první etapa zahájena v sobotu. Hned od začátku bylo jasné, že o prvenství si to rozdají Tóth, Benik a Túri. Spitzmüller neměl moc šancí, ať se snažil jet přes hranu, jak chtěl, zastaralost sportovního nářadí nahradit nedokázal. Jak potvrdil Spitzmüller v cíli soutěže, pokusí se zkvalitnit techniku pokud možno co nejdříve, aby měl možnost se nejlepší trojici vyrovnat.

Z očekávaného trojboje však bohužel záhy vznikl pouze dvojboj, Tamás Túri totiž musel již na čtvrté rychlostní zkoušce odstoupit po problémech s převodovkou své Fabie WRC. Zato zbývající dva kohouti Benik a Tóth se po zbytek soutěže přetahovali o vteřinky. Po první etapě vedl Tóth o pouhé čtyři vteřiny, přes noc však vydatně pršelo. Déšť ustal těsně před startem nedělního dne a trať postupně osychala. Benik se vydal na velkou stíhací jízdu vstříc Tóthovi a nakonec se mu podařilo vybojovat vítězství.

Bronzovou příčku za oběma kohouty obsadil Csaba Spitzmüller následován László Vizinem a Károly Angyalfim. Další z favoritů Tamás Tagai poslal na pátém rychlostním testu svoji Octavii WRC do kotrmelců.

Mezi vozy kategorie S1600 kraloval Róbert Bútor, který startoval premiérově se Suzuki Ignis S1600. Po oba dny houževnatě bojoval s účastníkem juniorského světového šampionátu Jozefem Bérešem sedlajícím stejný vůz. Mezi oběma piloty byl v cíli rozdíl i přes Bútorův nedělní defekt těsně přes sedmnáct vteřin. Bronzovou příčku vybojoval Zsolt Pálinkás s Volkswagenem Polo S1600. Naopak se příliš nesvezli Emilové Triner a Horniaček se Škodou Fabií Kit Car, když museli odstoupit už po první rychlostní zkoušce s porouchanou převodovkou.

Mezi vozy skupiny N vyhrál Krisztián Botka před Tiborem Tóthem a nováčkem ve skupině N Csabou Borberekim, všichni se představili s Mitsubishi Lancer Evo VI. Za zmínku stojí také páté místo mezi eNky mladého Slováka Riečicy a sedmé naopak postaršího Igora Drotára.

První soutěž maďarského šampionátu se skutečně povedla, letošní sezóna slibuje velice napínavou podívanou. Další zajímavé souboje se odehrají již koncem dubna na tratích v okolí Miskolce.